raste strah

Sve su jasniji obrisi borbe Srbije protiv rezolucije. Trumpov galamdžija na platnom spisku Beograda upozorava na rat

Kako se približava dan glasanja u Generalnog skupštini UN-a o rezoluciji o Srebrenici tako postaju jasniji i vidljiviji obrisi diplomatskih pokušaja Srbije da spriječi pozitivan ishod glasanja.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već je patetično najavio kako je predsjednik RS Milorad Dodik tražio da se Srbija bori i da će se Srbija boriti.

Time je Vučić faktički pokušao napraviti i malu distinkciju od cijele priče, kao da se rezolucija o Srebrenici tiče samo Dodika i RS, ali ne i Srbiju, ali da on 'pomaže' iz dobre volje.

No, borba je krenula.

S obzirom na to da su najveće evropske i svjetske sile podržale rezoluciju i pristale biti njen sponzor (Njemačka, Francuska, SAD, Italija, Velika Britanija…), Srbiji je preostalo da se bori za tzv. globalni jug.

Srbijanska diplomatija tako posljednih sedmica obilazi afričke države i traži podršku (iako u Ruanda koja je sponzor srebreničke rezolucije ima šta reći u Africi), ali i južnoameričke.

Cilj je sljedeći: Iako sve ukazuje na to da će većina zemalja podržati rezoluciju, Srbija pokušava povećati broj onih koji će biti protiv ili suzdržane što bi trebalo potvrditi njihovu tezu da genocid kao definicija onoga što se desilo u Srebrenici nije općeprihvaćena.

U svrhu jačanja svoj diplomatskog položaja Srbija je sad aktivirala i dijelove nekadašnje Trumpove administracije koji su na platnom spisku Beograda ili bolje rečeno - one dijelove koji isisavaju novac iz Srbije.

Tako se javio i Richard Grenell, bivši Trumpov izaslanik za Kosovo, šef nacionalne obavještajne zajednice i ambasador u Njemačkoj, koji je u prostom statusu na X-u relativizirao genocid u Srebrenici.

Grenell je kazao da nije svaki zločin genocid što je faktički srpska teza - jeste bio zločin, ali ne i genocid.

Grenellov status treba faktički da stvori privid kako činjenica o srebreničkom genocidu i nije baš tako čvrsta i da nije široko zastupljena, pa čak ni u SAD, a dodatnu težinu treba da ima sve to zbog toga što je Grenell sam sebe proklamovao za budućeg državnog sekretara SAD, ukoliko Trumpo pobijedi na izborima.

Grenell je nastavio i danas s objavama pa je upozoravao na rat ukoliko rezolucija bude usvojena.

"Balkan je buran zahvaljujući nedostatku pažnje i vodstva Joea Bidena. Zašto se ova rezolucija UN-a gura 29 godina kasnije?

Uz dužno poštovanje, to dolijeva ulje na vatru. Sada NIJE vrijeme za ovo. Međunarodna zajednica ignorira vrlo stvarne krize u regiji. Potreban nam je pritisak da provedemo ranije teško postignute sporazume. Balkanski čelnici privatno vas trenutno ne podržavaju u ovoj rezoluciji. Za Boga miloga, ne treba nam više sukoba i rata", naveo je Grenell kao odgovor senatorici Jeanne Shaheen koja je ustvrdila da je u Srebrenici bio genocid.

A, Grenell za svoju diplomatsku akciju još ranije naplatio finu sumu novca.

On je, kako je to pisao nedavno New York Times glavna spona između Trumpove porodice i vlasti u Beogradu, a zajednički interes je milione vrijedan projekt u glavnom gradu Srbije.

Američki list je kazao kako se iza svega krije velika korupcija i trgovina utjecajem, a posebno se isticala Grenellova uloga koji gaji dobre veze sa Vučićem i ostalom SNS-ovom bolumentom.

U međuvremenu, Vučić je krenuo u lobiranje po UN-u.

Tako je novinar iz Washingotna Ivica Puljić objavio kako je ambasada Srbije u UN-u pozvala ambasadore u UN-u na druženje su Vučićem u restoranu.

Očito je da Vučić želi ambasadore ubijediti tzv. sprkim domaćinstvom i kuknjavom o proglašavanju srpskog naroda genocidnim. Iako se to nigdje u rezoluciji ne spominje. Čak se ni Srbi ni Srbija ne spominju.