kina spremna

Sve su zemlje poklekle pred Trumpovim carinama, osim jedne. I sad bi to moglo promijeniti svijet kakav znamo

Dok se mnoge zemlje trude postići trgovinske sporazume s Donaldom Trumpom, Kina mu se odlučno suprotstavlja, nadajući se da će “krizu pretvoriti u priliku”.

U roku od 48 sati nakon Trumpove objave o uvođenju tarifa koje su potresle globalna tržišta, druga najveća svjetska ekonomija brzo je uzvratila vlastitim kaznenim mjerama protiv američke robe i firmi.

Zatim, nakon što je američki predsjednik u ponedjeljak zaprijetio dodatnim tarifama, Peking je ponovo poručio da neće popustiti. “Američka prijetnja eskalacijom tarifa prema Kini je greška na grešku,” navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva trgovine, piše CNN.

Prijetnja “ponovno razotkriva ucjenjivačku prirodu SAD-a,” navodi se dalje. “Kina to nikada neće prihvatiti. Ako SAD bude insistirao na svom putu, Kina će se boriti do kraja.”

Prkos Pekinga dio je, čini se, pažljivo kalibrisane strategije kineske vlade, koja se želi pozicionirati kao snaga otpora protiv onoga što naziva “jednostranim maltretiranjem” od strane SAD-a.

Tokom vikenda, Peking je poslao jasnu poruku domaćoj javnosti i stranim zemljama: Kina je dobro pripremljena za trgovinski rat – i može izaći jača s druge strane.

“Američke tarife će imati utjecaj (na Kinu), ali ‘nebo neće pasti’,” navodi se u komentaru objavljenom u službenim novinama Komunističke partije Kine People’s Daily.

“Od kada su SAD započele (prvi) trgovinski rat 2017. – bez obzira kako su nas pritiskali – nastavili smo se razvijati i napredovati, pokazujući otpornost – ‘što više pritiska, to smo jači’,” piše u komentaru objavljenom i na naslovnici ponedjeljka.

Uz “snažno vodstvo” Komunističke partije i “institucionalne prednosti” zemlje, Kina je “sigurna da će krizu pretvoriti u priliku i odlučno koračati u budućnost,” navodi People’s Daily.

Trump je u srijedu najavio dodatnu tarifu od 34% na svu kinesku robu koja se uvozi u SAD, čime su ukupne tarife na kineski uvoz premašile 54% kada se uračunaju postojeće mjere. Peking je u petak uzvratio sopstvenim tarifama od 34% na svu američku robu, kao i mjerama poput kontrole izvoza rijetkih zemnih minerala i trgovinskih ograničenja za određene američke kompanije.

U ponedjeljak je američki predsjednik zaprijetio dodatnim tarifama od 50% na kineski uvoz sredinom sedmice ako Peking ne ukine svoje protivmjere do utorka.

Trump je također izjavio da će “sastanci koje je tražila Kina” s američkom stranom biti otkazani.

Strateški proračun

Retorika Pekinga pokazuje moguću stratešku računicu kineskog predsjednika Xi Jinpinga i njegovih saradnika – da Trump ne koristi tarife samo kao taktičko sredstvo za pregovore, već da poremećaj globalne trgovine može više nauditi SAD-u nego Kini.

“Brojni kineski sagovornici smatraju da SAD prave grešku koja će potkopati njihov globalni položaj,” napisao je Ryan Hass iz američkog think tanka Brookings Institution na mreži X, nakon sastanaka s kineskim zvaničnicima, akademicima i biznismenima.

“Postoji rasprava o tome da li svijet ulazi u eru blokova ili globalizacije bez SAD-a. Peking očito preferira ovu drugu opciju,” dodao je. “Kineski lideri neće tolerisati da ih se vidi kao pasivne naspram SAD-a.”

“Spremni za takmičenje”

Kako Trumpove tarife pogađaju i saveznike i rivale, kineski zvaničnici su posljednjih sedmica nastojali predstaviti Kinu kao zaštitnika globalne ekonomije i stabilnog partnera.

“Kao druga najveća svjetska ekonomija i drugo najveće potrošačko tržište, Kina će samo dodatno otvarati svoja vrata, bez obzira na promjene u međunarodnom okruženju,” saopštilo je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u subotu.

U nedjelju je Ling Ji, zamjenik ministra trgovine, ugostio predstavnike 20 američkih firmi, uključujući Teslu i GE HealthCare.

Ling je Kinu opisao kao “idealno, sigurno i obećavajuće” mjesto za investicije i pozvao američke kompanije da “budu razumni glasovi” i “preduzmu konkretne korake” kako bi očuvale stabilnost globalnih lanaca snabdijevanja.

Kineski ekonomski eksperti za državnu televiziju CCTV su tvrdili da trgovinski potres predstavlja i priliku za Peking.

“Kina šalje važnu poruku svijetu: ne možemo popustiti pred američkim maltretiranjem, jer tolerisanje vodi ka još većem maltretiranju,” rekao je Liu Zhiqin s Renmin Univerziteta.

“Kina i SAD su sada direktni rivali u redefinisanju međunarodnog trgovinskog poretka,” dodao je Ju Jiandong s Tsinghua univerziteta. “Spremni smo za takmičenje.”

Oprez partnera

Kineski trgovinski partneri ovu poruku dočekuju s dozom opreza.

Peking je poznat po korištenju pristupa svom ogromnom tržištu kao sredstva političkog pritiska. Mnoge zemlje također strahuju da bi kineski izvoz mogao preplaviti njihova tržišta i potkopati domaću proizvodnju.

Ipak, kako Trumpove tarife pogađaju i saveznike, neke zemlje možda neće imati izbora osim da pojačaju odnose s Kinom.

Peking je posljednjih sedmica vodio ekonomske razgovore s Japanom i Južnom Korejom, koje su pogođene tarifama od 24% i 25%, kao i s Evropskom unijom, koja je pogođena s 20%.

Zemlje jugoistočne Azije – ključna proizvodna središta – posebno su pogođene Trumpovim tarifnim ratom. Iako rijetko javno kritikuju Washington, regija je uzdrmana.

U Singapuru je premijer Lawrence Wong rekao: “Objava ‘Dana oslobođenja’ iz SAD-a ne ostavlja mnogo prostora za sumnju. Ulazimo u novu eru – arbitrarne, protekcionističke i opasne.”

Domaći izazovi

Kina se, ipak, priprema za udar – i za potencijalno dugotrajnu eskalaciju odnosa sa SAD-om.

Ovakav stav Xi Jinpinga može dodatno “zarobiti oba lidera u spirali eskalacije,” rekao je Craig Singleton iz Foundation for Defense of Democracies.

Prošle godine, trgovina između SAD-a i Kine iznosila je oko pola triliona dolara, a nove tarife dolaze u trenutku kada Kina pokazuje prve znakove ekonomskog oporavka nakon godina krize u sektoru nekretnina, visokog lokalnog duga i posljedica pandemijskih mjera.

Vlada je prošlog mjeseca najavila niz mjera za podsticanje domaće potrošnje.

Sada će Kina “energično podsticati domaću potrošnju izvanrednim naporima... i po potrebi uvesti niz dodatnih mjera,” navodi se u komentaru People’s Daily.

Za razliku od većine zemalja, kinesko rukovodstvo ne mora brinuti o izbornom kaznenom glasu – Komunistička partija će se suočiti s izazovima bez potrebe da odgovara glasačkom tijelu.

Ali u sjeni posljednjih prijetnji iz Washingtona, ostaje pitanje: koliko daleko i koliko brzo ova trgovinska eskalacija može ići – i koliko će biti teško za dvije najveće svjetske ekonomije da pronađu izlaz.