Svi pričaju o fantastičnom Italijanu: Ovo što je on uradio teško da će iko ponoviti

Sinoć smo imali priliku pratiti fantastičan polufinalni meč Eura između Španije i Italije na Wembleyju. Španci su dominirali većim dijelom susreta no nakon 120 minuta igre i rezultata 1:1 pristupilo se izvođnje jedanaesteraca, gdje su Italijani bili uspješniji.

Azzuri su slavili sa 4:2 nakon nepunih pet serija te se tako izborili prvo veliko finale nakon Eura 2012. godine.

Ključni penal izveo je Jorginho. Chelseajev veznjak ledenih žila poslao je Unaija Simóna u pogrešnu stranu i zapečatio veliko italijansko slavlje. Italijan se sada može pohvaliti da je došao do finala svakog natjecanja u kojemu je nastupio otkad se pridružio londonskom klubu. Naime, izborio je finale Europske lige, Lige prvaka, FA Cupa, Liga kupa i, u reprezentativnoj konkurenciji, Eura.

U 120 minuta protiv Španije Jorginho je uspješno kompletirao 81 posto svojih dodavanja, 50 puta dirnuo loptu, osam je puta vratio u svoj posjed, ubilježio sedam presjecanja, šest startova, tri čišćenja, četiri dodavanja u posljednju suparničku trećinu, a osvojio je i dva prekršaja.

No, ono što je najimpresivnije i po čemu će Jorginho ostati upamćen jeste njegova hladnokrvnost prilikom izvođenja jedanaesteraca.

Sjajni Italijan je sinoć pogotkom sa bijele tačke ušao u historiju italijanskog fudbala. Naime, Jorginho nije promašio niti jedan jedanaesterac u italijanskom dresu. Pucao ih je dosad ukupno šest, ukoliko brojimo sinoćnje raspucavanje, u karijeri je fulao samo četiri takva šuta i to redom u klupskom dresu.