Ekonomija

Svijetu prijeti glad, cijene luduju, a najveći trgovci žitaricama imaju rekordnu dobit: ‘Bit će i veća‘

Svjetski trgovci žitaricama uživaju rekordan profit usred globalnog skoka cijena hrane, što potiče strah od špekulacija koje bi mogle izazvati to da hrana postane nedostupna najsiromašnijima. Zbog toga jačaju pozivi da ih se natjera da plate porez na ekstra dobit, piše britanski Guardian.

Četiri najveća svjetska trgovca žitaricama, koji su decenijama dominirali globalnim tržištem, bilježe rekordnu dobit. Četiri kompanije - Archer-Daniels-Midland Company, Bunge, Cargill i Louis Dreyfus, poznati pod zajedničkim imenom ABCD - kontroliraju procijenjenih 70-90 posto svjetske trgovine žitaricama. Predviđaju da će potražnja premašiti ponudu barem do 2024., što će vjerovatno dovesti do još veće prodaje i dobiti u sljedeće dvije godine.

Prema podacima UN-a, cijene hrane ove su godine porasle više od 20 posto. Prema Svjetskom programu za hranu, oko 345 miliona ljudi suočava se s akutnim nedostatkom hrane, dok ih je prije pandemije bilo 135 miliona.

"Činjenica da globalni divovi ostvaruju rekordne profite u isto vrijeme kada glad raste očito je nepravedna, to je užasna optužba protiv naših sistema. Što je još gore, te su kompanije mogle učiniti više da spriječe krizu gladi", upozorio je Olivier De Schutter, posebni izvjestitelj UN-a za ekstremno siromaštvo i ljudska prava. S hranom se događa što i s energijom, cijene rastu zahvaljujući monopolima, a ne zato što je energija nedostupna.

"Svjetsko tržište žitarica još je više koncentrirano od energetskog, i još manje transparentno, pa je veliki rizik od nelegalnog profiterstva", ističe De Schutter.

Rekao je da je došlo do velikog porasta cijena hrane, uprkos postojanju velikih svjetskih zaliha žitarica.

Od velikih trgovaca hranom, Cargill je izvijestio o povećanju prihoda od 23 posto, na rekordnih 165 milijardi dolara, dok je Archer-Daniels-Midland u drugom kvartalu ostvario najveću dobit u historiji. Prodaja kompanije Bunge porasla je 17 posto na godišnjoj razini u drugom tromjesečju, a Louis Dreyfus izvijestio je da je dobit za 2021. porasla više od 80 posto, a prihodi su im porasli gotovo za četvrtinu, na 1,62 milijarde dolara.

UN-ov povjerenik De Schutter ističe da je nužna promjena globalnog tržišta hrane. "U konačnici, moramo razbiti monopole koji drže lanac ishrane. Šačica kompanija kontrolira globalna tržišta sjemena i gnojiva, genetiku životinja, globalnu trgovinu žitaricama i maloprodaju hrane. Oni ostvaruju ogromne profite na štetu poljoprivrednika, potrošača i okoliša", upozorio je.