Tajna kripte iz Austrije, jedne od najstarijih aristokratskih porodica u Austriji stoljećima je čuvala tragičnu tajnu. Dječak, možda ne stariji od godinu ili dvije, nije umro od izgladnjelosti ili povrede, nego vjerovatno zbog nedostatka sunčeve svjetlosti.
Stručnjaci su mumificiranog dječaka pronašli u porodičnoj kripti grofova od Starhemberga. Pokopan je negdje između sredine 16. i sredine 17. stoljeća. Njegovo se maleno lice tokom godina osušilo, ali se na njemu još uvijek raspoznaju detalji. Tijelo mu je bilo umotano u svilenu odjeću.
Uprkos tome što je živio povlaštenim životom, očito ga nije proveo najzdravije. CT je pokazao malformacije na rebrima koje ukazuju na znakove nepravilne prehrane, odnosno nedostatak vitamina D, piše Science Alert.
Imao prekomjernu težinu za to doba
Rahitis obično uzrokuje deformaciju udova, na to nije bio slučaj kod ovog dječaka. Stoga su naučnici razmotrili drugu mogućnost - niske količine vitamina C, što uzrokuje skorbut.
Nakon analize masnog tkiva stručnjaci su ustanovili da je maleni plemić imao prekomjernu težinu za svoju dob, barem u usporedbi s ostalom djecom tog vremena. Shvatili su da je bio dobro hranjen i da se vjerovatno ne radi o nedostatku vitamina C.
Vitamin D se, s druge strane, najviše dobiva kroz izloženost suncu, što ukazuje na to da dijete nije bilo izloženo sunčevoj svjetlosti. Ovaj vitamin je ključan za pravilan rast kostiju tokom djetinjstva. Također omogućuje da tijelo bolje apsorbira kalcij i fosfor.
Iako rahitis ne završava nužno smrtnim slučajem, dječak je na plućima imao znakove smrtonosne upale pluća, infekcije koja je uobičajena kod dojenčadi s nedostatkom vitamina D. Tek se u devetnaestom stoljeću, nakon pandemije rahitisa, shvatilo da je izlaganje suncu neophodno za formiranje kostiju.
Tajna kripte iz Austrije
S obzirom na to da se rijetko naiđe na tako očuvano tijelo djeteta iz 16. i 17. stoljeća, ovaj nalaz nam je omogućio bolji uvid u način života plemićkih porodica. U to su vrijeme aristokrati često izbjegavali sunce kako bi im koža bila porculanski bijela. To je bio znak visokog statusa. Samo su seljaci i radnici imali "osunčanu" put.
U Italiji, mnogi kosturi plemićke djece pokopani u kapelama Medici u Firenci tijekom 16. i 17. stoljeća također pokazuju znakove rahitisa, uključujući deformaciju udova.
S obzirom na to da je dijete bilo pokopano u svilenoj pogrebnoj odjeći i da je bilo jedino tih godina u porodičnoj kripti, naučnici smatraju da se vjerovatno radi o prvorođenom sinu. Nažalost, na njegovom lijesu nije bilo natpisa.
Istraživanje naslova Adipositas and metabolic bone disorder in a 16th century Upper Austrian infant crypt mummy - An interdisciplinary palaeopathological insight into historical aristocratic life objavljeno je u časopisu Frontiers.