bh redatelj

Tanović otkrio: Nudili su mi da snimam film o ratu u Sarajevu, rekao sam da je sad važnija Ukrajina. Napisao sam predložak

Po Sarajevu se isključivo vozi motorom, a postao je i pilot
Foto: HRT

Danis Tanović, nagrađivani bosanskohercegovački redatelj i scenarist bio je gost talk showa "U svom filmu" urednice i voditeljice Tončice Čeljuske. Redatelj je to koji je u proteklih 20-ak godina osvojio Oscar, Zlatni globus, Srebrnog medvjeda 2013. i 2016. godine, javlja HRT.

U emisiji je otkrio mnogo nepoznatih detalja iz svog života, a rekao je i da upravo snima drugu sezonu nagrađivane krimi serije "Kotlina", dovršava film "Nakon ljeta" i priprema film o ratu u Ukrajini, gdje je nedavno i boravio.

Jedan od najnagrađivanijih filmskih autora s ovih prostora rođen je u Zenici 1969. godine. Studentske dane prekinuo je brutalni rat koji Danis provodi u Sarajevu kao snimatelj za Armiju BiH. Studij režije koji je počeo u Sarajevu završio je u Belgiji 1998. godine. Dobio je i belgijsko državljanstvo.

Prisjetio se kako je od studentskih dana silno želio postati filmski redatelj.

"Nije mi nikad palo na pamet da radim nešto drugo. Doduše kad sam bio student radio sam kao drvosječa da preživim, obarao sam šume. Dakle timber, pila, sjekira. I popodne odlazak na Akademiju studirati jer nisam imao stipendiju i morao sam zaraditi novac", kazao je.

Kad je 2002. godine njegov film "Ničija zemlja" u Cannesu vidjela slavna glumica Liv Ullmann, koja je bila predsjednica žirija koji mu je dodijelio nagradu za najbolji scenarij, javila je Danisu da je nabavila kopiju filma i odnijela ju slavnom redatelju Ingmaru Bergmanu.

"Šest mjeseci kasnije javila mi je SMS-om da je odnijela moj film Ingmaru Bergmanu na njegov otok. Nakon što je umro, zvali su me da dođem na obilježavanje godišnjice njegove smrti, ali nisam mogao ići jer sam nešto snimao. Ali su mi rekli da su u Bergmanovoj ličnoj kolekciji našli i moj film", rekao je.

Već u Cannesu, Tanović je dobio nagradu za najbolji originalni scenarij, a sve ostalo upisano je u anale svjetske kinematografije.

Film je dobio Oscar i Zlatni globus za najbolji strani film. Tanović je proglašen i najboljim evropskim scenaristom, a tu je i desetak nagrada s velikih međunarodnih festivala.

Prvog Srebrenog medvjeda dobio je 2013. za film "Epizoda u životu berača željeza", a već 2016. i za film "Smrt u Sarajevu".

Dobijao pozive iz Hollywooda

Kaže kako je dobivao i pozive iz Hollywooda.

"Ja sam živio u Parizu. Kad su me zvali u Ameriku, rekao sam da znam za 'američki san', ali ja živim francuski. Meni je u Parizu bilo jako lijepo. Taman smo se nekako sredili, žena i ja. Nakon što je par puta došla u Hollywood sa mnom, kad se ukazala mogućnost da ostanemo, a imao sam zaista jako puno ponuda, sjeli smo, popričali i shvatili da ne želimo podizati djecu u tom okruženju", otkrio je Tanović.

Nakon 10 godina u Parizu, sa suprugom Francuskinjom Maeylis de Rudder s kojom ima petero djece – tri kćeri i dvojicu sinova, odlučuje preseliti u Sarajevo gdje živi već 15-ak godina.

"Sva djeca govore engleski, bosanski i francuski, a dvije kćeri govore i korejski, vole njihove filmove i muziku, i bile su tamo dva mjeseca i radile na nekom festivalu", kazao je Tanović.

"Htjeli smo da naša djeca dobiju dio slagalica koje nisu imali, da imaju i taj bosanski dio u sebi", priznao je.

Život u Sarajevu

"Znače mi ljudi. Zgrade ne znače ništa. Sjećam se nakon kaosa i rata, hodao bih gradom i ne bih nikoga sreo od poznatih ljudi. To je neko otuđivanje", rekao je.

Iskustvo rata

Kad je počeo rat, Danis se vrlo mlad priključio Armiji BiH, a kasnije je radio i kao snimatelj.

"Na početku rata ovdje je bio haos potpuni. Čovjek ima tri izbora - da pobjegne, da se sakrije ili da nešto napravi. Ja sam se s par prijatelja odlučio prijaviti. Nismo mi imali ni oružje, to su stvarno bili klinci koji su htjeli braniti grad. Umjesto da stojim i čekam, nenaoružan, puno je bolje i pametnije bilo da krenem snimati to što se događa. I tako sam krenuo, a tako sam i završio", pojasnio je.

Ne bi bilo filma "Ničija zemlja" da nije doživio rat

Rekao je kako ne bi bilo filma "Ničija zemlja" da nije doživio rat.

Tragovi rata se, kaže, još uvijek osjete i danas i čovjek ih nikada ne može zaboraviti.

Njegov film "Smrt u Sarajevu" nagrađen je na Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu Srebrenim medvjedom, a kaže kako mu je posebno drago što je Meryl Streep bila ta koja je bila predsjednica žirija te kad je vidjela "Smrt u Sarajevu", odlučila je da taj film treba dobiti Grand Prix.

"To je velika nagrada, ali kada dobijete Grand Prix od Meryl Streep, onda je to nekako puno više", rekao je.

Vozi se motorom, a postao je i pilot

Po Sarajevu se isključivo vozi motorom, a postao je i pilot.

"Za vrijeme pandemije COVID-19, bilo mi je dosadno, i tada sam postao pilot. Našao sam instruktora, i to me poprilično spasilo za vrijeme koronavirusa, jer sam svaki drugi dan vježbao s njim, i evo, sada letim sam", rekao je.

Motore vozi još od mladosti.

"Motore sam počeo voziti kad sam živio u Parizu, tad sam kupio prvu vespu jer je bilo nemoguće voziti auto u tom gradu. Moja majka se brinula, a moja supruga joj je rekla: ’Ako pogine, barem će umrijeti sretan’. A na letenje me navukao moj prijatelj Feđa Štukan koji je za vrijeme korone počeo ići na kurs, a ja sam bio ljubomoran jer on leti, a mi sjedimo u zatvorenom. I tako sam i ja krenuo na kurs, položio devet ispita, proučio devet debelih knjiga i pao na jedinom ispitu za koji sam vjerovao da ću ga položiti od prve – na meteorologiji", kaže Tanović.

On je otkrio da je prošle godine bio u Ukrajini.

“Mislim da se tu rješava sudbina svih nas. Bio sam tamo sa Damirom Šagoljem. Ponudili su mi da snimam film o ratu u Sarajevu, neku priču. Rekao sam da je to davno prošlo vrijeme. Mislim da je važnije otoći tamo i govoriti o tom problemu. To je jako važno.

Ja se nadam da ću snimati. Napisao sam predložak i dao producentima. Sad snimam Kotlinu pa svakako nema ništa od toga prije sljedeće godine. Važno je o tome govoriti. Kao što je nama ovdje bilo važno da se govori o ratu u Bosni”, rekao je Tanović.