Slavno prezime otvorilo je mnoga vrata Geraldine Chaplin. U srijedu slavi 80. rođendan.
Očevu ostavštinu uvijek nosi sa sobom, htjela ona to ili ne. Štaviše, nosi ga na licu. Geraldine Chaplin izgleda kao Charlie Chaplin (1889-1977). Ta se sličnost s godinama samo povećavala. Geraldine Chaplin 31. danas puni 80 godina.
Teška hipoteka?
Ima isti osmijeh, iste tužne oči. Ovo nije trik, to je urođeno. Teška hipoteka?
Na to pitanje, kćerka se nasmije i i mirno odgovori:
"Drugi ljudi nasljeđuju bogatstvo ili titulu. Ja sam naslijedila prezime. Prava su se vrata otvorila zbog mog imena." Koristila je i iskorištavala ime "što je češće mogla", što je u ovom slučaju više bio blagoslov nego teret.
Bez obzira na to, pojavila se u više filmova od svog legendarnog oca, koji ih je za života snimio 80. Za nju ih je bilo oko 100, posljednji 2023. uz Johna Malkovicha, 70: “Seneca - Ili: O rođenju potresa”.
Njeno ime desetljećima se smatra jednim od najvažnijih u njenoj branši; oduševila je publiku i kritiku u filmovima kao što su "Doktor Živago", "Pasmina gavranova", "Još ćeš misliti na mene", "Majka Tereza: U Ime siromaha Božijeg“, „Beresina ili posljednji dani Švicarske“, „Čovjek vuk“, „Sirotište“ ili „Razgovaraj s njom“.
No, u svemu što radi i postiže, monumentalno ime njenog oca uvijek je u drugom planu.
Najstarija je od osmero djece
Nakon tri braka i troje djece, oženio se 1943. Oonom O'Neill (1925.-1991.), kćerkom američkog dramatičara i nobelovca za književnost Eugenea O'Neilla (1888.-1953.). Njoj je bilo 18, njemu 54 godine. 1944. rodila im se kći Geraldine, a nakon nje još sedmero djece. Svi su oni u ranoj mladosti iskusili da slava njihova oca ima političku negativnu stranu.
Charlie Chaplin je izvorno bio londonski glumac koji je prvi put došao u Sjedinjene Države 1910. godine. Nikada se tokom života nije odrekao britanskog državljanstva, iako je svoje najveće uspjehe proslavio u Americi. Njegova najpoznatija uloga bila je ona skitnice, koja ga je učinila najpoznatijom zvijezdom u eri nijemog filma 1920-ih.
Chaplin je u jednakoj mjeri bio briljantan glumac i redatelj. No, društveno kritični prizvuci njegovih filmova naišli su na kritike u nekim američkim političkim krugovima. Kada je 1940. godine objavljen njegov prvi zvučni film "Veliki diktator", američka cenzura vidjela ga je ne samo kao satiričnu parodiju njemačkog fašizma već i kao kritiku militarizma i američke državne moći. Isprva nije htjela odobriti film koji je doživio veliki uspjeh.
SAD zabranile svoju najveću zvijezdu
Nakon završetka rata liberalnog pacifista Chaplina progonio je prije svega šef FBI-a J. Edgar Hoover (1895.-1972.), koji ga je optuživao za "komunističko" i "neameričko djelovanje" i želio mu oduzeti boravišnu dozvolu.
Godine 1952. Hoover je bio uspješan, Amerika je protjerala svoju najveću zvijezdu: Charlie Chaplin je s obitelji otputovao na svjetsku premijeru svoje tragikomedije "Lightlight" u Englesku kada su ga na otvorenom moru obavijestili da se američko Ministarstvo pravosuđa izjasnilo protiv njegovog povratka u SAD. Chaplinovi su se preselili u Švicarsku kada je Geraldine imala osam godina. Bila je upisana u internat gdje je naučila tečno govoriti francuski i španski.
"Dobar, ali i vrlo strog otac"
U intervjuu za Welt njegova kćerka ga je opisala: "Bio je dobar, ali i vrlo strog otac. Ne smijete zaboraviti, rođen je 1889., još uvijek je bio vrlo viktorijanski. Lijepa stvar je bila to što je često radio kod kuće, ali to je također značilo da smo se smjeli kretati samo na prstima i morali smo biti tihi kao miš.
Veliku je važnost pridavao disciplini. "Ako nismo bili dobri u školi, bili smo strogo kažnjavani. Nije nam mogao zabraniti gledanje televizije, to još nije postojalo. Ali smo bili kažnjeni. I što god smo htjeli, nismo smjeli, ali… imala sam samo jednog oca i bila sam sretna jer je bio najpoznatiji, najpopularniji čovjek na svijetu."
Čovjek koji je i u privatnom životu znao biti vrlo bujan: "Stvarno je bio jako duhovit sa svojom djecom, zapravo kad god je imao publiku bio je super. Ponekad sam se pitala ima li zato toliko djece da ima veliku publiku."
Ova briljantna filmska zvijezda bila je užasnuta kada je prvi put čula za Geraldininu želju da također postane glumica. "Uvijek je želio da njegova djeca nauče nešto pristojno. Trebali bi postati liječnici, advokati, inženjeri, arhitekti, samo ne glumci."
Sve se promijenilo s “Doktorom Živagom”.
Kao djevojčica, Geraldine je isprva imala ideju da postane balerina. Usavršavala se u londonskoj Kraljevskoj baletnoj školi, ali, kako je kasnije rekla, nije imala talenta da bude primabalerina. Tako je postala glumica.
Svoj prvi film snimila je s tadašnjom svjetskom zvijezdom Jean-Paulom Belmondom (1933.-2021.). Drugi film postao je svjetski klasik, u "Doktoru Živagu" glumila je glavnu ulogu, suprugu ruskog liječnika Tonyu. Od tada je i otac bio njen obožavatelj, rekla je.
Već je kao dijete snimala s Charliejem Chaplinom, u filmu “Lightlight” 1952. godine. “Bilo je samo pola dana”, rekla je u intervjuu za Welt. "Moj brat, moja sestra i ja, bili smo sretni što smo imali slobodan dan u školi. Bilo nam je dopušteno da se igramo, to je bilo super zabavno."
Godine 1967. stala je pred kameru u posljednjem filmu Charlieja Chaplina "Grofica iz Hong Konga", čiji je otac bio redatelj. "Bio je totalni perfekcionist, vrlo zahtjevan i opsesivan. Ako nešto nije išlo, znao je podivljati. Način na koji je režirao bio je nevjerojatan.
Počasni Oscar za Charlieja Chaplina
Geraldine nikada nije dobila Oscara za svoja glumačka postignuća. Ali pratila je svog oca u Sjedinjene Države 1972. kada je Charlie Chaplin dobio počasnog Oscara za svoj "neprocjenjiv doprinos filmskoj umjetnosti". “Dali su mu vizu samo na deset dana, nismo mogli vjerovati… Veselo je rekao: “Amerikanci me se još uvijek boje”, sjeća se ona. Publika je te večeri velikom Chaplinu aplaudirala 12 minuta - rekord do danas.
Charlie Chaplin preminuo je u Švicarskoj 1977. u dobi od 88 godina. Nije svjedočio Geraldininom vjenčanju 2006. s čileanskim snimateljem Patriciom Castillom, kao ni rođenju njihove kćeri 1986., koja je nazvana Oona, poput Chaplinove četvrte žene. Postala je i glumica.
Geraldine Chaplin, koja je imala briljantnu karijeru u Evropi i snimala s velikim filmašima kao što su Alain Resnais, Jacques Rivette, Franco Zeffirelli i Carlos Saura, s kojim ima i sina Shanea, više se puta žalila da u SAD gotovo da nema zainteresiranog redatelja u njima osim Roberta Altmana i njegovog učenika Alana Rudolpha:
"Nemam ponuda u ovoj zemlji, nikakvih. Čak ni zanimljiv scenarij za čitanje. Jedini koji me ikad pitaju su Altman i Rudolph." Je li i kćerka naslijedila istu čaroliju od svog neusporedivog oca?