Zdravlje

Tech-neck je naziv za bolove u vratu usljed sjedenja za kompjuterom, evo nekoliko savjeta kako ih se riješiti

Moderno doba odnijelo je brojne zdravstvene tegobe od kojih su patile prošle generacije. Savremena medicina nas je uvjerila da je većina bolesti u potpunosti pobjediva, a stvari od kojih se nekad umiralo su danas rješive posjetom ljekara opće prakse i odlaskom u apoteku. Ono od čega patimo više nego ikad prije zato su bolesti kičme.   

Posebno se to loše odražava na vratni dio kičme uslijed naginjanja nad kompjutere, a taj problem toliko je učestao da je dobio i svoj naziv, tech neck (tehno vrat).   

Radom kod kuće mnogi su osuđeni na svoje laptope koji dodatno pogoršavaju situaciju jer se na njima ekran nalazi u nivou tastatura pa glavu dodatno guramo naprijed. Vrat na kojem je težina glave inače pravilno raspoređena se još više napreže zbog čega može doći do ukočenosti i migrene, ali i bolova u rukama, čak i nogama zbog kompleksnih spojeva živaca u tom dijelu tijela. Pronašli smo nekoliko načina kako pomoći svojim vratnim mišićima.   

Stoljećima su ljudi glavu držali uspravno i gledali ravno ispred sebe, vjerovali ili ne čak i u vis. Ako je ikako moguće pokušajte je ispraviti u taj prirodni položaj. Kuhinjski stolovi na koje smo u kući osuđeni su niži od radnih pa ih povisite slaganjem knjiga ili časopisa i na njih stavite laptop. Za tijelo je zdravije ako ruke dođu u malo viši položaj nego ako se cijelim tijelom naginjete naprijed.

Stolica na kojoj sjedite je također bitna. Pilates lopte su odlično rješenje, a ako ste ih iskušali i nisu vam se dopale pokušajte barem sjediti u običnoj stolici, a ne na fotelji ili kauču. Ležeći položaj je zdraviji od sjedećeg, ali ako radite u krevetu vjerojatno ćete glavu izbaciti naprijed i staviti je u najgori mogući položaj pa to izbjegavajte.

Kako držite noge može se činiti zanemarivim, ali čitava postura dijela je neodvojiva cjelina, ako imate prekrižene noge vjerovatno ni leđa neće biti uspravna. Oba stopala držite otisnuta o pod i popravit će vam se cjelokupno držanje. Leđima se približite naslonu i skroz približite stolu.    

Važno je raditi pauze. Svakih sat vremena uzmite svjesnu pauzu od pet minuta i odvojite se od kompjutora. Osim što ćete popraviti svoju koncentraciju koju je nemoguće držati duže od toga pomoći ćete kičmi ako se pritom lagano razgibate. Napravite nekoliko krugova glavom u oba smjera i rastegnite ruke i leđa u uspravnom položaju.    

Vježbajte pola sata dnevno. Niko ne može reći da nije u stanju odvojiti ovoliko vremena u danu za svoje zdravlje. Ukoliko ne znate ispravne vježbe internet i YouTube je prepun video instruktora koji dijele svoje znanje. Posebno je za kičmu dobra joga nakon koje će se ne samo ojačati mišići zaduženi za držanje kostiju već će vam u podsvijest doći pravilno disanje kojim se tijelo automatski vraća u prirodniji položaj.    

Priuštite si odlazak na masažu kod profesionalaca, a ako vas jako boli slučaj prepustite ljekaru jer je vratna kičma najdelikatniji dio cijelih leđa. Ponekad vježbe i masaža kojom vas obraduju ukućani jednostavno ne olakšavaju bol. Potražite preporuke na forumima o tome ko je najbolji kiropraktičar ili maser u vašoj okolini. Problem ponekad mogu biti samo nakupine mliječnih kiselina u mišićima stručnog naziva miogeloze koje znaju zadavati užasne tegobe ako pritišću živac, a lako se rješavaju.