Za šest dana navršit će se 28 godina postojanja Narodne kuhinje Stari Grad Sarajevo. Voditeljica kuhinje Zilha Šeta za Raport kaže kako vanredno stanje nastalo zbog pandemije koronavirusa nije poremetilo rad kuhinje te da svih 650 redovnih korisnika dobija hranu.
„Radimo punom parom i tu smo za svoje korisnike. Slušamo upute kriznih štabova, pratimo medije, ionako visoke higijenske standarde podigli smo na još viši nivo. Imam 650 svakodnevnih korisnika, još 50-tak je onih koji dolaze.
Uspjeli smo organizirati dostavu hrane, nakon što je uvedena zabrana kretanja osoba starijih od 65 godina. Naši korisnici su uglavnom stariji, pa je važno da mogu dobiti obrok na adresu. U petak se prijavilo njih 11, a do ponedjeljka očekujemo još veći broj takvih korisnika. Imamo svoja dva automobila i kada završimo podjelu u kuhinji, dostavljat ćemo hranu na adrese“, kaže tetka Zilha, dodajući da će po ponedjeljka podjela hrane počinjati u 7 sati, kako bi se izbjegle gužve.
Na pitanje da li im pomažu volonteri, tetka Zilha kaže da je od nekoliko organizacije, koje nije željela imenovati, tražila volontersku pomoć, ali je nije dobila.
U cilju dodatne zaštite, ona kaže da će ispred kuhinje iscrtati linije, kako bi korisnici poštovali da u redu budu odmaknuti jedan metar.
„Najvažnije u ovom vaktu je da imamo struju, vodu, plin. Imamo hranu, u kontaktu smo s Ministarstvom za socijalna pitanja, pridržavamo se jelovnika koji su propisani, hrana nam se dostavlja redovno, uključujući meso i povrće. Kako smo započeli dostavu hrane, imali smo mali problem s plastičnim posudama, nešto smo uspjeli riješiti. Evo, ako neko ima viška, dobro bi nam došle plastične posude“, ističe Šeta.
Upozorila je građane Sarajeva kako su jučer neke osobe po gradu nudile štampane markice za 1 KM, pod izgovorom da sakupljaju novac za Narodnu kuhinju Stari Grad.
„Molim ljude da ne nasjedaju na ovakve prevare, novac ne sakupljaju za nas i sramotno je da neko u ovakvoj situaciji radi tako nešto. Kuhinja ima sve što treba, na raspolaganju smo svojim korisnicima. Ne nasjedajte na prevare“, upozorava Šeta.
Istakla je i pozitivne primjere i posebno se zahvalila Udruženju Pomozi.ba koje im je doniralo 700 zaštitnih maski, te ekipi TV Hayat koje je maske dostavila. Kaže kako je to primjer da moramo biti solidarni u teškim vremenima.
„Preživjeli smo rat, preživjet ćemo i koronavirus. Sada imamo i hranu i vodi i struju, trebamo proučiti Bismillah i čuvati se. Apelujem na starije ljude da ne izlaze. Moram ih naružiti, još hodaju, kreću se bez potrebe. Ostanite kući, čuvajte sebe i druge. Moramo svi poštovati mjere koje su propisane, da bismo sačuvali živote. Ako nekoj starijoj osobi nešto treba, neka nazove. Neko će pomoći. Ljudi se moraju prestati žaliti, ne valja onaj, ne valja ovo i ono, trebamo se zapitati šta smo mi učinili za sebe. Moramo paziti na higijenu, pokazati snagu i sabur“, poručuje tetka Zilha.