Britanski dnevni list The Guardian, u saradnji s Open Democracy Institutom, otkrio je da je britanska vlada, bez tendera, različitim firmama dodijelila milijarde funti poslova vezanih za pandemiju koronavirusa.
Navodi se da je maloj agenciji za istraživanje javnog mnijenja dato 840.000 funti ( 1 funta vrijed 2,15 KM) da provede anketu o tome kako se vlada nosila s COVID-19. Firma Public First poznata je po tome što je radila nekoliko projekata za Konzervativnu stranku, te Vladu Velike Britanije.
Novinari The Guardiana i istraživači Open Democracy ustanovili su da je Public First angažirana već u martu da uradi nekoliko projekata. Posao im je dodijeljen bez tendera, iako se po zakonu to nije moglo tada uraditi. Da bi se zakon ispoštovao, ugovor je potpisan tek 5. juna.
Iz ureda premijera Velike Britanije objašnjeno je da je posao sklopljen bez tendera „zbog posljedica pandemije koronavirusa koje se nisu mogle predvidjeti".
The Guardian tvrdi da je većina posla koji je Public First uradila bila u vezi s Brexitom, a ne COVID-19, no iz ureda premijera to odlučno demantiraju i uzvraćaju da novinari obmanjuju i pogrešno informiraju javnost.
Firmi PestFix, koja se bavi uklanjanjem štetočina, dodijeljeno su 13. aprila ove godine 32 miliona funti za nabavku zaštitnih odijela. Također bez tendera.
PestFix nije proizvođač odijela, već su ih naručili u Kini. Da bi dobili robu, morali su položiti avans. Obratili su se Vladi i ona im je doznačila 75 posto novca unaprijed. Osim što su, kako tvrdi list, morali raspisati tender, nisu smjeli izvršiti ovoliku uplatu unaprijed. Zakon, naime, predviđa da se novac može unaprijed platiti samo u iznimnim i ekstremnim situacijama i to do 25 posto od ukupne vrijednosti ugovora.
Na sve ovo, odijela nikada nisu isporučena zdravstvenim radnicima Velike Britanije. Pola isporuke je tek stiglo i u magacinu, a na isporuku drugog dijela se još čeka.
The Guardian donosi i da je proizvođaču bonbona dat – opet bez tendera – ugovor vrijedan 18 miliona funti za nabavku zaštitnih maski.
Firmi registriranoj u Mauricijusu, specijaliziranoj za trgovinu novcem, dato je 250 miliona funti za nabavku medicinske opreme.
„U konačnici, ukupno je dato nekoliko milijardi funti. Često je novac, bez ikakvog tendera, išao firmama koje nikakve veze nemaju s medicinom", piše The Guardian.