Pozorište i cenzura

Traži se zabrana predstave ‘Šestorica protiv Turske’: Diklić poručuje da je to lov na vještice, a Pašović da imamo važnijih problema

Narodno pozorište Sarajevo ne poznaje oblike ideološke cenzure, stav je Dine Mustafića
Foto: Narodno pozorište Sarajevo

Predstava "Šestorica protiv Turske" bit će izvedena večeras u Narodnom pozorištu Sarajevo uprkos protestnoj noti iz Turske ambasade.

Tekst "Šestorica protiv Turske" je napisao Jeton Neziraj, jedan od međunarodno najpoznatijih kosovskih dramskih pisaca, a režirao Blerta Neziraj. Predstava je međunarodna pozorišna koprodukcija Qendra Multimedia (Kosovo) & Gerçek Tyiatrosu (Turska) u saradnji sa My Balkans (SAD/Srbija).

Najava gostovanja u okviru festivala Regionalni teatar u našoj zemlji uzburkala je duhove i sa svih strana stižu reakcije.

Oštro protivljenje iz Ambasade Turske

U zvaničnom saopćenju Ambasade Turske u Sarajevu je istaknuto oštro protivljenje izvođenju predstave. Između ostalog, naveli su kako predstava navodno promovira propagandu u korist FETO-a.

Inače, FETO je organizacija koju zvanična Ankara smatra terorističkom i dovodi u vezu sa pokušajem puča iz 2016. godine.

Iz Narodnog pozorišta u Sarajevu nisu popustiti pred ovim pritiskom.

Kako je Raportu još u petak rečeno, predstava će se održati kako je i najavljena.

"Narodno pozorište Sarajevo ne poznaje oblike ideološke cenzure; gostujući, kao i domaći umjetnici, mogu kritički preispitivati društvene okolnosti i vrijeme u kojem živimo.

Umjetnost u slobodnim i demokratskim društvima za čije se vrijednosti mi zalažemo ne poznaje tematska ograničenja za slobodu misli i izražavanja.

Za takve vrijednosti smo se izborili u svakom vremenu i okolnostima i to ne može biti ukinuto bilo kakvim političkim pritiskom", poručio je direktor Narodnog pozorišta Dino Mustafić između ostalog u zvaničnom saopćenju.

Oglasili su se saopćenjem z Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Udruženja Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa” i Udruženja Žena Podrinja, koordinacija boračkih udruženja Armije Republike Bosne i Hercegovine sa zahtjevom da predstava ne bude izvedena.

Naš ugledni reditelj Haris Pašović za Raport ističe kako podržava stav Dine Mustafića.

"On je sve odlično rekao u sapoćenju, tu nema prostora niša više da se doda.

Dino Mustafić kao direktor jedne od naših najvažnijih kulturnih institucija dao je vrlo odmjeren i pristojan ali isto tako vrlo odlučan odgovor i objašnjenje na pritiske koji su potpuno neshvatljivi i koji se prosto ni u jednoj zemlji ne mogu dogoditi", kaže Pašović.

Umjetnost je sloboda

Mnogo je reakcija na najavljeno izvođenje predstave te se postavlja pitanje je li to toliko bitno.

"Vrlo sam sretan što je pozorište toliko važno da se o tome toliko piše, ali ja mislim da mi imamo u ovom trenutku toliko važnijih pitanja u kojima i sama Republika Turska može mnogo više da pomogne, a to je pitanje opstanka ove zemlje i rješavanje ustavne krize i svih drugih velikih kriza političkih i ekonomskih a pitanje jedne predstave treba de se .ostavi umjetnicima i pozorištu", zaključuje Pašović.

Naša velika glumica Jasna Diklić pita se da li je moguće da tako jedna država kao što je Turska i njen predsjednik imaju problem s jednom predstavom, s umjetničkim djelom.

"Ako je to zaista problem onda je on u velikom problemu.

To je meni paradoksalno, to si ovi mali miševi koji su u funkciji turske politike i predsjednika, higijeničari i dušebrižnici predsjednika i njegove politike. Meni je to nevjerovatno, a ni gledali predstavu…

U Sarajevo dolazi predstava internacionalnog koncepta govori o nekim problemima. Na kraju krajeva teatar jeste da problematizuje te probleme današnjice, a oni postoje. To mi je potpuno nerealno, toliko su se zabrinuli.

To je lov na vještice, to je strašno ideja da se problematizuje gostovanje jedne predstave, jednog umjetničkog djela.

Mi nismo dozvolili, što kaže Dino Mustafić, ni u jednom sistemu da nam neko određuje kuda treba da ide pozirište i umjetnost jer ona je prije svega sloboda mišljenja, govora, kretanja…", poručuje Diklić.