Svijet

‘Trgovac smrću’ kojeg su danas Amerikanci razmijenili sa Rusima bio je ‘broj 1‘, vrtio milione. Pao je nakon najednostavnije varke

Ozloglašeni ruski 'trgovac smrću' Viktor Bout danas je pušten iz zatvora u SAD u zamjenu za američku košarkašicu Brittney Griner koju je oslobodila Rusija. Razmjenu zatvorenika još ljetos je predložila Bidenova administracija svjesna toga da Moskva već dugo traži Boutovo oslobađanje.

Viktor Bout, bivši sovjetski vojni oficir, služio je 25-godišnju zatvorsku kaznu u SAD-u zbog optužbe za urotu, ubijanje Amerikanaca, nabavku i izvoz protuzračnih projektila i pružanje podrške terorističkoj organizaciji. Kremlj je dugo tražio Boutovo oslobađanje, tvrdeći da je presuda protiv njega "neutemeljena i pristrana". Bout je uporno tvrdio da nije kriv i negirao svaku optužbu.

"U životu nisam učinio ništa čega bih se trebao bojati", rekao je Bout u jednom intervjuu za CNN 2002. godine.

Viktor Bout je ruski biznismen, govori šest jezika, a uhapšen je 2008. u akciji koju su vodili američki agenti za borbu protiv droge u Tajlandu. Predstavili su se kao pripadnici Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARC). Ruski trgovac oružjem na kraju je izručen SAD-u 2010. nakon dugotrajnog sudskog postupka. U američkom zatvoru proveo 12 godina.

'Trgovac smrću' godinama bio neprijatelj broj jedan

"Viktor Bout je godinama bio neprijatelj broj jedan u međunarodnoj trgovini oružjem, naoružavajući neke od najnasilnijih sukoba diljem svijeta", rekao je za CNN američki advokat Preet Bharar.

"Napokon je izveden pred lice pravde na američkom sudu jer je pristao osigurati nevjerovatnu količinu oružja terorističkoj organizaciji posvećenoj ubijanju Amerikanaca."

Suđenje je razjasnilo Boutovu ulogu u opskrbi oružjem FARC-a, gerilske skupine koja je vodila pobunu u Kolumbiji do 2016. godine. SAD je rekao da je oružje bilo namijenjeno za ubijanje američkih građana.

No, Boutova historija u trgovini oružjem seže mnogo dalje. UN ga je imenovao kao suradnika bivšeg liberijskog predsjednika Charlesa Taylora, koji je 2012. osuđen na temelju optužbi za pomaganje i poticanje ratnih zločina tokom građanskog rata u Sierra Leoneu. Mediji na Bliskom istoku tvrdili su da je bio diler oružja za Al-Qaidu i Talibane. Također je optužen da je opskrbljivao oružjem obje strane u građanskom ratu u Angoli, kao i gospodare rata i vlade od Srednjoafričke Republike i Demokratske Republike Kongo do Sudana i Libije. Optužbe protiv Bouta o trgovini ljudima u Liberiji potaknule su američke vlasti da zamrznu njegovu američku imovinu 2004. i blokiraju sve američke transakcije.

Britanski ministar vanjskih poslova Peter Hain skovao je nadimak "trgovac smrću", nakon što je pročitao izvještaj o njemu.

"Bout je vodeći trgovac smrću koji je glavni kanal za avione i opskrbne rute kojima se transportira oružje od istočne Evrope. Prvenstveno Bugarske, Moldavije i Ukrajine do Liberije i Angole".

Tvrdio je da je prevozio cvijeće i smrznute piliće

Bio je poduzetnički, a ne ideološki nastrojen. Oružje je prodavao vladama koje su se borile protiv pobunjenika. Kao i pobunjenicima koji su se borili protiv vlada. Bout je uvijek poricao da je prodavao oružje. Tvrdio je da je prevozio cvijeće i smrznute piliće na neka od najnasilnijih mjesta na svijetu.

"Vodio sam zakonite poslove i djelovao kao puki pružatelj logističkih usluga", uvijek je govorio.

Vjeruje se da ima 55 godina, ali njegova dob je sporna jer je koristio brojne lažirane putovnice i dokumente. Bout je navodno koristio razne imena, uključujući "Victor Anatoliyevich Bout," "Victor But," "Viktor Butt," "Viktor Bulakin" i "Vadim Markovič Aminov".

Douglas Farah, koautor knjige o Boutu, za magazin Mother Jones je 2007. rekao da je Bout vjerovatno rođen 1967. u Dušanbeu u Tadžikistanu. Kao sin knjigovotkinje i automehaničara. Diplomirao je na Vojnom institutu za strane jezike, koja je poznata kao "škola" ruskih vojnih obavještajaca.

"Bio je sovjetski oficir, najvjerovatnije poručnik, koji je jednostavno vidio prilike koje su pružila tri faktora koja su došla s raspadom SSSR-a. I državnim pokroviteljstvom koje je za sobom povlačio - napušteni avioni na pistama od Moskve do Kijeva, koji više nisu mogli letjeti zbog nedostatka novca za gorivo ili održavanje; golema skladišta viška oružja koja su čuvali stražari koji su odjednom primali malu ili nikakvu plaću; i rastuća potražnja za tim oružjem od strane sovjetskih klijenata i novonastalih oružanih skupina od Afrike do Filipina," rekao je Farah.

Bout je rekao da je radio kao vojni oficir u Mozambiku. No, Farah tvrdi da je to zapravo bila Angola, gdje je Rusija u to vrijeme imala veliku vojnu prisutnost. Javnosti je postao poznat kada ga je UN počeo istraživati sredinom 1990-ih. A ubrzo su zanimanje za njega pokazale i Sjedinjene Američke Države.

Hollywood snimio film temeljen na njegovom životu

Postao je toliko ozloglašen da je Hollywood 2005. snimio film labavo temeljen na njegovom životu. U "Gospodaru rata" Nicolasom Cage glumi glavnu ulogu.

Jedan od razloga zašto ga ruskih predsjednik Vladimir Putin želi vratiti u Rusiju jer je Bout zaradio bogatstvo prodajući oružje. Ono je bilo namijenjeno vojsci Sovjetskog Saveza i zemljama nasljednicama. Dan Hoffman, bivši oficir CIA-e koji je služio u Rusiji, smatra da Putinove motive treba promatrati kroz prizmu njegove tekuće bitke sa SAD-om.

"Svakom prilikom koju dobije, Vladimir Putin želi pokazati da može ići rame uz rame s glavnim ruskim neprijateljem", rekao je Hoffman za NPR. "To je stvarno dobar PR potez za njega kojim može pokazati da brine o svojim ljudima."

SAD i Rusija imaju povijest sklapanja dogovora kako bi razmijenili svoje građane. U aprilu je Washington oslobodio ruskog pilota osuđenog za unošenje droge u SAD. A Rusija je oslobodila Trevora Reeda, bivšeg marinca koji je bio osuđen za napad na moskovskog policajca.