Majka i dijete

Tri pitanja koja treba da postavite vaspitačici da biste znali kako je vaše dijete

Saradnja roditelja i vaspitača od presudne je važnosti za funkcionalan razvoj djeteta.

Jedino će tako ono moći da dosegne svoj pun potencijal, pa je vrlo važno pratiti kako se ponaša u vrtiću. Pritom je najvažnije postaviti prava pitanja vaspitačici i biti aktivno uključen u život djeteta.

Ovo su neka od njih.

Koje aktivnosti sprovodite s djecom?

Kako je danas bilo u vrtiću? – to je najčešće pitanje koje roditelji postavljaju djetetu kada su na putu kući iz vrtića. Dijete, ako mu se postavljaju pitanja otvorenog tipa, rado će odgovoriti na to i podijeliti s vama detalje svog dana, no kako biste zaista imali širu sliku toga o čemu trenutno uče i kako provode dane, pitajte vaspitača šta trenutno rade.

Dijete tog uzrasta govori samo o onome što vidi pred sobom. Ono ne može apstraktno razmišljati niti shvatiti šta je cilj određene vježbe ili igre. Zato pitajte vaspitačicu želite li znati šta vaše dijete radi.

Kako se moje dijete slaže s drugom djecom?

Dijete u vrtiću po prvi put dolazi u kontakt s većim brojem druge djece. Razvijaju se njegove socijalne vještine koje će biti presudne i za snalaženje u školi, kao i kasnije odraslo doba. S vremenom te interakcije postaju sve bogatije, više raznolike i složenije, a djetetov socijalni prostor sve se više širi.

Dijete postaje sposobno da podnosi kratkotrajnu odvojenost od svojih roditelja i uspostavljati socijalne odnose i s drugima, pa tako i s djecom u vrtiću.

U početku će većina njih samo promatrati drugu djecu, a potom igrom ostvariti prve interakcije. Učiće o međusobnoj saradnji, podjeli igračaka, pravilima i slično. Počet će da se javljaju i prva prijateljstva.

No ako do toga ne dođe, te je dijete stalno samo u ćošku ili pak je agresivno prema drugima, to je znak da treba potražiti pomoć stručnjaka. Zato o tome morate razgovarati s vaspitačem , a posebno pratiti taj dio nešto nakon upisa vrtića.

Ima li moje dijete problema sa spavanjem?

Dnevni ili popodnevni odmor u vrtiću ne mora nužno podrazumijevati spavanje, ali podrazumijeva odmor od aktivnog prijepodneva. Dok se za one najmlađe od prve do treće godine života preporučuje dnevni odmor u vidu spavanja, kod starije djeca trebalo bi osluškivati njihove želje i ritam pa dnevni odmor ne mora nužno podrazumijevati spavanje. Roditelj treba znati u kojoj je fazi njegovo dijete, piše Zadovoljna.hr.