Ovo je jedinstven primjer u svijetu da jedan niži nivo vlasti postavlja ultimatum najvišem državnom i pravosudnom organu kao što je Ustavni sud. Komentar je to za Raport stručnjaka za ustavno pravo Kasima Trnke nakon što je Milorad Dodik dao ultimatum Ustavnom sudu da povuče odluku o brisanju člana 39 Pravilnika koji je ranije definisao da ukoliko barem trojica sudija iz FBiH i barem jedan iz RS-a ne prisustvuju da se sjednica otkazuje.
Trnka nam kaže da je to protiv civilizacijskih normi, ali i protiv Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Sastavni dio tog sporazuma je položaj Ustavnog suda i oni u tome ne mogu ništa promijeniti jer je Ustavni sud nezavisna institucija na koju oni vrše politički pritisak. Samim tim što su tražili da sudija iz RS-a se povuče, to je neviđen primjer da jedan službeni organ vrši pritisak na jednu nezavisnu instituciju.
Ovo što kažu da neće objavljivati odluke visokog predstavnika, to je opet priča koja je suprotna Dejtonskom sporazumu jer tamo fino piše da niži organi vlasti trebaju poštovati odluke institucija BiH.
Odluke visokog predstavnika imaju karakter državnog propisa i nižim nivoima vlasti je obaveza da provode državne propise. Prema tome i na taj način krše Dejtonski sporazum".
Konstatovali smo da je Dodik svega toga svjestan, ali da svejedno najavljuje da će donijeti odluku o zabranjivanju objavljivanja odluka visokog predstavnika u službenom listu.
"Pa, neka donese, ali onda je to vjerovatno konačno upozorenje prije svega visokom predstavniku i koalicionim partnerima da reaguju. Oni se moraju oglasiti. Do sada ništa ne govore, šute o tome, a njihov koalicioni partner ruši državu pred njihovim očima.
Ako neće visoki predstavnik da reaguje, onda bi trebala EU i SAD koje su napravile Dejtonski sporazum.
Dodik će to sigurno učiniti, jer on želi da ide dokle može da ide. Pitanje je kad će uslijediti reakcija. Prvo bi trebali reagovati koalicioni partneri, pa visoki predstavnik. Ako ne, onda EU i SAD jer su oni garant Dejtonskog sporazuma", zaključio je Trnka.