Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump ulazi u još jedan nestabilnu sedmicu svojih trgovinskih ratova suočen s hitnom potrebom za deeskalacijom sukoba koji je zapalio s Kinom prije nego što nanese veliku štetu američkoj privredi.
Kineski predsjednik Xi Jinping zasad odbija pritisak SAD da pozove svog američkog kolegu da traži "dogovor" nakon što je Amerika nametnule carine od 145 posto svom suparniku i drugoj supersili, što je pokrenulo direktni trgovinski sukob.
Odlični odnosi
Zbog toga Trump više puta uvjerava Amerikance da će njegov "odličan odnos" s kineskim čelnikom spriječiti krizu, ali nije u mogućnosti pokrenuti razgovore, što riskira ponovno potapanje tržišta dionica i nametanje pravih poteškoća Amerikancima, prenosi CNN.
Predsjednikov sukob s Kinom je obračun u stvarnom svijetu s velikim ulozima.
Nagomilani brodski kontejneri, portalne dizalice i gradilište vide se na međunarodnom kontejnerskom terminalu Yantian kroz grane drveća, s radnicima i strojevima vidljivim u prvom planu, 12. travnja 2025. u Shenzhenu, Kina.
Zastoj je tako ozbiljan jer su privrede SAD i Kine zamršeno isprepletena.
SAD se oslanja na Kinu za potrošačku elektroniku, minerale koji se koriste u proizvodnji električnih vozila i za vojne primjene i robotiku, farmaceutske proizvode i više osnovnih stvari svakodnevnog života, uključujući odjeću i obuću.
Izvoz proizvoda poput soje iz SAD u Kinu ključan je za život američkih farmera, ali carine koje su nametnule obje strane toliko su previsoke da bi se trgovina mogla zaustaviti.
Skok cijena
Obje strane mogle bi užasno stradati u punom trgovinskom ratu, a američki potrošači mogli bi biti pogođeni nestašicom i skokom cijena.
Međutim, neki stručnjaci vjeruju da bi Kina, zbog svog autoritarnog sistema vlasti, bila voljna nametnuti više boli svom stanovništvu kako bi izbjegla gubitak borbe sa SAD.
Trumpova sposobnost da igra dugu igru dovedena je u pitanje kada je prošle sedmice iznenada pauzirao uzajamne carine za desetine zemalja na 90 dana nakon što su rasprodaje na tržištu obveznica počele nagoviještati razvoj finansijske krize.
To će biti pažljivo promatrano u Pekingu.
I u nastojanju da ublaži jednu neugodnu situaciju, Trump je pogoršao drugu - obrušivši se na Kinu sa svojim carinama od 145% u očitom pokušaju da spasi obraz.
Kako se kaos pogoršava, Bijela kuća unijela je još više zbrke u petak navečer, izuzimajući uvoz pametnih telefona i računara kineske proizvodnje od najviše carinske stope u očitom priznanju da bi vrtoglavo visoki nameti na te artikle mogli štetiti tehnološkoj industriji i američkim potrošačima.
No u nedjelju je administracija iszistirala na tome da će takvi proizvodi i dalje biti podložni novim carinama na nižem nivou u nadolazećim sedmicama, pokrećući daljnja pitanja o njenim očito neplaniranim stavovima, koji su više puta uplašili tržišta...