šta on ustvari želi

Trumpova priča o teritorijalnoj ekspanziji SAD jako liči na Manifest sudbine star dva stoljeća. Po njemu Amerika ima božansko pravo

Čini se da se novoizabrani predsjednik Donald Trump zabavlja najavom američke teritorijalne ekspanzije koja bi, ako je ozbiljan, mogla konkurirati kupnji Louisiane ili sporazumu koji je Aljasku odvojio od Rusije.

Prošle sedmice je ismijavao kanadske dužnosnike sugerirajući da bi SAD mogao apsorbirati svog sjevernog susjeda i učiniti ga 51. državom. Prijetio je da će preuzeti Panamski kanal, ključni plovni put. A u nedjelju je ponovno iznio svoju želju iz prvog mandata da dobije Grenland, danski teritorij na koji je dugo gledao, piše CNN.

Šta hoće od Paname i Grenlanda

Što se tiče Trumpa, razlike između ozbiljnih političkih prijedloga i retoričkih poteza s namjerom privlačenja medijske pozornosti ili osnaživanja njegove baze nisu uvijek jasne. U drugim slučajevima, činilo se da su njegove provokacije bile početne salve u njegovim pokušajima sklapanja dogovora.

Doista, kada je Trump ovog vikenda izrekao svoju prijetnju da će vratiti Panamski kanal, učinio je to s izlaskom iz zemlje kako bi izbjegao njegov gnjev: niže naknade za američke brodove koji koriste prolaz za putovanje između Tihog i Atlantskog okeana.

"Zato dužnosnicima Paname, molimo vas da se pridržavate toga", upozorio je u nedjelju tokom obraćanja konzervativnim aktivistima u Arizoni.

Ipak, prijedlozi su zapanjujuće slični u svom fokusu na širenje otiska Sjedinjenih Država u inozemstvu. A za nekoga ko je tokom kampanje tvrdio da bi se SAD trebao povući od strane intervencije, ideje nose moderne odjeke doktrine Manifest Destiny iz 19. stoljeća — vjerovanja u božansko pravo Sjedinjenih Država na širenje širom kontinenta.

Trump je u nedjelju navečer vlasništvo nad Grenlandom nazvao "apsolutnom nužnošću" za "svrhe nacionalne sigurnosti i slobode u cijelom svijetu". Njegov pokušaj zauzimanja Panamskog kanala – koji je opisao kao 'vitalno nacionalno dobro' iako su prošla desetljeća otkako ga Amerika kontrolira – odražavao je sličan nacionalistički program koji Trump često opisuje kao 'Amerika na prvom mjestu'.

Govoreći u Arizoni ovog vikenda, Trump je također ponovio planove za označavanje narkokartela kao stranih terorističkih organizacija, što je razlika koja bi mogla prethoditi upotrebi vojne sile na meksičkom tlu. Trump je zaprijetio da će baciti bombe na laboratorije fentanila i poslati specijalne snage da uhvate vođe kartela, što je upad koji bi mogao narušiti suverenitet Meksika i poremetiti odnose s najvećim trgovinskim partnerom Sjedinjenih Država.

Trumpov tranzicijski tim odbio je pojasniti odražavaju li ove najnovije izjave istinske ambicije ili druge motive, umjesto toga usmjeravajući CNN na njegove nedavne komentare i objave na društvenim mrežama.

Nekoliko ljudi bliskih Trumpovoj tranziciji i unutar nje nije moglo tačno odrediti porijeklo njegova iznenadnog zanimanja za tekuće aktivnosti u Panamskom kanalu, što je tema koju nije pokrenuo tokom kampanje. Jedan je savjetnik, međutim, primijetio da Trump redovito ističe razloge na koje mu skrenu pozornost ljudi, od dugogodišnjih prijatelja do novih poznanika, ako ga to animira. Od pobjede na izborima prošlog mjeseca, Trump je proveo većinu dana zabavljajući bliske saveznike, poslovne titane, donatore i šefove država na svom imanju u Palm Beachu.

Drugi savjetnik rekao je da zabrinutost oko tretmana američkih kompanija u Panami vjerovatno ima odjeka kod Trumpa jer mu je "trgovina na prvom mjestu". Pritisak na Panamu da smanji naknade za brodove koji koriste kanal također bi mogao pomoći u nadoknadi očekivanog rasta troškova proizvoda koji proizlazi iz carina koje Trump namjerava nametnuti na stranu robu.

"Uvijek ga shvaćam ozbiljno, iako možda zvuči malo vani", rekao je zastupnik Republikanske partije Floride Carlos Gimenez o Trumpovim komentarima za Fox Business u ponedjeljak. "To je legitimna prijetnja Panami."

Predsjednik Paname José Raúl Mulino objavio je podužu izjavu na španskom i engleskom na društvenim mrežama u kojoj izjavljuje da se o vlasništvu nad lukom "ne može pregovarati". Izgrađen na prijelazu u 20. stoljeće, kanalom su upravljale SAD do 1999., kada je u potpunosti predan Panami prema ugovoru koji je potpisao predsjednik Jimmy Carter dva desetljeća prije, a koji je zajamčio američko korištenje kanala zauvijek.

"Želim tačno izraziti da svaki kvadratni metar Panamskog kanala i njegovog susjednog područja pripada Panami, i tako će i dalje biti", napisao je Mulino.

Međutim, odgovor nije nimalo obeshrabrio Trumpa i njegove saveznike, koji su odgovorili memovima i slikama na društvenim mrežama udvostručivši njegov posljednji cilj.

"Dobrodošli u kanal Sjedinjenih Država", objavio je Trump na Truth Socialu, zajedno sa slikom američke zastave koja plovi na vodenom putu.

Mulino je ismijao Trumpove kritike da Panama nije u stanju osigurati rad kanala. “To je manifestacija velikog nepoznavanja historije. Kanal će proslaviti 25 godina pod panamskim rukama, pod panamskom upravom, 31. decebra,” rekao je, ističući rad, uključujući projekt proširenja, koji je Panama postigla otkako su je SAD predale, za koji je rekao da “ostavlja višemilionske profit za našu nacionalnu ekonomiju.”

Trumpov plan da kupi Grenland od Danske, koji je prvi put napravio u svom prvom mandatu, na sličan je način odbijen.

Premijer autonomnog danskog teritorija, Mute Egede, rekao je u objavi na Facebooku u ponedjeljak, "Grenland je naš" i "mi nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju".

Ured danske premijerke Mette Frederiksen – koja je Trumpovu sugestiju u prvom mandatu da se Grenland može kupiti “apsurdnom” – ponovio je Egede.

“Vlada se veseli saradnji s novom Trumpovom administracijom. U složenoj sigurnosnoj političkoj situaciji kakvu trenutno doživljavamo, transatlantska saradnja je ključna”, stoji u saopćenju od ponedjeljka. "Što se tiče izjava o Grenlandu, Ured premijera nema komentara osim pozivanja na ono što je izjavio premijer Grenlanda da Grenland nije na prodaju, već otvoren za saradnju", dodaje se u saopćenju.

Podbadanje Kanade

Trump je prvi put razgovarao o toj ideji privatno i javno ju je potvrdio 2019., iako je na kraju umanjio svoj interes.

“Strateški je to zanimljivo i bilo bi nas zainteresirano, ali ćemo malo razgovarati s njima”, rekao je tada. "Nije prvi na listi, mogu vam to reći."

Međutim, ponovno je iznio tu ideju u nedjelju u saopćenju za javnost najavljujući suosnivača PayPaya Kena Howeryja kao svog izbora za ambasadora u Danskoj.

Trumpov prijedlog o aneksiji Kanade čini se daleko manje ozbiljnim i još više kao javno podbadanje kanadskog premijera Justina Trudeaua nakon što su njih dvojica nedavno večerali u Mar-a-Lagu. Novoizabrani predsjednik je, međutim, nastavio zadirkivati ​​tu ideju na društvenim mrežama.

"Mislim da je to sjajna ideja", napisao je u nedavnoj objavi.

Ova epizoda proizlazi iz još jedne Trumpove provokacije, ove da uvede carine od 25% na robu porijeklom iz Kanade i Meksika, što je ilustrativno za njegov pristup pregovorima sa stranim čelnicima.

Na mnogo načina, gambit je dao željeni rezultat: čelnici obiju zemalja odmah su zatražili audijenciju s Trumpom kako bi potvrdili svoju predanost pomoći SAD u graničnim pitanjima. I to je omogućilo Trumpu rani put da proglasi pobjedu nad stranom metom.

"Predsjednik Trump osigurava granicu", napisao je njegov tranzicijski tim u nedavnoj objavi, "A on još nije ni preuzeo dužnost."