počast žrtvama

U New Yorku obilježena godišnjica napada 11. septembra: Na komemoraciji Biden, Trump i Harris

Komemoraciji u New Yorku, na mjestu nekadašnjeg Svjetskog trgovinskog centra, prisustvovali su američki predsjednik Joe Biden, bivši predsjednik Donald Trump i aktuelna potpredsjednica Kamala Harris.

Amerikanci su u srijedu odali počast žrtvama napada na nebodere Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku i na zgradu Pentagona u Washingtonu, koji je zabilježen kao najveći teroristički napad u historiji Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Komemoraciji u New Yorku, na mjestu nekadašnjeg Svjetskog trgovinskog centra na 23. godišnjicu, prisustvovali su američki predsjednik Joe Biden, bivši predsjednik Donald Trump i aktuelna potpredsjednica Kamala Harris.

Godinama, političari su samo posmatrači na komemoracijama kod Svjetskog trgovinskog centra, a mikrofoni pripadaju članovima porodica koji naglas čitaju imena žrtava.

Ove godine je broj prisutnih na komemoraciji bio znatno manji u odnosu na prethodne godine.

U New Yorku, srcu američkog finansijskog sistema, 11. septembra 2001. godine dogodio se teroristički napad na Svjetski trgovinski centar, poznat kao Kule blizanci (Twin Towers).

Nakon otmice četiri putnička aviona koji su poletjeli iz New Yorka, Bostona i Washingtona i krenuli ka San Franciscu i Los Angelesu, putnički avion American Airlinesa koji je krenuo ka Los Angelesu srušio se na sjevernu zgradu Twin Towersa u 8.46 sati po lokalnom vremenu. Dok je sjeverni toranj bio u plamenu, drugi oteti avion United Airlinesa srušio se na južni toranj u direktnom televizijskom prenosu, tačno 17 minuta nakon prvog udara.

Nakon toga, još jedan oteti avion srušio se na zgradu američkog Ministarstva odbrane (Pentagon) u Washingtonu.

Posljednji oteti avion srušio se na periferiji Somerseta u saveznoj državi Pennsylvania, nakon što su putnici pružili otpor otmičarima.

Kao rezultat napada 11. septembra, u New Yorku, Washingtonu i Pennsylvaniji život je izgubilo ukupno 2.977 ljudi, ne računajući 19 napadača koji su oteli avione i izveli napade.

Napad na zgrade Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku i na zgradu Pentagona u Washingtonu i dalje ima veliki uticaj na dešavanja na globalnom nivou zbog politike koju je SAD predvodio i ratova koji su se događali u proteklom periodu.

Iako su od tog 11. septembra prošle 23 godine, na dnevnom redu ostaju pitanja bez odgovora o napadima, o posljedicama proizašlih ratova i o tužbama koje su pokrenuli srodnici žrtava napada na njujorške Kule blizance.

Prema otvorenim izvorima na internetu, SAD je potrošio oko pet biliona dolara u ratovima koje je nakon 11. septembra započeo širom svijeta, posebno u Afganistanu i Iraku i drugim dijelovima islamskog svijeta, pod plaštom politike borbe protiv terorizma.

U tom periodu živote je izgubilo više od 7.000 američkih vojnika, više od 8.000 pripadnika privatnih kompanija koje rade sa američkom vojskom, te blizu dva miliona civila širom svijeta, od kojih je većina stradala u Iraku i Afganistanu.