Svijet

U Ukrajini se protiv ‘svojih‘ bori i posebna jedinica Rusa: U tajnovitoj ekipi je i moćni poslovni čovjek

Slavonski partizani imali su u Drugom svjetskom ratu četu 'Ernest Thälmann', sastavljenu isključivo od boraca njemačke nacionalnosti, ljutih protivnika Adolfa Hitlera. Malo je poznato da se u Ukrajini danas protiv svojih sunarodnjaka 'putinovaca' bori jedinica sličnih takvih Rusa. Imaju svoju legiju, zove se 'Sloboda za Rusiju'. Svi su ruski državljani i svi jednako duboko preziru despotizam i agresivnost Vladimira Putina.

Jedan od viđenijih pripadnika ruske antiputinovske jedinice je Igor Volobujev, bivši potpredsjednik ruske Gazprom banke. Ovaj 50-godišnjak ima ukrajinske korijene, ali ima rusku putovnicu i veći dio života živio je u Moskvi djelujući u upravi treće najveće ruske banke koja je u vlasništvu energetske kompanije Gazprom.

Volobujev je bio jedan od ruskih prebjega visokog profila koji su odmah osudili rat, ne mareći za karijerne posljedice. Prvo se htio pridružiti postrojbama teritorijalne obrane u regiji Sumi, gdje je odrastao, ali zakonski mu nije bilo moguće odobriti želju da se bori na ukrajinskoj strani jer je bio Rus državljanstvom. Utočište je na kraju pronašao u legiji 'Sloboda za Rusiju', u međuvremenu osnovanoj posebnoj vojnoj jedinici koja je sastavni dio ukrajinskih oružanih snaga.

Malo se zna o legiji 'Sloboda za Rusiju' kojoj se Volobujev pridružio. Vijest o njenom formiranju objavljena je na Telegramu još 12. marta, a neki od njezinih članova održali su konferenciju za novinare u Kijevu početkom aprila. Brojni Rusi u njezinim redovima iz razumljivih razloga kriju svoj identitet, a Volobujev je odranije bio jako poznat široj javnosti te se skanjuje progovoriti.

Brojnost jedinice je stroga tajna, kao i lokacije na kojima se bori. Tvrde da nije riječ o 'kulturno-umjetničkoj' četi, nego o formaciji iz pravog borbenog sektora.

Jedinica nije ni skupina plaćenika, već službeni dio ukrajinskih oružanih snaga: insistiraju na ovom tumačenju te, za slučaj da budu zarobljeni, ističu da s njihovim vojnicima treba postupati u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom.

Službena oznaka jedinice istaknuta je na uniformama boraca, a riječ je o bijelo-plavo-bijeloj zastavi koje antiratni demonstranti u Rusiji koriste i unutar i izvan svoje zemlje. Zastava oponaša dizajn ruske zastave, ali s crvenom trakom promijenjenom u bijelu kako bi se uklonila asocijacija na krv i nasilje.

Volobujev progovara o različitim motivacijama boraca u legiji 'Sloboda za Rusiju': on lično je htio braniti svoju domovinu Ukrajinu, no većini ostalih Rusa važnija je promjena režima u Moskvi. Vrlo su visokomotivirani i smatraju da je poraz Putinove Rusije jedini način da se od nje sutra napravi demokratska i civilizirana zemlja.

Rus Artiom, što mu je kodno ime, bio je dugo angažiran u ruskoj opozicionoj politici prije nego je napustio zemlju 2020., kad je postalo opasno biti pravi oporbenjak. Tad se preselio u Ukrajinu, predosjećajući skori ruski napad. "Volim svoju domovinu, ali moramo okončati ovaj Putinov nakaradni sistem", ispovjedio se Guardianu. Bez toga se, kaže, ionako neće moći vratiti kući nakon rata.

Ubrzo nakon što je izbio rat u Ukrajini, Maksim Motin, lokalni opozicioni zastupnik u Moskvi koji je već živio u Kijevu zadnje četiri godine, brzo je uspostavio nekoliko proizvodnih linija za izradu pancira i kaciga za ukrajinsku vojsku. Sad iz Lavova koordinira proizvodnju i ostale potrebne vojne opreme.

Godinama je Motin govorio da želi promijeniti Rusiju iznutra, političkim putem, ali je na kraju bio prisiljen pobjeći iz zemlje 2018., nakon niza prijetnji ruskih sigurnosnih službi. U Moskvi se već vode dva kaznena postupka protiv njega zbog aktivne potpore Ukrajini, te ga se tereti i za kazneno djelo finansiranja terorizma, piše Slobodna Dalmacija.

“Ne želim nikakvu vezu s krvavim režimom u Rusiji i svima koji podržavaju rat”, tvrdi Motin, duboko vjerujući da Putinova Rusija mora za opće dobro biti poražena na bojnom polju.