Svako svoje brige brine

U Zvorniku burna rasprava o nacrtu Ustava RS: Sad kažemo da je visoki predstavnik nelegalan, a zašto nije bio ranije?

U Zvorniku je jučer održana javna rasprava o nacrtu Ustava Republike Srpske.

Raspravi su prisustvovali predstavnici boračkih organizacija, odbornici u Skupštini Grada Zvornik i zaposlenici javnih ustanova.

Već tokom same rasprave moglo se uočiti da stanovništvo koje nije dio vladajuće strukture ni na jednom nivou nema povjerenja u "dobre namjere" vlasti.

Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe za izradu Ustava RS, tvrdio je:

"Stupanjem na snagu Dejtonskog sporazuma određen dio nadležnosti je kroz tzv. izvorne nadležnosti prešao na nivo zajedničkih institucija BiH, a nakon intervencija visokih predstavnika, prije svega Wolfgang Petritsch i Paddyja Ashdowna od 2002. do 2006. godine, značajan dio odredbi je zamijenjen tzv. nametnutim amandmanima na naš Ustav".

U njegove riječi puno povjerenje reklo bi se nije imao predsjednika Gradske organizacije RVI Zvornik, Dragislav Mijanović.

Za njega je najveći problem činjenica da ljudi iz RS odlaze.

"Sad kažemo da je visoki predstavnik nelegalan, ali zašto smo onda odluku koju je donio za prethodne izbore prihvatili? Donijeli smo naše zakone o izborima. Zašto smo to pogazili?

A kažemo kako je nelegalan predstavnik. Ova vlast, a niti jedna do sada nisu se držale Dejtona", rekao je on.

Mijanović je podsjetio Radnu grupu i prisutne da se pridržavajući Ashdownovih izmjena članova Ustava iz 2005. godine koji se odnose na imovinu, nisu nikada mogli riješiti legalizaciju zemljišta koje su dodjeljivali izbjeglim licima.

Kazao je da u Zvorniku su čitava naselja nerješena.

Zaposlenike javne uprave više je zanimalo da se definiše pitanje informacija od javnog značaja.

Informacije poput podataka o dobitnicima različitih poticaja, savjetnicima funkcionera predlagali su da uđu u okrilje onih koje su pod zaštitom zbog ličnih podataka.