barataju milionima

UKC Tuzla kao politički plijen: Premijer Halilagić poručio da će ‘Gradina ozdraviti’, ali na Gradini nije ozdravilo stotine onkoloških pacijenata

Upravo to dokazuje i trenutna Vlada Tuzlanskog kantona koja ide u uvođenje Zakona o zdravstvenoj zaštiti

Više od decenije Univerzitetsko-klinički centar Tuzla plijen je političkih stranaka na vlasti. Svaka opozicija bi govorila da se "vlast čuva u UKC Tuzla".

Upravo to dokazuje i trenutna Vlada Tuzlanskog kantona koja ide u uvođenje Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK kako bi zadržala kontrolu nad upravljanjem ovom ustanovom.

Pritisak medija

Iako su nakon pritiska medija premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić i predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona Žarko Vujović propustili priliku da se fotografišu pored linearnog akceleratora u ponedjeljak prošle sedmice, desila se odgođena "svečana posjeta" nekoliko dana kasnije.

Linearni akcelerator bio je mjesto za slikanje, ali ne i tema o kojoj su u prethodne dvije godine, dok su oboljeli umirali, govorili Halilagić i zastupnici Skupštine Tuzlanskog kantona koje predvodi Vujović.

Direktor UKC-a Šekib Umihanić tokom te "svečane posjete" naglasio je da je u toku nadogradnja postojećeg aparata za magnetnu rezonancu, vrijedna više od milion KM, te paralelna nabavka novog 3 Tesla MR uređaja, najnovije generacije.

U UKC Tuzla trenutno su u funkciji četiri CT aparata, dok se istražuje tržište za nabavku i drugog linearnog akceleratora za dodatno jačanje kapaciteta UKC Tuzla.

Halilagić je u svom obraćanju istakao da je Vlada TK, u protekle tri godine, na raspolaganje Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla stavila ukupno oko 50 miliona KM.

“Uz prethodna ulaganja u iznosu od oko 20 miliona KM i 26 miliona koje danas stavljamo na raspolaganje Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla mogu slobodno reći da smo dali ubjedljivo najveću budžetsku „injekcija“ u proteklih 30 godina”, istakao je premijer Halilagić.

On je istakao da je u protekle tri godine Vlada TK investirala više od 50 miliona KM u razvoj UKC Tuzla, te naglasio da će se ulaganja nastaviti kako bi se UKC Tuzla dodatno unaprijedio.

Iako zvuči kao ohrabrujuća informacija, izjavu premijera Tuzlanskog kantona Halilagića, demantuje stanje u bolničkim zgradama UKC Tuzla.

Osipanje kadrova

Godinama se dešava osipanje specijalista hirurgije, kardiologije, gastroenterologije, ginekologije i drugih srodnih specijalnosti zbog koga građani ovog kantona ukoliko mogu priuštiti odlaze u obližnje privatne bolnice, kako bi rješili zdravstvenu tegobu.

U prijemnim ambulantama se odavno zatiču doktori opće prakse, bez specijalizacije i u prvim godinama rada, često bez nadzora starijeg kolege.

Nedostatak posteljine, lijekova, hrane za pacijente svakodnevne su žalbe koje dolaze iz UKC Tuzla.

I ne fale samo lijekovi u UKC Tuzla, ne kupuju pacijenti samo kako bi ih liječili tu, kupuju i one sa esencijalne liste.

Naime, Tuzlanski kanton je socijalan na oko posmatrača, ali vrag vazda "čuči" u detalju, pa esencijalna lista tek je formalnost koju se preuzima od Federacije BiH, ali dodaje uz pomoć dokrtine Komisije za zdravstvo u Skupštini TK, zbog kojih u 90 posto slučajeva pacijenti ne ispunjavaju uslove za korištenje Esencijalne liste i osuđeni su da plaćaju pune cijene u apotekama.

Čija je posljednja?

Preporuka specijaliste ne važi, doktrina je ta čija je posljednja.

Gdje odlazi 60 miliona KM namijenjenih za lijekove sa esencijalne liste, ne znamo!

Najavio je premijer Halilagić i izradu projektne dokumentacije za izgradnju zgrade Urgentnog centra, kako reče novac je osiguran.

Međutim, još 2020. godine skoro sličnu izjavu dao je i tadašnji direktor UKC Tuzla Vahid Jusufović koji je tada najavio da bi UKC Tuzla mogao dobiti Urgentni centar u naredne dvije godine.

Pet godina je prošlo UKC Tuzla Urgentni centar nema u praksi, ali u sistematizaciji ima.

Postoji na papiru. Postoji i projekat, predstavljen 2020 godine od strane direktora Vahida Jusufovića.

"Pored kliničke i specijalističke ambulante, laboratorije, kabineta za CT i magnetnu rezonancu, imao operacione sale te oko 20 bolničkih kreveta u dnevnoj bolnici.

Riječ je o četveroetažnom objektu koji bi se nalazio u blizini bolnice Gradina, tačnije na mjestu postojećeg improvizovanog parkinga. Ukupna površina je okvirno 3.600 metara kvadratnih korisnog prostora, a naslanjat će se na dva ili tri mjesta sa ostalim dijelom bolnice Gradina", rekao je svojevremeno Jusufović.

Projektna dokumentacija

Tadašnja projektna dokumentacija predviđala je vrijednost građevinskih radova procijenjena je između pet i šest miliona KM, dok bi nabavka opreme iziskivala puno više novca, oko 20 miliona maraka.

Izradu koje projektne dokumentacije sada najavljuje premijer Halilagić nakon pet godina nije jasno.

Jedno jeste, građani Tuzlanskog kantona u zdravstvo ulažu dolaskom svake vlade, revolucionarno, ali u šta ulažu nije jasno jer novac na putanji od budžeta do pacijenta nestane.

Poručio je premijer i da će "Gradina ozdraviti", ali na Gradini nije ozdravilo stotine onkoloških pacijenata protekle dvije godine, ako bi pitali pacijente sama Gradina odavno je na Onkologiji, a ako je suditi po odlasku kadrova iz ove ustanove što u penziju, što u privatne bolnice, Gradina je pacijent ispred vrata Palijativne klinike.