Ulozi u ukrajinsko-ruskom ratu nikad nisu bili veći.
U sedmici u kojem je sukob prošao svoj 1000. dan, zapadne su sile znatno pojačale ukrajinski vojni arsenal – a Kremlj je do sada najglasnije prijetio nuklearnim udarom.
Evo kako se odigrao prošle sedmice - i šta to znači.
Zapad podupire Ukrajinu
U nedjelju kasno navečer pojavili su se izvještaji da je američki predsjednik na odlasku Joe Biden dao Ukrajini dopuštenje za korištenje raketa ATACMS većeg dometa za napade na ciljeve unutar Rusije.
Taj je potez označio veliku promjenu politike Washingtona - koji je mjesecima odbijao zahtjeve Ukrajine da koristi projektile izvan vlastitih granica.
Nakon što je odluka procurila u medije, Ukrajina je ispalila niz projektila ATACMS na rusku regiju Bryansk.
Kremlj je rekao da je ispaljeno šest, s pet presretnutim, dok su anonimni američki dužnosnici tvrdili da ih je bilo osam, s dva presretnuta.
Bez obzira na specifičnosti, ovo je bio važan trenutak: rakete američke proizvodnje pogodile su rusko tlo po prvi put u ovom ratu.
Zatim je u srijedu Ukrajina lansirala rakete Storm Shadow koje je dopremila Velika Britanija na mete u ruskoj regiji Kursk - gdje su ukrajinske trupe zauzele otprilike 600 kvadratnih kilometara ruskog teritorija.
Kasnije tokom sedmice, Biden je dodao posljednji element pojačanog arsenala oružja Ukrajini odobrivši upotrebu protupješačkih mina.
Jednostavne, kontroverzne, ali vrlo učinkovite nagazne mine ključni su dio ukrajinske obrane na istočnoj bojišnici - i nada se da bi njihova uporaba mogla pomoći usporiti napredovanje Rusije.
S tri brze odluke, tokom nekoliko seizmičkih dana, Zapad je signalizirao svijetu da njegova podrška Ukrajini neće nestati.
Rusija podiže nuklearne uloge
Ako su zapadni saveznici Ukrajine podigli uloge ovog tjedna - učinila je i Moskva.
U utorak, na 1000. dan rata, Putin je progurao izmjene ruske nuklearne doktrine, smanjivši prag za uporabu nuklearnog oružja.
Doktrina sada kaže da će se napad iz nenuklearne države, ako ga podupire nuklearna sila, tretirati kao zajednički napad na Rusiju.
Kremlj je zatim otišao korak dalje postavljajući novu vrstu projektila - "Oreshnik" - za napad na ukrajinski grad Dnipro.
Putin je tvrdio da je putovao brzinom 10 puta većom od brzine zvuka - i da "nema načina suprotstaviti se ovom oružju".
Većina promatrača slaže se da je napad osmišljen kako bi se poslalo upozorenje: da bi Rusija mogla, ako želi, upotrijebiti novu raketu za isporuku nuklearnog oružja.
Takvo bi držanje nekada izazvalo ozbiljnu zabrinutost na Zapadu. Sada, ne toliko.
Od početka sukoba prije gotovo tri godine, Putin je više puta postavljao nuklearne "crvene linije" koje je Zapad opetovano prelazio. Čini se da su se mnogi navikli na rusko nuklearno "zveckanje oružjem".
I zašto se inače zapadni čelnici osjećaju spremni kockati se s ruskim nuklearnim prijetnjama? Kina.
Peking je postao ključni partner Moskve u njezinim naporima da ublaži učinak sankcija koje su uvele SAD i druge zemlje.
Zapad vjeruje da bi Kina užasnuto reagirala na upotrebu nuklearnog oružja - čime bi Putina obeshrabrili da ispuni svoje prijetnje.
Globalni sukob?
U rijetkom televizijskom obraćanju u četvrtak navečer, ruski predsjednik je upozorio da je rat "poprimio elemente globalnog karaktera".
Tu je procjenu ponovio i poljski premijer Donald Tusk, koji je rekao da je "prijetnja ozbiljna i stvarna kada je u pitanju globalni sukob".
SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo sada su više uključeni nego ikad - dok je raspoređivanje sjevernokorejskih trupa da se bore uz Rusiju dovelo do ulaska druge nuklearne sile u rat.
Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un rekao je u četvrtak da "nikada prije" prijetnja nuklearnog rata nije bila veća, optuživši SAD za njihovu "agresivnu i neprijateljsku" politiku prema Pjongjangu.
Biden out, Trump in
Dakle, zašto sada vidimo ovaj razvoj događaja?
Vjerovatni razlog je skori dolazak novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji će službeno ući u Bijelu kuću 20. januara.
Dok je bio u kampanji, Trump je obećao da će okončati rat u roku od "24 sata".
Oni oko njega, poput novoizabranog potpredsjednika JD Vancea, signalizirali su da će to značiti kompromise za Ukrajinu, vjerojatno u obliku odustajanja od teritorija u Donbasu i na Krimu.
To je u suprotnosti s očiglednim stavom Bidenove administracije - čije ovosedmične odluke ukazuju na želju da se što više pomoći izvuče kroz vrata prije nego što Trump stupi na dužnost.
Ali neki su optimističniji u pogledu izgleda Ukrajine s Trumpom na vlasti.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da bi Kijev želio okončati rat "diplomatskim sredstvima" 2025.
Bivši ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao je za BBC ove sedmice: “Predsjednik Trump će nedvojbeno biti vođen jednim ciljem, projicirati svoju snagu, svoje vodstvo… I pokazati da je sposoban riješiti probleme koje njegov prethodnik nije uspio riješiti.”
“Koliko god je pad Afganistana nanio tešku ranu vanjskopolitičkom ugledu Bidenove administracije, ako se predsjednik Trump pozabavi scenarijem koji ste spomenuli, Ukrajina će postati njegov Afganistan, s jednakim posljedicama.”
"I ne mislim da je to ono što on traži."
Ovotjedni razvoj događaja možda nije početak eskalacije rata izvan kontrole - već početak borbe za najjaču pregovaračku poziciju u potencijalnim budućim pregovorima za njegovo okončanje.