Jednog dana, navodno početkom aprila, ruski tenk T-72 ušao je u bitku u blizini Ternija, u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine. Tenk je prešao preko bodljikave žice koja mu je zaprljala gusjenice. Van kontrole, tenk se sudario s borbenim vozilom BMP, piše Telegraph.
Ukrajinski dron s pogledom iz prvog lica (FPV) zumirao je. Njegova bojeva glava od jednog kilograma nije prouzrokovala veliku štetu, ali je preplašila tročlanu posadu tenka. Rusi su se spasili – i odmah ih je ubilo više dronova.
Ubrzo je elitna 12. azovska brigada ukrajinske vojske organizirala složeni napad na ničijoj zemlji izvan Ternija. Cilj: doći do napuštenog T-72.
Taj tenk – jedan od više od 2600 koje je Rusija izgubila u svom 26-mjesečnom ratu protiv Ukrajine – bio je poseban. Za njegovu kupolu bila je pričvršćena nezgrapna grupa antena i radioodašiljača. Bio je to sistem elektroničkog ratovanja; jedan za koji su se Rusi nadali da će blokirati radio signale koji povezuju ukrajinske FPV dronove s njihovim operaterima koji sjede u rovu, bunkeru ili zgradi miljama daleko.
Ovaj ometač očito nije radio, ali Ukrajinci su htjeli znati zašto. Uostalom, FPV dronovi su među najvažnijim sistemima u ukrajinskom arsenalu. Šta FPV ometače dronova čini jednim od najvažnijih sistema u ruskom arsenalu?
Utrka uveliko traje
Tamo gdje ruski napadi ne uspijevaju, to je ponekad zato što su ih preplavili val za valom dronova. Tamo gdje ruski napadi uspiju, ponekad je to zato što su ili uhvatili ukrajinsku jedinicu između isporuka bespilotnih letjelica – ili su ometali sve bespilotne letjelice koje je jedinica imala.
U toku je utrka u naoružanju bespilotnim letjelicama duž ratne linije od 600 milja u Ukrajini. Rusi isprobavaju različite kombinacije radioodašiljača i antena u nastojanju da ometaju ukrajinske dronove, dok Ukrajinci isprobavaju različite kombinacije radioodašiljača i antena u nastojanju da budu jednu frekvenciju ispred ometanja.
Poznavanje s čime Rusi rade ključno je za prilagodbu Ukrajinaca jer njihove radionice proizvode čak 100.000 FPV dronova mjesečno, svaki po cijeni od nekoliko stotina dolara.
Dakle, kada je ekipa 12. azovske brigade otišla na ničiju zemlju izvan Ternija, tri opasne noći za redom, učinili su to sa svrhom.
Ukrajinci su morali raspetljati tenk, zamijeniti mu baterije, očistiti sve mine koje su mu ležale na putu, a zatim ga voziti, noću preko terena punog kratera, dok su Rusi pucali artiljerijom. Bilo je bliskih poziva, ali Ukrajinci su uspjeli vratiti tenk u relativnu sigurnost svojih linija – i pregledati ometače.
Otkrili su da je novi sklop odašiljača i antena "provizoran", prema riječima jednog vojnika Azova. To je u skladu s nekoliko drugih ukrajinskih inspekcija zarobljenih ruskih ometača – i također u skladu s procjenom Rusa o njihovoj vlastitoj opremi za protudronove.
Ruske trupe "nemaju masivnu zaštitu od neprijateljskih dronova", požalio se jedan ruski bloger. “Sve što instaliraju odavno je zastarjelo i ne pokriva nove neprijateljske frekvencije.”
Komponente su često loše napravljene i loše sastavljene u ruskim ometačima. "Uopće ne radi", požalio se jedan ruski bloger na jedan novi jammer.
Pravi dokaz ruskih neuspjeha ometanja je na bojnom polju. "Unatoč tvrdnjama o učinkovitosti ruskog EW [elektroničkog ratovanja], anegdotski dokazi ukrajinskih pilota bespilotnih letjelica sugeriraju da veliki dio isporučenih EW mašina nema odgovarajuću zaštitu za ruske kopnene jedinice", zaključila je ukrajinska analitička grupa Frontelligence Insight.
To je dobra vijest za Ukrajince, s obzirom na centralnu ulogu koju FPV dronovi imaju u odbrambenim planovima Ukrajine. Ali dobre vijesti opovrgavaju gore vijesti. Postoji još jedan način, osim ometača, da se poraze FPV-ovi - jedan koji Ukrajinci ne mogu lako nadvladati tehnološkom prilagodbom. Jednom riječju, to je oklop.
Sada je standardna praksa u cijeloj ruskoj vojsci da posade na svoja oklopna vozila postavljaju oklop za uništavanje dronova – čelične letvice ili kaveze. Tipični FPV nosi samo pola kilograma eksploziva. Aktivirajte eksploziv nekoliko centimetara od trupa vozila i nastala eksplozija možda neće uzrokovati veliku štetu.
Kako rade FPV-ovi
FPV-ovi najbolje funkcioniraju kao čišćenje. U jednoj nedavnoj bici kod Tonenkea, u Donjeckoj oblasti, ukrajinski protutenkovski projektili i artiljerija – od kojih oboje mogu imati bojeve glave teške 25 funti – uzrokovali su većinu razaranja. Sićušne bespilotne letjelice sa svojim bojevim glavama od jednog kilograma "upravo su završile posao", dodatno oštećujući nepokretna i napuštena ruska vozila, prema ukrajinskom operateru drona s pozivnim znakom "Kriegsforcher".
Ukrajinci su se počeli oslanjati na FPV ne zato što su FPV super-oružje, već zbog nestašice teže municije – uglavnom rezultat toga što je grupa republikanskih ekstremista u Kongresu SAD šest mjeseci odgađala ključno glasanje o američkoj pomoći. Da, bespilotne letjelice su puno bolje nego ništa, ali zapravo su slabije vatrene moći u poređenju s tradicionalnim protutenkovskim projektilima i artiljerijom.
I to pomaže objasniti zašto od januara ruske trupe napreduju u Ukrajini. Uz visoku cijenu, naravno, i ne jako daleko ni jako brzo. Ali napreduje, svejedno. Uz upornost, hrabrost i nešto više oklopa, ruske jednice ponekad se probijaju kroz valove ukrajinskih dronova. Čak i kad ruski ometači ne rade.
Trajno rješenje ukrajinskog problema s vatrenom moći nije prilagodba njihovih bespilotnih letjelica za suzbijanje ruskog ometanja, već činjenje te prilagodbe manje hitnom – ponovnim naoružavanjem mnogo težim oružjem.
Problem je, naravno, u tome što samo ukrajinski saveznici – posebno Sjedinjene Države – mogu isporučiti to oružje u potrebnim količinama. Srećom po Ukrajinu, Kongres SAD sada je napokon izglasao novi paket pomoći. Pomoć je na putu.