scenarij iz 2011.

Umjetničkoj galeriji BiH prijeti zatvaranje. Krsmanović za Raport: Plaća nema i ne zna se kad će biti. Ostat će bez direktora

Imamo neko relativno skromno finansiranje iz Kantona Sarajevo, ali nedovoljno, kaže nam direktor ove kulturne institucije

Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine, koja ni u ratnom periodu (1992-1995) nije prestajala sa svojom djelatnošću, sada prijeti zatvaranje.

Sličan scenarij desio se i 2011. godine, odnosno Galerija je sada u sličnoj situaciji kao i tada.

"Trenutno smo u teškoj situaciji, nismo u prilici dodijeliti plaće idući mjesec. Pitanje je i kad ćemo moći i kad će plaće biti", kaže u razgovoru za Raport Strajo Krsmanović, direktor najstarije bh. institucije koja se bavi zaštitom i promocijom kulture i likovne umjetnosti.

"Ne smijem da slutim, Galerija nije zatvarana od 2011., ali sada bi ponovo mogla biti", kazao nam je Krsmanović.

Ističe da uposleni rade, bore se i preduzimaju sve da se to ne desi, ali glavni problem je što Galerija i dalje nema riješen status.

Naime, najteži period za ovu instituciju nastupio je nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, jer novi ustroj kulture ne predviđa postojanje državnih institucija pa je Umjetnička galerija BiH ostala bez osnivača i finansijera.

"Imamo neko relativno skromno finansiranje iz Kantona Sarajevo, ali nedovoljno. Ostalo je snalaženje. Pratimo ova dešavanja oko odluka i uputa visokog predstavnika, ali malo smo skeptični oko toga, s obzirom da su upućene Vijeću ministara koje niti je osposobljeno niti politički zainteresovano da se bavi nama", govori za Raport Krsmanović.

Krsmanović: Borimo se

Ova godina je bila turbulentna za Umjetničku galeriju, dodaje.

"Mi smo velike nade polagali u Kanton Sarajevo i lex specialis koji je kanton ove godine usvojio. Međutim, iz nekog razloga, Vlada nije Skupštini predložila originalan nacrt tog zakona koji je predložila nekolicina nas direktora tih ustanova jer mi najbolje znamo kako stvari funkcionišu. Oni su u zakonu predvidjeli samo određeno finansiranje, ne fiksno nego ono koliko se može, a nisu se usudili prihvatiti osnivačka prava. Nažalost, puno smo nada polagali a nismo dobili dovoljno.

S druge strane, jako smo izgubili na Federalnom ministarstvu kulture, tu su nas sveli na 18 hiljada KM. To je strašno.

Što se tiče Ministarstva civilnih poslova tu smo aplicirali, ali nemamo još rezultate. Međutim, tu ne možemo dobiti novac za plaće, a namo samo on treba", pojašnjava.

Ističe da bi on trebao ići u penziju te da Galeriji prijeti opasnost da ostane bez direktora godinu dana kao 2012.

"Jer nemamo status, nemamo Upravni odbor, nema načina da se imenuje novi direktor i opet dolazimo u jedan 'zrakoprazni' prostor, a i finansijski je jedna rupa koja prije granta iz kantona neće biti popunjena. Kanton treba tek da usvoji budžet, pa dok on bude operativan to obično bude negdje mart/april, ili ko zna.

Iskreno se nadam da će se riješiti pitanje našeg statusa, a kad se to desi, biramo novog direktora", zaključuje u razgovoru za Raport direktor Umjetničke Galerije BiH, Strajo Krsmanović.