BiH nakon neviđene drame savladala Francusku, nada za Svjetsko prvenstvo i dalje živi

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu u sjajnoj atmosferi u Skenderiji, gdje je savladala Francusku nakon velike drame i produžetaka! Bio je to meč završne faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, a Zmajevi su trijumfom zadržali šanse za plasman na isto.

BiH je slavila 96:90, a pitanje pobjednika riješeno je nakon dva produžetka, pošto se Francuska u regularnih 40 minuta u posljednji tren spasila poraza. Zmajevi su nošeni sjajnom podrškom publike u Skenderiji odlično otvorili utakmicu i poveli sa 11:2 u prve tri i po minute, nakon čega je Vincent Collet morao zvati time-out.

Nije ni to omelo fenomenalne Zmajeve pa su samo nastavili sa izvrsnom igrom i brzo došli do velikih 20:6. Na minut do kraja prve dionice svirana je tehnička selektoru Adisu Bećiragiću, ali ni to nije pomoglo Francuzima da istope prednost BiH i nakon deset minuta igre Zmajevi su vodili 28:14.

Francuzi prednost BiH tek na polovini druge dionice spuštaju ispod +10, kada poenima Yabuselea dolaze do 33:27.

Tada novim poenima i trojkom Yabuselea u potpunosti hvataju priključak i dolaze do 33:30. Potom trojku pogađa i Fournier i poravnava rezultat!

Ipak, Zmajevi uzvraćaju sjajnom trojkom Muse i vraćaju se u vodstvo. Ponovo je uzvratila Francuska nakon toga i na minut i po prije odlaska na pauzu trojkom Huertela stigla do vodstva od 40:38. Do kraja druge dionice stigli su Francuzi čak do 46:38.

Francuska na otvaranju drugog poluvremena brzo dolazi i do dvocirrene prednosti koševima Luwawu-Cabarrota, ali smogla je BiH snage da uzvrati i održi priključak. Ne samo to, preokrenula je BiH i treću dionicu dobila 21:5!

Poenima Gegića, a potom i Kamenjaša, Bosna i Hercegovina prelazi u prednost od 53:51. U finišu treće dionice Zmajevi dodaju gas i na krilima Kamenjaša dolaze do velikih 59:51.

Na osam minuta do kraja utakmice Nurkić brutalno zakucava preko Goberta i donosi velikih +10 Zmajevima! (65:55).

Potom se vraćaju Francuzi preko Fourniera koji ih vodi do 65:60, a uslijedio je time-out Bećiragića. Nurkić je nastavio “terorizirati” Goberta, a Francuze je u igri držao Fournier, koji je bio daleko najbolji u njihovim redovima.

Na tri i po minute trojkom Gegića odlazimo na +6 (74:68), a potom četvrti faul pravi Nurkić. Ušlo se potom u dramatičnu završnicu, a na deset sekundi do kraja Nurkić i Musa gube loptu, uzima je Yabusele, a onda Fournier zakucava za 76:76.

Ušlo se u produžetak koji je otvoren tehničkom greškom Muse, koju ne koriste gosti, da bi potom Roberson pogodio trojku! 79:76. Siguran je potom s linije slobodnih bacanja Nurkić za 81:76. Na drugoj strani trojku pogađa Yabusele i vraća Francuze,

Musa je u narednom napadu BiH promašio čisto polaganje, ali to ne kažnjavaju Francuzi. Uspio se Musa iskupiti za promašaj, ali na pola minute do kraja Gobert poravnava na 83:83.

U posljednjoj sekundi produžetka Francuzi prave faul u napadu i ostaje neriješeno, te se ulazi u novi produžetak. U njemu se bolje snalazi selekcija BiH i slavi pobjedu rezultatom 96:90.

Sudbinu Francuza zapečatio je trojkom Lazić na pola minute prije kraja.

Kod BiH je najbolji bio Nurkić sa 21 poenom, 9 skokova i 4 asistencije, Roberson je ubacio 18, a Musa 17 koševa, dok je kod Francuza praktično jedini raspoložen bio Fournier s 24 ubačaja.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:

Bosna i Hercegovina – Francuska 96:90 (28:14, 10:32, 21:5, 17:25, 7:7, 11:7)

BiH: Nurkić 21, Musa 17, Halilović 12, Roberson 18, Gegić 9, Lazić 9, Kamenjaš 9, Sulejmanović 1, Atić, Vrabac, Čampara, Penava.

Francuska: Fournier 24, Yabusele 13, Gobert 10, M'Baye 4, Luwawu Cabarrot 4, Jaiteh, Cordinier 2, Albicy 2, Poirier 4, Okobo 5, Tarpey 8, Heurtel 11.

Kraj meča

Gotovo je BiH je pobijedila Francusku nakon velike drame, Zmajevi su ponovo u utrci za plasman na Svjetsko prvenstvo. Bila je ovo magična noć u fantastičnoj atmosferi u dvorani "Mirza Delibašić".

50' Fantastična odbrana Kamenjaša , Lazić pogađa trojku

48' Roberson šutira za tri i promašuje, ali tu je Kenan Kamenjaš koji povećava vodstvo BiH

48' Poirer sjajno zakucava

48' Kakva odbrana Lazića koji krade loptu Francuzima, ali BiH ne iskorištava taj napad

47' Roberson oba puta precizan, BiH vodi 91: 88

47' Roberson će na liniju za slobodna bacanja

47' Roberson pogađa od tablu, Francuzi gube loptu prilika za povećanje vodstva

47' Yabusele pogađa jedno slobodno bacanje

47' Sulejmanović poravnava rezultat

46' Yabusele pogađa za vodstvo Francuza, Halilović uzvraća u sljedećem napadu

Prvi produžetak

45' Musa je promašio šut za pobjedu, idemo u drugi produžetak

45' Peta lična greška za Goberta, za njega je ovaj susret završen

44' Gobert zakucava, rezultat je izjednačen, time-out BiH

44' Gobert pogađa oba slobodna bacanja

44' Peti prekršaj Jusufa Nurkića, za njega je ovaj susret završen

43' Lazić gubi loptu, Nurkić sjajan u odbrani, Musa pogađa u kontri

43' Musa promašuje zicer

42' Nurkić pogađa oba slobodna bacanja

42' Konačno jedan promašaj Fourniera, Gobert pravi prekršaj nad Nurkićem

41' Roberson krade loptu šutira za tri, ali promašuje

41' Roberson pogađa za tri poena, BiH vodi

41' Zmajevi su prokockali šansu za pobjedu, idemo u produžetke.

Četvrta četvrtina

40' Nurkić gubi loptu, Fournier pogađa, gledat ćemo produžetke

40' Fournier pogađa jedno slobodno bacanje, Gobert pravi faul u napadu

39' Nurkić gubi loptu nakon lošeg dodavanja Muse

38' Fournier pogađa oba slobodna bacanja

38' Huertel pogađa trojku, ali Nurkić uzvraća pogotkom za dva poena

38' Kakva blokada Nurkića, zatražen je time-out

37' Francuzi gube loptu, ovo je prilika da BiH poveća prednost

37' Prva trojka Gegića na meču, rezultat je 74:68

36' Musa pogađa, ali Heurtel uzvraća na drugoj strani

35' Fournier sa dva uzastopna poena smanjuje zaostatak Francuske na -3

35' Nurkić nastavlja da terorizira Goberta, 17. poen za Jusufa

34' Nurkić ponovo pogađa, ovo je njegov 15. poen

33' Namjerna lična greška za Atića, Francuzi potom prave seriju 5:0, rezultat je 65:60

33' Strašno zakucavanje Nurkića, dvorana je proključala

32' Poslije duže vremena novi poeni Jusufa Nurkića, rezultat je 63: 55 za BiH

32' Okolo sjajno prolazi i postiže nove poene za Francusku

31' Počela je posljednja četvrtina meča, Poirier pogađa za Francuze, Kamenjaš uzvraća na drugoj strani

Treća četvrtina

30' Nova greška Francuza, BiH pravi seriju 20:0

29' Sjajan prodor Kamenjaša, Halilović pogađa

28' Musa promašuje slobodno bacanje, ali potom Gegić pogađa preostala dva

27' Dosuđena je tehnička za Francusku

25' Francuzi u velikoj krizi, Kamenjaš pogađa za vodstvo BiH

24' Sjajan pas Nurkića, Gegić pogađa za izjednačenje

23' Halilović krade loptu i zakucava BiH stiže na -2

22' Džanan Musa pogađa iz kontre, serija 8:0 BiH

22' Fournier pogađa trojku, Roberson u sljedećem napadu uzvraća

21' Nurkić promašuje šut za tri poena,

21' Počelo je drugo poluvrijeme, Lazić je fauliran, pogađa jedno slobodno bacanje od dva

Druga četvrtina

20' Francuzi su stiglli do prednost 38:46, kraj je druge četvrtine.

19' Gobert pogađa sa linije za slobodna bacanja

19' Huertuelovim koševima Francuzi prelaze u prednost, rezultat je 38:42

18' Fournier novom trojkom poravnava na 38:38.

16' Džanan Musa vraća trojku, BiH ponovo vodi

16' Serija grešaka obje reprezentacije, Fournier pogađa trojku, rezultat je izjednačen

15' Slabiji period igre BiH, Francuzi prave seriju 12:0 i stižu na samo -3 poena razlike

14' M'Baye pogađa slobodno bacanje, rezultat je 33:19

14' Nurkić odlazi na klupu, zaslužio je odmor.

13' Nurkić maša oba slobodna bacanja, BiH vodi 33:18.

12' Spektakularno zakucavanje Kamenjaša koji je tom prilikom i nezgodno pao, sudije su dosudile faul, Sulejmanović iskoristio dodatno slobodno bacanje

11' Počela je druga četvrtina, M'Baye postiže koš uz slobodno bacanje, uzvraća Halilović sjajnim zakucavanjem. BiH vodi 30:17.

Prva četvrtina

10' Nurkić sjajno pogađa uz faul, ipak nije iskoristio slobodno bacanje

9' Francuzi smanjuju prednost Elie Okobo pogađa jedno, a potom Isaia Cordinier oba slobodna bacanja

8' BiH je ušla u manju šutersku krizu, ipak Nurkić skače u napadu i postiže nove poene, vodimo 26:11

7' Francuzi preko Albicyja dodatno smanjuju zaostatak 24:11

6' Nurkić pogađa za vodstvo od 24:6, Yabusele uzvraća trojkom

5' Francuzi i dalje ne mogu pronaći svoj ritam, koševima Robersoa, Halilovića i zakucavanjem Muse idemo na velikih 22:6

3' Francuze za sada ne ide, nisu iskoristili još jedan napad, Halilović povećava vodstvo BiH na 13:2, atmofera u dvorani "Mirza Delibašić" je nevjerovatna.

3' Bh. košarkaši su sjajno ušli u utakmicu, Roberson pogađa trojku za vodstvo 11:2.

2' Sjajna serija bh. košarkaša Lazić i Musa pogađaju, BiH vodi 8:2.

2' Kamenjaš je pogodio oba slobodna bacanja, uzvratili su Francuzi preko Yabusele koji postiže prve poene za svoj tim.

2' Rudy Gobert je udario Nurkića u predjelu lica, vidljiva je krv na licu bh. košarkaša, ali Nurkić će ipak moći nastaviti susret. Dosuđena je namjerna lična greška Gobertu.

1' Nurkić postiže trojku, dvorana je proključala.

Počeo je meč u kojem košarkaški Zmajevi moraju ići na sve ukoliko žele savladati nadmoćnog protivnika i ostaviti u životu nade za plasman na Svjetsko prvenstvo.