Vijesti

Klanjana dženaza za 30 žrtava genocida

U Potočarima se obilježava 28. godišnjica genocida u Srebrenici.

Ove godine u mezarje bit će ukupano 30 žrtava monstruznog zločina, a prije dženaze održana je komemoracija u Fabrici akumulatora

Tekstualni prijenos pratite na Raportu:

13:33 - U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari klanjana je dženaza-namaz za 30 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine na području Srebrenice.

13:19 - Počelo je klanjanje dženaze za 30 žrtava genocida u Srebrenici koji će ove godine biti ukopani u Potočarima.

12:52 - Djeca stradalih Srebreničana izvela su Srebrenički inferno.

12:44 - Današnjem obilježavanju 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici prisustvuju brojne delegacije iz regiona, Evrope i svijeta, koje su položile cvijeće i odali počast žrtvama ukopanim u Memorijalnom centru u Potočarima.

12:26 - Završena su obraćanja visokih zvaničnika na komemoraciji u Potočarima.

12:15 - Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović na komemoraciji povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici kazao je da Bosne i Hercegovina i cijeli civilizirani svijet danas iskazuju duboki pijetet žrtvama genocida u Srebrenici.

"Izbor je jednostavan, ili kultura sjećanja ili ponavljanje zla. Svi koji nude strategiju zaborava ne misle nam dobro. Nikada ne smijemo pristati na brisanje sjećanja. Najviši sudovi UN-a dokazali su genocid nad Bošnjacima i agersiju na BiH. Ovdje nije bio građanski rat, već međunarodni oružani sukob. Na BiH je izvršena brutalna agresija, udruženi zločinački poduhvati i to su činjenice. Trajne osude zločinačkih poduhvata, presude međunarodnih sudova ne postoje da budu arhivirane, već se moraju čitati analizirati i implementirati", kazao je član Predsjedništva BiH.

12:09 - Na komemoraciji je prikazana video poruka i predsjednika Republike Turske Recepa Tayyipa Erdogana. On je izjavio da je ta zemlja danas ekonomski, diplomatski i na sve načine mnogo jača i sposobnija nego li je bila prije 28 godina te je poručio da Turska neće dozvoliti da se ponove patnje poput genocida u Srebrenici.

“Na ovaj dan žalosti još jednom izražavam iskreno saučešće ožalošćenim porodicama naših šehida i svoj našoj bošnjačkoj braći. Imamo na umu mudrost i gorku istinu izreke rahmetli Alije: 'Šta god da radite, nemojte da zaboravimo genocid, jer zaboravljeni genocid će se ponoviti'. Da ne bismo ponovo doživjeli slične zločine, Srebrenicu nikada nećemo zaboraviti i nikada nećemo dozvoliti da se zaboravi. Rana koju je na našim srcima zadao genocid počinjen u Srebrenici pred očima cijelog svijeta krvare 28 godina. Sa svakim našim šehidom kojeg smo sahranili, ponovo proživljavamo te dane, ponovo ih se sjećamo, ponovo lijemo suze. Danas na vječna počivališta ispraćamo 30 naših šehida. Neka duše naših šehida počivaju u miru. Neka Gospodar počasti sve naše šehide džennetskim ljepotama“, kazao je Erdogan.

12:05 - Ova komemoracija predstavlja priliku za kritičko razmišljanje, krajnje je vrijeme da društva na teritoriji bivše Jugoslavije stvore uslove za pomirenje, a ne za negiranje. Jedini način kako to mogu postići jeste zajedničkim radom, Apelujem na vas da se uhvatite u koštac sa izazovima i odgovornostima koje to nosi, izjavila je danas Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), na komemorativnom skupu u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.

11:58 - Tokom komemoracije prikazana je video poruka predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića. On je kazao da su prije 28 godina u genocidu pobijeni Bošnjaci samo zbog toga što su bili druge vjere i drugog imena. On je istakao da se mora osuditi svaki pokušaj relativizacije genocida, te da mu je žao što nije bio u mogućnosti da prisustvuje.

11:39 -  Tradicionalnim skokom sa Starog mosta bez aplauza u organizaciji Kluba skakača “Mostari“, sa žrtvama genocida u Srebrenici i ove godine suosjećali su Mostar i Mostarci.

11:26 - Amor Mašović, dugogodišnji čan Kolegija Instituta za nestale otkrio je u izjavi za televiziju N1 zastrašujuć detalj.

"Pripadnici Škorpiona koje su vodili ratni zločinci Simatovića i Stanišić, a koji su strijeljali šest mladića kod Trnova su pronađeni na Rogoju u sekundarnoj grobnici. Njihove kosti su pronađene u reklamnim vrećama s datumom proizvodnje 2000. godine. To je organizovano, jer to nisu uradili mještani i neko je to organizirano radio", rekao je Mašović. Kompletnu izjavu možete pročiteti OVDJE

11:08 - Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt najavio je u svom govoru na komemoraciji da će podržati rad Memorijalnog centra Srebrenica. Pored toga, Schmidt je kazao da je potrebno proširiti zakonske odredbe da počinioci ratnih zločina ne mogu obavljati javne funkcije.

Sa komemoracije

"Ne možemo počinioce imati kao prikrivene vukove u jagnjećoj koži. Njihova moralna dužnost je da od žrtava traže oprost. Nadam se da rane mogu zacijeliti, ali da bi zacijelile moramo razmotriti cijeli paket. A to podrazumjeva i naknadu štete žrtvama. Upoznat sam s tim da zbog zastare neki nisu mogli predati zahtjeve. Ja sam na raspolaganju da pomognem. Ja ću brzo finalizirati paket. Okupit ćemo potpisnike Dejtonskog sporazuma ovdje u Potočarima da zajedno radimo na ovim pitanjima. Pravdu ne možemo čekati, sada je pravi trenutak za EU, EU koja je izgrađena na temeljima mira i odgovornosti i pomirenja. Moramo biti svjesni da oni koji ugrožavaju mir, društvene vrijednosti da će itekako biti suočeni sa našom snažnom reakcijom i konkretnim djelovanjem. Ovo je pravi trenutak da se toga sjećamo i pamtimo. Nada se će naredne godine neke stvari biti bolje nego danas", rekao je Schmidt. Kompletan govor pročitajte OVDJE.

10:51 - Prvi se obratio Hamdija Fejzić, predsjednik OO Srebrenica.

Hamdija Fejzić na komemoraciji

"Danas ćemo klanjati dženazu za 30 žrtava genocida. Klanjamo se svi žrtvama, klanjamo se i majkama koje nisu dočekale. Nikad nije bilo lako pronaći način kako da se obratim. Jer riječi koje ovdje izgovorite postaju veće od vas samih. Zato ih biram pažljivo i dugo. Najkraća poruka je da kažete samo 11. juli. Dan sjećanja na genocid nad Bošnjacima zapisan je crnim slovima u našim srcima i tu će ostati zauvijek. I danas dok cijeli svijet gleda u nas, pitanje je na šta upozoriti i kako taj trenutak iskoristiti za dobro i pravdu.

Borjana Krišto i Dritan Abazović (Foto: Raport)

Razmišljajući o današnjem obraćanju, dok sam se vraćao iz Nezuka prolazeći marš. Htjeli su da nas nema. Zapalili su podrinje, zapalili cijela sela. Naše najbliže su pobacali u masovne grobnice. Samo zbog svog imena i porijekla, što su umjesto rosta izabrali slobodu. Nakon genocida mi smo birali mir i izabrali državu BiH. Zbog mira smo pristali na kompromise i pružili ruku. Do kada? Daleko nam se čini kada je NSRS usvojila izvještaj komisije za Srebrenicu. Danas negiraju, našu djecu čekaju u mračnim ulicama.

Sa komemoracije (Foto: Raport)

Bivši visoki predstavnik Valentin Inzko donio je zakon kojim je zabranio negiranje genocida. To je dobro, ali nije dovoljno jer Tužilaštvo BiH za dvije godine nije podigao niti jednu optužnicu. Tužilaštvo je donijelo 38 naredbi o nesprovođenju istrage po krivičnim prijavama. Sad od negiranja idemo do psovanja genocida.

Prošle godine sam rekao da iz godine u godinu slušamo obećanja, a da je situacija za povratnike sve teža i teža. Sve manje se čuje glas otpora, sve češće čujemo da je ovo mjesto boli, a ne opstanka. Naša poruka je na kraju: Preživjeli smo.