historijski dan

UŽIVO Nižu se reakcije, BiH najavila protestne note, u Crnoj Gori divljaju protesti

Foto: AA

Generalna skupština UN-a usvojila je na današnjoj sjednici Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

Puni i precizni naziv dokumenta kojeg sponzoriraju Njemačka i Runda je „Međunarodni dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.”. Ovim dokumentom proglašava se 11. juli kao međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

Kako je tekla debata i reakcije nakon usvajanja Rezolucije čitajte u nastavku:

20:00 - "Glasanje u GS UN je rezultat očaja u kojem se civilizacija nalazi i očigledno je da nas u budućnosti čekaju velika razdvajanja. Kao što Etiopija i Somalija polako klize ka jugu Saudijske Arabije, tako se svijet podvaja po svim elementima. Optužiti jedan narod koji je u svojoj historiji bio jedna od najvećih žrtava genocida da on provodi genocid nad nekim drugim ravno je najvećem ljudskom zločinu", kazao je reditelj Emir Kusturica povodom rezultata današnjeg glasanja. Opširnije čitajte na LINKU.

19:59 - Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine pozdravlja usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici, izglasanu danas na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Genocid u Srebrenici je sudski utvrđen presudama Haškog tribunala, te rezolucija ima i treba da ima za cilj institucionalnu memorijalizaciju i provođenje kulture sjećanja na svjetskom nivou, kako bi tragično iskustvo Srebrenice opominjalo i djelovalo kao moralna savjest čovječanstva. Usvajanje rezolucije je civilizacijski opravdan i očekivan potez. Više na LINKU.

19:54 - Hrvatska je pozdravila usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Općoj skupštini UN-a, ističući kako Zagreb svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava. Čitajte opširnije OVDJE.

19:54 - Predsjednik srbijanske Stranke slobode i pravde Dragan Đilas pozvao je danas predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da poslije najnovijeg poraza, ovoga puta u Ujedinjenim nacijama, podnese ostavku. Više na LINKU.

19:37 - Ambasada Islamske Republike Iran u BiH oglasila se na društvenoj mreži X povodom usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, naglasivši da se genocid osuđuje uvijek i svugdje, i u Gazi i u Srebrenici.

"Podržavatelji osude genocida u Srebrenici svoju iskrenost trebaju pokazati zaustavljanjem genocida u Palestini. Bliži se i dan osude genocida u Gazi, ako Bog da", navela je Ambasada Irana u BiH.

19:36 - Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, komentarišući usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN), poručio je će se od danas cijeli svijet, svake godine 11. jula sjetiti žrtava genocida u Srebrenici. Rekao je i da će zemljama koje su glasale protiv Rezolucije sutra poslati protestnu notu.

19:26 - Ispred Vlade Crne Gore u Podgorici ponovo je danas održan protest zbog podrške ove zemlje Rezoluciji o Srebrenici, a nekolicina okupljenih je ispred Vlade pratila glasanje za Rezoluciju koja je dana, historijskom odlukom UN-a i usvojena. Kako javljaju crnogorske Vijesti, nakon što je rezolucija usvojena u Generalnoj Skupštini UN, okupljeni su uzvikivali "Ratko Mladić" i "izdaja". Opširnije čitajte OVDJE.

19:25 - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici. Rekao je da mora napomenutu da je Srbija bila upravu kada su govorili o podjelama koje će Rezolucija donijeti u regionu. Više na LINKU.

19:13 - Stranka demokratske akcije (SDA) pozdravlja odluku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o usvajanju Rezolucije kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Više na LINKU.

19:08 - Predstavnika Indonezije u UN-u održao je moćan govor. Rekao je da se pred našim očima odvija novi genocid i da se iz Srebrenice mora nešto naučiti. Više na LINKU.

19:07 - Ispred zgrade Vlade Crne Gore, drugi dan uzastopno, održan je protest zbog podrške zvanične Crne Gore glasanju o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama (UN).

19:05 - Građani Beograda izašli su danas na ulice nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici Generalne skupštine UN-a. Detaljnije na LINKU.

Foto: Večernje novosti

18:56 - Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić citirala je latinsku poslovicu koja kaže: „Neka bude pravda, makar propao svijet“.

„Ovo je historijska odluka i za naš grad, i za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu, ali ovo je prije svega važno za sve mlade generacije koje dolaze. Mlade generacije koje će znanjem, obrazovanjem, da se bore protiv svega onoga zlog što je donijelo genocid, što je donijelo opsadu, što je donijelo agresiju na Bosnu i Hercegovinu. To je za mene bit i ono najvažnije usvajanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici. Mladi širom Evrope, širom svijeta će učiti o genocidu, sve sa jednim ciljem, kako se nikada ništa slično ne ponavljalo", kazala je Karić.

18:55 - Memorijalni centar Srebrenica - Potočari Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine i udruženja koja okupljaju porodice žrtava genocida pozdravljaju usvajanje Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. godine.

"Usvajanjem Rezolucije i stavljanje Dana sjećanja na genocid u Srebrenici u službeni kalendar Ujedinjenih nacija označava finalo poglavlje na putu priznanja genocida od strane globalne svjetske zajednice. Uz presude Međunarodnog suda prave i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, ovim zaključujemo tri decenije dugu borbu za priznavanje istine o Srebrenici. Veliko hvala bosanskohercegovačkoj diplomatiji i svim prijateljima Bosne i Hercegovine koji su učinili sve da bismo dočekali ovu vijest", poručio je direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić. Više na LINKU.

18:46 - Ministar odbrane BiH Zukan Helez rekao je kako smatra da će Rezolucija o Srebrenici značajno doprinijeti pravdi na Zapadnom Balkanu i oslabiti toksični utjecaj ekstremističkih nacionalista.

"Usvajanjem ove Rezolucije poslala bi se jasna poruka da svijet nije spreman tolerisati negiranje genocida.
Sjećanja na genocid moramo pretvoriti u pamćenje. Istina je potrebna i prošlosti i sadašnjosti, ali je najpotrebnija budućnosti te se iskreno nadam da će ova Rezolucija pomoći da se mladi u RS i Srbiji zapitaju, istraže i spoznaju istinu o genocidu, odaju počast žrtvama kako bismo stvarali neku bolju i sretniju budućnost za sve nas, za čitav region", rekao je Helez.

18:44 - "Rezolucija je trebala i ranije da bude usvojena, ali, evo, usvojena je danas i ovo je važan korak za budućnost. Glasanje je bilo teško, imali smo različite stavove zemalja, ali rezolucija je usvojena i to je bitno. Ovo je za nas važan trenutak. Važan je ovo trenutak za cijeli svijet. Razočarani smo odnosom Srbije i stavovima koje smo čuli. Zahvalni smo onim zemljama koje su podržale Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Emocije su prevladale, jer je ovo proces koji je dugo trajao, naša borba traje gotovo tri decenije. Svijet može učiti iz naše istrajnosti i iskrene borbe za istinu i pravdu", istakla je Nura Begović, predsjednica Udruženja "Žene Srebrenice". Više na LINKU.

18:39 - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić napravio je teatarsku predstavu u sali UN-a. Nakon objavljivanja rezultata glasanja, Vučić je u rukama držao zastavu Srbije , a čini se da je u jednom trenutku pustio i suzu. Više čitajte na LINKU.

18:36 - Narod i pravda poručila je da je usvajanje Rezolucije jasna je poruka da je negiranje genocida necivilizacijski čin.

"Ovakva rezolucija dolazi u vrijeme kada se iznova i iznova negira genocid u Srebrenici, a žrtve često ismijavaju. Nažalost, svjedočimo da iza negiranja genocida i ratnih zločina skoro po pravilu stoje institucije Srbije kao i bosanskohercegovačkog entiteta RS što jasno ukazuje da se radi o planskom i sistematskom planu sa ciljem izmjene sudski utvrđene istine. Takvi pokušaji usvajanjem ove rezolucije još jednom su razbijeni u paramparčad", poručili su iz NiP-a. Detaljnije čitajte OVDJE.

18:33 - Michael Roth, predsjedavajući Odbora za vanjske poslove njemačkog parlamenta, poručio je da se pomirenje može postići samo istinom i sjećanjem.

"Hvala svima koji priznaju genocid nad bosanskim muslimanima i masakr u Srebrenici ne samo 11. jula. Odajmo počast žrtvama! Da se genocid ne ponovi", rekao je Roth.

18:18 - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je nakon što je u Generalnoj skupštini UN usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici da nije bilo natpolovične većine, što, kako kaže, govori da je ovo propala rezolucija.

"Blizu 110 zemalja nije glasalo ili je bilo protiv ili uzdržano. Ovo je propala rezolucija i to znači da UN nisu to podržale. Njihov naum da Srbima nametnu genocidnost i moralnu diskvalifikaciju nije uspio", kaže Dodik. Više na LINKU.

18:14 - Predstavnik Crne Gore u UN-u je rekao da njegova zemlja osuđuje zločin, i da traži da oni koji su odgovorni za genocid budu kažnjeni.

"Mi smo multietničko društvo, i mnogo polažemo na dobrosusjedske odnose. Ove vrijednosti nisu samo u skladu sa jednim od naših ključnih ciljeva, to je put ka EU, već se odnose i na principe iz povelje UN", rekao je on.

18:12 - Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Potočari Emir Suljagić najavio je izložbu u New Yoru.

"Lako je vama, mi sad moramo organizovati izložbu u UN-u u New Yorku do prve sedmice jula", napisao je Suljagić na X-u.

18:09 - Ambasador BiH u Njemačkoj zahvalio se svim državama koje su podržale Rezoluciju o Srebrenici.

18:06 - U prostorijama Udruženja Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa prisutni su uživo pratili glasanje Generalne skupština Ujedinjenih nacija o rezoluciji o genocidu u Srebrenici

18:02 - Ambasador BiH u UN-a Zlatko Lagumdžija komentirao je usvajanje Rezolucije.

"Odlukom Generalne skupštine UN svaki naredni 11. juli je Međunarodni dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenica 1995.! Odluka je donesena “košarkaškim” rezultatom 84 prema 19. U “gledalištu” je ostalo 68 “igrača”! Zahvaljujem svima koji su proteklih godinu bili zajedno!

18:00 - Bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor oglasila se na mreži X: "Možete vrijeđati, mrzitelji. Rezolucija o genocidu u Srebrenici je usvojena. Hvala svima koji su glasom podržali".

17:55 - Predsjednik Srbije Alksandar Vučić će se još jednom obratiti u UN-u. On se, inače u sali, ogrnuo zastavom Srbije. Nakon upozorenja predsjednika skupštine i zahtjeva osiguranja da je skine, Vučić je rekao: "Niko na svijetu mi neće uzeti moju zastavu".

17:51 - Majke Srebrenice poručile su kako neće zaboraviti prijatelje koji su ih podržali, ali ni one druge.

"Počinjemo izgradnju stuba srama u Potočarima", poručile su. Više na LINKU.

17:49 - Oglasila se i Ambasada SAD u Bosni i Hercegovini:

"Sjedinjene Države s ponosom su sponzorirale rezoluciju Opće skupštine UN-a, koju su predložile Ruanda, Njemačka i Bosna i Hercegovina, kojom se obilježava genocid u Srebrenici 1995. godine i pozdravljaju njeno usvajanje.

Ponovljeno poricanje genocida u Srebrenici čini međunarodno obilježavanje događaja iz 1995. još važnijim i hitnijim. U rezoluciji se ističe da se u i oko Srebrenice u julu 1995. dogodio genocid, što je neosporna činjenica koju su utvrdili Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, Međunarodni sud pravde i veliki broj forenzičkih dokaza.

Rezolucija ne cilja nijednu državu članicu i ne dodjeljuje kolektivnu odgovornost nijednoj grupi ljudi. Kao što rezolucija jasno kaže, svi imamo obavezu priznati činjenice, poučavati istinu, odati počast žrtvama, podržati stalne napore da se žrtve pronađu i identificiraju, te kazneno goniti počinitelje. Ovi su koraci ključni za pomirenje", saopćeno je iz Ambasade SAD.

17:48 - Član Predsjedništva BiH Željko Komšić rekao je kako je usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija stavljena je tačka na jedan višedecenijski proces, koji je započeo podizanjem optužnica za genocid, nastavljen izricanjem pravnosnažnih presuda pred međunarodnim sudovima i danas konačno završen usvajanjem Rezolucije u Ujedinjenim nacijama.

"Ovim je na svjetskom nivou nakon pravnog konsenzusa koji je izražen kroz presude suda oformljenog od strane Ujedinjenih nacija, postignut i politički konsenzus po pitanju genocida koji je izvršen u Bosni i Hercegovini odnosno u Srebrenici. Mišljenje onih koji se nalaze izvan postignutog pravnog i političkog konsenzusa uopće nije relevantno.

Ovo je također prilika da preživjele žrtve genocida, okrenu novu stranicu u životu, i krenu uzdignute glave, ponosno i dostojanstveno živjeti svoj život, svoji na svome, u svojoj domovini, u svojoj državi kao pobjednici nad zločincima koji sada truhnu u zatvorima. Također ovo je prilika i za sve one koji imaju društvenu i političku odgovornost prema počinjenom genocidu u njihovo ime, da izgrade novi odnos prema toj činjenici, odnos koji bi bio na liniji onoga što je civilizirano, ako sebi žele dobro.

Što se tiče države Bosne i Hercegovine, uprkos nervozi i nesuvislom ponašanju dijela zvaničnika iz manjeg entiteta koji u ovom historijskom trenutku nisu naročito bitni ni za historiju niti za bilo šta drugo, uprkos njihovim smiješnim najavama kataklizme, Bosna i Hercegovina iz svega ovoga izlazi jača, i to je ono što je najvažnije, jer jaka Bosna i Hercegovina jedini je garant onoga da genocid koji je počinjen više nije moguće ponoviti. U toj snazi naša je pobjeda", kazao je Komšić.

17:45 - Povodom usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici oglasio se i premijer FBiH Nermin Nikšić:

"Zbog onih koji uporno negiraju tu čunjenicu, bilo je nužno usvojiti ovakvu Rezoluciju. Hvala svim zemljama članicama Ujedinjenih nacija koje su prepoznale značaj Rezolucije i glasale za njeno usvajanje.
U Srebrenici je počinjen genocid što je utvrđeno pravosnažnom presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu. Tu pravnu činjenicu ne može niko osporiti bez obzira koliko se pojedinci trudili da genocid svedu na „strašan zločin“. Strašan zločin je tragedija koja se desila prije par dana u Tuzli, nedavno u Gradačcu ili prošle godine u Beogradu, ali u Srebrenici je bio genocid", poručio je Nikšić.

Detaljnije čitajte OVDJE.

17:42 - Ruski predstavnik Vasilij Nebenzja je rekao da Aleksandar Vučić nije predstavnik Srbije, već predsjednik Srbije i da je potrebno da mu se obraćaju sa dužnim poštovanjem. Rekao je da je ovo tužno poglavlje UN-a.

"Ovo je još jedna potvrda laži elita iz BiH i njihovih zapadnih saveznika da se zanemari konsenzus u BiH. Jednakost entiteta i tri naroda je srž Dejtonskog sporazuma", rekao je on.

Ruski predstavnik je rekao da procedura predlaganja rezolucije nije ispoštovana, već je to urađeno od strane "grupe prijatelja" koji su uputili sopstveni prijedlog.

17:40 - "Usvajanje rezolucije djelić je pravde za žrtve genocida. Dan kad je počinjen genocid, 11 juli, svih narednih godina bit će obilježen u Generalnoj skupštini UN-a, ali i u drugim zemljama širom svijeta. Djeca će učiti u školama, a podizanje svijesti o genocidu u Srebrenici biće imperativ za civilizovani dio planete", rekao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

17:39 - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović oglasio se nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici i poručio: "Istina je pobijedila".

17:22 - Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a je usvojena. Za rezoluciju o Srebrenici glasalo je 84, 19 protiv, a 68 država je bilo suzdržano. Detaljnije o tome kako je glasala koja država čitajte OVDJE.

17:19 - Na društvenoj mreži X oglasio se muftija beogradsku Mustafa Jusufspahić:

"Srbija je moja zemlja, u njoj živimo i Bogu se molimo u džamijama, crkvama i sinagogama. Na hiljade džamija postoji gdje se oko 600.000 muslimana koji ovdje žive mole. Muslimani na teritoriji Srbije koja je pod vlašću većinskog pravoslavnog stanovništva žive i rade u slozi i dijele zajedničku sudbinu vijekovima. Ovaj narod nije genocidan i moja Srbija to ne zaslužuje", napisao je beogradski muftija Jusufspahić.

17:08 - Govoreći uime Ujedinjenih Arapskih Emirata, predstavnik ove zemlje je rekao da se u Srebrenici dogodio genocid. Rekao je da snažno podržavaju sadržaj rezolucije i da se način na koji su žrtve ubijene nikada ne smije zaboraviti. On je osudio negiranje i umanjivanje genocida. Zatim je kazao da je mir na Balkanu krhak.

UEA će, rekao je, ostati suzdržani prilikom glasanja. Više na LINKU.

17:14 - Predstavnik Angole kazao je da inicijative poput rezolucije o Srebrenici mogu nanijeti štetu.

17:07 - Predstavnik Egipta kazao je kako će ova država glasati za rezoluciju o Srebrenici, naglasivši kako su riješeni da poštuju ljudske i moralne vrijednosti.

17:04 - Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik u Administrativnom centru Vlade RS prati sjednicu Generalne skupštine UN o rezoluciji o Srebrenici. Više čitajte na LINKU.

17:03 - Premijer Hrvatske Andrej Plenković u četvrtak je, uoči glasanja na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, rekao da "nije uopće sporno” da će ondje biti usvojena rezolucija kojom se traži da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

17:01 - Predstavnica Nikarague kazala je kako njena država osuđuje genocid i ratne zločine. Ipak, kazala je da će glasati protiv, ustvrdivši da rezolucija ne pomaže pomirenju te da može pogoršati stanje.

17:00 - Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković objavio je da je svijet svjedočio da je predsjednik Srbije negirao genocid u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

"Svjedočili smo da Aleksandar Vučić negira presude međunarodnog tribunala, niti jednom ne upotrijebivši riječ 'genocid', te odbijajući priznati da se rezolucija donosi u ime žrtava. Ta politizacija naglašava nužnost donošenja Rezolucije", naveo je Konaković.

16:55 - Predstavnik Venecuele kazao je da će ostati uzdržani tokom glasanja.

16:48 - Predstavnik Namibije kazao je kako se u Srebrenici desio genocid.

16:43 - Predstavnik Kine je u svom govoru kazala da će, kako je bilo i očekivano, glasati protiv rezolucije o Srebrenici.

"Što se tiče nacrta rezolucije o Srebrenici, uočene su konroverze u BiH, zemlje regiona pokazale su jasne stavove", kazao je

Ustvrdio je da brzo glasanje nije u skladu s duhom pomirenja BiH i regije te da Kina nema drugi izbor nego da glasa protiv.

Detaljnije čitajte OVDJE.

16:40 - Predsjednik Srbije kazao je kako nije mogao donijeti zastavu Srbije u UN. Njegov govor popraćen je blagim aplauzom.

16:38 - Vučić je rekao da je otvara glasanje za rezoluciju otvaranje rana koje je nekome politički trebalo. Ponovio je da je bio u Srebrenici i položio cvijeće. Tvrdi da ovo nije pitanje sjećanja ni pomirenja, tvrdeći da će rezolucija stvoriti potpuni politički haos, ne samo u regionu nego i u sali UN-a. Više čitajte na LINKU.

16:35 - Vučić je pitao, kako je rekao, velike i arogantne zašto im je trebalo da vrše pritisak protiv male zemlje kao što je Srbija i zašto su prijetili zemljama ako ne glasaju za rezoluciju. Postavljao je i pitanja Njemačkoj direktno, iako na sjednici neće biti rasprava. Ponovio je da će rezolucija otvoriti Pandorinu kutiju. Kazao je kako je rezolucija ispolitizirana.

16:31 - Građani u Vijećnici u Sarajevu prate sjednicu UN-a o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Detaljnije na LINKU.

Foto: AA

16:20 - Traje obraćanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je pozvao predstavnike zemalja u Generalnoj skupštini UN-a da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici.

"Nakon njemačke predstavnice koja je govorila o rezoluciji nije lako govoriti. Šta god da radite, veliki i moćni će vas optužiti da negirate teške zločine koji se jesu desili u Srebrenici. Optužit će vas da minimalizirate govorom protiv onih koji su podigli glas.

Na početku obraćanja želim da ovu neistinu i lažno opravdanja za usvajanje rezolucije razotkrijem.

Odat ću počast svim žrtvama u BiH, odao sam počast u Potočarima u Srebrenici.

Njemačka jeste najmoćnija zemlja u Evropi i ima pravo da drži moralne lekcije. Pozivam sve da glasaju protiv. Postavit ću tri pitanja na koje nismo čuli odgovore.

Zašto se usvaja ova rezolucija, jer govorite o pojedinačnoj krivici, to se već uradilo, to postoji kroz optužnice kroz presude svih ljudi koji su optuženi i izrečene su kazne. Nema imena u ovoj rezoluciji. Sve je to generalno, zašto ako smo već to usvojili 2015. rezoluciju o genocidu u cijelom svijetu", rekao je Vučić.

16:08 - Počelo je obraćanje predstavnice Njemačke u UN-u, koja je i sponzor rezolucije zajedno sa Ruandom.

"Ujedinjena nacije nastale su nakon drugog sjv edok rata kojeg je pokrenula Njemčka i tu je da spričiječi takve zločine.

Te greške ne smiju se ponoviti.

Prije 30 godina više od 8 hiljada ljudi sistemski su pogubljeni u Srebrenici. 11 jula su počela pogubljena i trajala su nekoliko dana. Prethodno imenovanje Srebrenice kroz rezoluciju UN-a zaštitićenom zonom nije to spriječilo.

Ovaj čin doveo je do nezamislive patnje, što onih koji su ubijeni što onih koji su preživjeli. Mi želim da damo podršku onima koji su preživjeli.

Odluka da 11. juli bude dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici će premostiti ovaj jaz u institucionalnom pamćenju koji postoji. Ovo je rezolucija koja prati sličan model koji je već usvojen za Ruandu. Nacrt rezolucije sadrži jezik koji se suprotstavlja negiranju genocida i glorificiranju ratnih zločina.

Lažni navodi su bili, ovo nije rezolucija usmjerane protiv bilo koga, nije protiv Srbije. Ako je protiv nekoga onda je protiv počinilaca genocida. Sudite tekstu onakvim kakav jeste, po onome što se desilo.

Ova rezolucija ima podršku raznih zemalja, uključujući i zemlje regiona. Uključili smo i prijedloge Crne Gore koji objašnjavaju individualni krivicu i ne može se pripisati niti jednoj etničkoj skupini niti narodu. Ovo će pomoći pomirenje.

Pozivam sve države da podrže ovu rezoluciju na glasanju, ako dođe do njega. Više čitajte OVDJE.

16:11 - Prva se na sjednici obraća predstavnica Njemačke, a odmah nakon nje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

16:07 - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da je na sjednicu Generalne skupštine UN-a ponio srbijansku zastavu. Srbijanski međutim javljaju da je osiguranje u UN-u htjelo uzeti zastavu delegaciji 'sprskih žrtava u BiH', ali da oni to nisu dozvolili, ali su je sklonili.

16:05 - U New Yorku gdje se održava sjednica su i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović te član Predsjedništva BiH Željko Komšić.