enkripcija

Važna nadogradnja: Messenger postaje sličniji WhatsAppu, evo što sprema Meta

Zbog tehnologije enkripcije 'niko, uključujući Metu, ne može vidjeti što je poslano ili rečeno, osim ako nam ne odlučite prijaviti poruku', napisala je Loredana Crisan, voditeljica Messengera, u popratnoj objavi na blogu.

Meti će trebati neodređeno vrijeme da šifrira sve Messenger chatove, izvještava CNBC.

Od 2016. korisnici Messengera mogu odabrati žele li uključiti zaštitu razgovora putem procesa koji se naziva enkripcija na oba kraja. Ona kodira komunikaciju ljudi tako da treće strane ne mogu prisluškivati i pristupati podacima. Iako Metina druga aplikacija za razmjenu poruka, WhatsApp, također koristi enkripciju s kraja na kraj, zagovornici privatnosti općenito smatraju da je Signal sigurnija komunikacijska usluga jer prikuplja manje korisničkih podataka.

'Nakon godina rada na obnovi Messengera, ažurirali smo aplikaciju sa zadanom enkripcijom za sve lične pozive i poruke', napisao je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg u objavi na Facebooku u srijedu. 'Velike čestitke timu što je ovo uspio.'

Metina posljednja najava enkripcije vjerojatno će pridonijeti tekućoj raspravi koja uključuje privatnost i sposobnost organa za provedbu zakona da provode istrage, kao što je prikazano 2016. kada je Federalni istražni ured želio da Apple razvije softver koji bi pomogao u otključavanju iPhonea osumnjičenika koji su učestvovali u velikoj pucnjavi u San Bernardinu u Kaliforniji.

Apple je to odbio naglasivši da 'Isti inženjeri koji su u iPhone ugradili snažnu enkripciju kako bi zaštitili naše korisnike bi, ironično, dobili naredbu da oslabe tu zaštitu i učine naše korisnike manje sigurnima.'