Kada dovedete svoje novorođenče kući, primijetit ćete da većinu vremena spava – obično između 14 i 17 sati u razdoblju od 24 sata. Iako novorođenčad spava puno, roditeljima to može biti iscrpljujuće jer beba ima redovite pauze za hranjenje, a ponekad i za mijenjanje pelena.
Koliko novorođenče spava može varirati, ali je važno pratiti obrasce spavanja kako biste osigurali da beba spava dovoljno, ali i da se pravilno hrani.
Koliko dugo spava novorođenče?
Ako se pitate koliko novorođenče spava, obično spava u manjim intervalima, a to se najčešće događa tokom dana i noći. Zaspati će na 1,5 – 3 sata u komadu, a potom se probuditi zbog gladi ili potrebe za promjenom pelena.
S obzirom na to da su njihov želudac i probavni sistem još uvijek u razvoju, novorođenče treba hraniti svakih 2 – 3 sata, čak i ako spava.
To znači da možda nećete moći spavati duže od nekoliko sati u komadu.
Koliko novorođenče smije spavati?
Dok novorođenčad spava između 14 i 17 sati dnevno, postoji i raspon u kojem je to normalno. Preporučuje se da novorođenče spava između 11 i 19 sati u razdoblju od 24 sata, a bilo kakve značajnije promjene u obrascima spavanja trebaju biti konzultirane s pedijatrom.
Ako vaše novorođenče spava više od 19 sati dnevno, obratite se ljekaru kako biste osigurali da je beba zdrava i pravilno se hrani.
Koliko novorođenče spava u komadu?
Obično, novorođenče ne spava duže od tri sata u komadu, jer njihovi želuci nisu dovoljno veliki da zadrže hranu i zbog toga se brzo bude zbog gladi. Ako novorođenče spava duže od tri sata, možda ćete ga morati probuditi kako bi se nahranilo, osobito dok ne dostigne svoju početnu težinu ili dok ne počne rasti.
Koliko beba smije spavati u komadu?
Iako je normalno da novorođenče spava u intervalima 1,5 – 3 sata, postoji nekoliko varijacija, ovisno o tome je li beba dojena ili hranjena formulom. Ako beba spava duže od tri sata, pedijatri obično preporučuju da je probudite za hranjenje, dok ne dostigne odgovarajuću težinu. To je posebno važno u prvih nekoliko sedmica života.
Šta učiniti ako vaša beba spava previše?
Ako vaša beba spava duže od uobičajenog ili ima problema s hranjenjem, možda biste trebali konzultirati ljekara. Letargičnost, smanjen interes za hranjenje ili poteškoće s buđenjem mogu ukazivati na dehidraciju ili druge medicinske probleme. Neki od znakova dehidracije uključuju manje od šest vlažnih pelena dnevno, plač bez suza, suhe usne i kožu te pogrešno ponašanje pri hranjenju.
Pružite svojoj bebi sigurnost i udobnost za spavanje, a redovito pratite njezine obrasce spavanja i hranjenja kako biste osigurali da sve ide u najboljem redu.