Svijet

Victorove tajne: Kako Orban uz pomoć najboljeg špijunskog programa i prljavih trikova opstaje na vlasti u Mađarskoj

Ostala su samo dva mjeseca do izlaska Mađara na izbore, vlada premijera Viktora Orbana u međuvremenu promovira tajne snimke kojima je cilj diskreditirati civilno društvo i neovisne medije.

Provladin dnevni list Magyar Nemzet objavio je ove sedmice da je dobio nove snimke koje pokazuju da nevladine organizacije povezane s mađarsko-američkim financijerom i filantropom Georgeom Sorosom "manipuliraju" međunarodnim medijima o Mađarskoj - tvrdnju koju su grupe civilnog društva snažno odbacile.

Taj potez uvelike nalikuje kontroverznoj objavi snimaka zaposlenika nevladinih organizacija sedmicama uoči posljednjih parlamentarnih izbora u Mađarskoj 2018.

Orbán je dugo tvrdio da se svjetske sile iz sjene urotile protiv njegove zemlje, predstavljajući se biračima kao čuvar nacionalnih interesa Mađarske. Kritičari, međutim, kažu da je dugogodišnji premijer - koji je suočen s teškom izbornom kampanjom protiv ujedinjenog opozicionog saveza - zaveo glasače neutemeljenim teorijama zavjere i antisemitskim prizorima.

Institucije Europske unije, čija je Mađarska članica od 2004., optužile su Orbánovu vladu za nazadovanje u temeljnim demokratskim normama, piše Politico.

Najnovije curenje informacija dolazi u trenutku kada su mađarski aktivisti, novinari i opozicioni političari sve zabrinutiji da su njihova građanska prava ugrožena. Prošlog ljeta pojavili su se dokazi da su brojni novinari i opozicionari bili na meti špijunskog softvera Pegasus, o kojem više možete pročitati OVDJE.

Ranije ove sedmice, Magyar Nemzet je rekao da je s nepoznate adrese primio e-poštu s nizom materijala, uključujući snimke na engleskom jeziku Andreja Noska, bivšeg menadžera u Fondaciji otvorenog društva koje financira Soros, i videonovinara Mátyása Kálmána.

U roku od nekoliko sati od objave prvih snimaka, mađarska vlada objavila je isječke na jednom od svojih službenih YouTube kanala, a priča je kružila u provladinim medijima u Mađarskoj.

U oba slučaja, isječci se čine fragmentiranima i njihov je kontekst vrlo nejasan, a neidentificirana osoba se čuje kako postavlja pitanja na engleskom u pozadini. No, Magyar Nemzet je te snimke predstavio kao dokaz da “većina nevladinih organizacija, uključujući Amnesty International, kontrolira strane novinare” i da “strani novinari prikazuju iskrivljenu sliku Mađarske”.

"Mislim da je dio koji je krivo predstavljen da ova vlada - uz neke izmjene i trikove - uživa istinsku podršku naroda", može se čuti kako Nosko kaže u isječku od 43 sekunde. “Ono što se u inozemstvu često predstavlja jest da ova vlada ne uživa podršku naroda i da je na vlasti samo zbog spletkivanja i ograničavanja sloboda.”

U snimci od 35 sekundi Nosko je rekao da bi novinari, kada je radio u “fondaciji”, ponekad tražili preporuku “nekog s kim bi razgovarali”, a “ljudi s određenom predrasudom preporučili bi svoje prijatelje ili kolege ili osobe sa sličnim uvjerenjem.”

Kálmána se, sa svoje strane, može čuti kako razgovara o novinarima koji “vjeruju” nevladinim organizacijama.

U drugom snimku je rekao: “Je li novinar dovoljno samostalan ili je dobio jako dobru pozivnicu u dobar hotel, pa koliko ste mu ponudili da napiše ono što želite čuti od medija? Niko to ne može stvarno kontrolirati u ovim slučajevima, tako da je vrlo teško biti transparentan.”

"Bio sam pozvan u Bruxelles i Strasbourg, da izvještavam o pojedinim događajima, i obično su u tim slučajevima novinari stvarno bili upućeni kamo trebaju ići, s kim mogu razgovarati", rekao je.

'Nečuvena' kampanja

I Nosko i Kálmán odbili su komentirati zapisnik za Politico. Ali aktivisti i grupe civilnog društva kažu da su isječci obmanjujući - i da je u toku kampanja za prevaru i tajno snimanje članova civilnog društva.

“To je nečuveno”, rekla je Márta Pardavi, potpredsjednica Mađarskog helsinškog odbora, nazvavši snimke “dijelom predizborne kampanje”.

POLITICO je identificirao četiri slučaja u protekle dvije godine u kojima su se pripadnicima mađarskog civilnog društva obraćali pojedinci s lažnim identitetom radi razgovora. Pristup je bio vrlo sličan taktici korištenoj 2017. i 2018. godine, kada su pripadnici civilnog društva pod lažnim izgovorom namamljeni na lične sastanke i potajno snimani. Jedno od izmišljenih prezimena korištenih u posljednjim akcijama bilo je čak identično onom korištenom 2018. godine.

Međutim, ovaj put korišteni su videopozivi.

Jedan pojedinac, koji je tražio da ga ne identificiraju, rekao je da je 2020. imao videopoziv s nekim za koga vjeruje da je "donator zainteresiran za podršku civilnom društvu".

Odabrani isječci iz razgovora kasnije su "izvučeni iz konteksta i predstavljeni na pogrešan način", rekla je ova osoba.

Druga osoba rekla je da su im se dvije osobe obratile putem LinkedIna i e-pošte u septembru 2021., rekavši "priliku za savjetovanje" za neimenovanog stranog ulagača.

Tokom Zoom poziva za raspravu o prilici, ponuđena je naknada od 3000 eura za predavanje i sesiju pitanja i odgovora. No, razgovor se brzo okrenuo na pitanja o tome "s kim sam u kontaktu" i "utjecanju na Bruxelles" na mađarsku politiku, prema toj osobi, koja je također rekla da se jedno pitanje usredotočilo na to "da li se više pažnje" pridaje Mađarskoj nego drugim zemljama .

Interakcija je bila “vrlo čudna”, rekla je ova osoba.

Dvije navodne osobe koje su izradile pristupe imaju profile na društvenim mrežama na kojima se navodi radno iskustvo u poznatim multinacionalnim tvrtkama i obrazovanje u prestižnim školama. No poruke poslane na njihove LinkedIn profile ove sedmice ostale su bez odgovora i nema naznaka da te osobe postoje u stvarnom životu.

“Magyar Nemzet-ova upotreba teške selektivne montaže za iskrivljavanje intervjua koji su očito snimljeni pod lažnim izgovorom nastoji diskreditirati i zastrašiti neovisno civilno društvo i medije u Mađarskoj”, rekao je glasnogovornik Fondacije za otvoreno društvo.

“Njihova objava od strane medija blisko povezana s mađarskom vladom prati niz zabrinjavajućih nastojanja da se zarobe druge osobe civilnog društva, uključujući u ovom slučaju bivšeg zaposlenika Otvorenog društva”, rekao je glasnogovornik, dodajući: “Ovim razbojničkim metodama, osmišljenim da ušutkaju nezavisne kritičke glasove, nije mjesto u državi članici Europske unije.”

Dávid Vig, direktor Amnesty International Hungary, također se osvrnuo na prethodnu kampanju.

“Sramota je da bi se mađarska vlada mogla izvući s tim baš kao što sada radi sa skandalom Pegasus. Nismo se bojali 2018. i definitivno se nismo bojali sada. Nastavit ćemo raditi za ljudska prava i vladavinu prava u Mađarskoj”, rekao je.

Mađarska vlada odbila je odgovoriti na pitanja o snimkama, ukazujući na postove na blogu glasnogovornika vlade Zoltána Kovácsa koji su rezimirali izvještavanje Magyara Nemzeta. Kovács je također napisao da "iskreno jedva čeka vidjeti šta je sljedeće".

I sam Orbán je uzeo u obzir snimke u intervjuu u petak ujutro na državnom Kossuth Rádióu.

Rekao je da “dolaze svakakvi novinari, koji – misleći na svoje mađarske prijatelje – pišu svakakve potpune gluposti, stvari tipa lažnih vijesti. I to ljuti ljude.”

“Činjenice su važne”, rekao je Orbán, citirajući “kako je mađarska ekonomija uspješna, kako radimo, koliko smo uspješni u usporedbi s ostalima”.

"Ono što je važno je da je Mađarska zemlja koja se ne može baciti u stranu", rekao je Orban.