pazili na izgled

Vikinzi se prikazuju kao prljavi i grubi divljaci. A bili su puno finiji i dotjeraniji od drugih naroda u Evropi

scena iz serije Vikinzi

Iako se Vikinzi uglavnom prikazuju kao prljavi i grubi divljaci, u stvarnosti su bili puno finiji i dotjeraniji od drugih naroda u Evropi, a ličnu higijenu shvatali su vrlo ozbiljno. Veliku su pažnju poklanjali svome izgledu i nosili su lijepu odjeću i nakit.

Odjeću su izrađivali od vune, lana i životinjske kože, a bogati su nosili i svilu. Nakit je bio od srebra, zlata, dragog kamenja i poliranog stakla, ali kitili su se i pripadnici nižih slojeva nakitom od kositra, olova i željeza. Cipele i čizme pravile su se od životinjske kože i nisu imale petu.

Nema pranja dok žalovanje traje

Sjevernjaci su dakle bili vrlo dobro odjeveni. Postojala je i svakodnevna jutarnja rutina, a subota je bila rezervirana za kupanje i pranje odjeće. Ilustracije radi, u isto vrijeme Evropljani bi se oprali možda jednom godišnje, s iznimkom visokog plemstva koje se ipak kupalo nešto češće.

Lična higijena bila je duboko ukorijenjena u vikinšku kulturu, a razlozi su vjerovatno duhovne naravi. Bitno je bilo početi dan opran i počešljan za slučaj da im je taj dan i posljednji jer se vjerovalo se da duša preminulog u zagrobnom životu izgleda kao u trenutku smrti. Ali, kada bi izgubili nekoga bliskog, Vikinzi bi se u znak žalosti prestali prati.

Vikinzi su koristili i puno pomagala za higijenu i dotjerivanje. I muškarci i žene držali su svoj pribor u posebnim kutijicama i koristili ga svakodnevno, a s njime su bili i pokapani. Osobni set obično su činili češalj, čistač za uši i nokte, britvica i pinceta. Češljevi su se izrađivali od drva ili od životinjskih kosti, a čistači za uši i nokte te pincete od drva, kosti, slonovače ili srebra.

Zapravo, najčešći pronađeni vikinški artefakti nisu sjekire ili štitovi nego – češljevi.

Poznato je i da su izrađivali snažan sapun od životinjske masti i pepela koji se nije koristio samo za kupanje, već i za izbjeljivanje kose. Svijetla kosa bila je cijenjena u vikinškoj kulturi, tamnokosi su se smatrali "tmurnim i nepredvidivim", pa su ponegdje zato izbjeljivali i brade.

Higijenski dan

Postojao je tačno određen režim higijene. Svako jutro bi se počešljali, umili i oprali ruke, a ruke su redovno prali i prije jela. Subotom su se kupali i prali rublje, a u skandinavskom jezicima subota je i danas „dan za pranje“. Na islandskom je doslovno ostao Laugardagur – dan bazena, a u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj oblik se malo promijenio u sadašnji Lørdag, tj. Lördag).

Naravno, kako, odnosno u čemu su se prali, ovisilo je najviše o tome gdje su živjeli. Na području Danske vjerovatno su se kupali u jezerima ili drvenim kadama, a na Islandu u termalnim izvorima, piše Punkufer.

I danas na Islandu možete posjetiti bazen koji si je za potrebe subote izgradio veliki islandski pisac iz 12. stoljeća Snorri Sturluson.

Jedna od zabluda jest da su "divljaci sa sjevera" jeli krvavo meso s kosti, no istraživanja pokazuju da su Vikinzi bili puno sofisticiraniji

Većina historijskih zapisa o Vikinzima dolazi iz pera kršćanskih pisaca, koji su, naravno, prodore "divljaka sa sjevera" htjeli prikazati što strašnijima, a njih, zle pogane - u najgorem svjetlu.

Voda ispire vid?

Smiješna strana historije bilježi i da su ti divljaci na svojim osvajanjima i prečesto osvajali žene, pa i plemkinje, diljem Evrope, odnosno "pokolebali bi njihovu vrlinu" baš zato što su imali naviku svaki se dan počešljati, što su se prali i redovno mijenjali odjeću. I oprani prošle subote vjerovatno su Evropljankama mirisali kao cvjetna livada u poređenju s njihovim muževima.

Kupanje i lična higijena nisu bile kršćanske vrijednosti jer ih je Crkva povezivala s poganskim običajima. (Javno) kupanje bilo je i zabranjeno jer se smatralo da vodi u nemoral i bolest. Tako je u kršćanskoj Evropi većina izbjegavala prati se, prali su tek ruke (ali ne prije jela) i dijelove lica jer je postojalo snažno vjerovanje da se od vode oslijepi.