BHDoktor

Vlakna i probiotici: Ljetni saveznici crijeva

Nutricionisti tvrde kako crijeva, da bi radila optimalno, trebaju 25 grama vlakana svaki dan. Upravo nam tog sastojka u modernoj prehrani često nedostaje. Vlakna su zadužena za osjećaj sitosti, ali i za pravilan rad crijeva i njihovo pražnjenje. Kada probavu opterete ljetne vrućine koje donose i niz izazova, treba mudro birati jelovnik.

Nije tajna da ljeti kad pojedemo obilan, mastan ili začinjen obrok imamo osjećaj težine, katkad i mučnine, a nerijetko nam se spava. Vlakna iz voća i povrća, s druge strane, dat će nam osjećaj sitosti i poletnosti, a voda iz tih namirnica olakšati probavu i osigurati dovoljan unos tekućine tokom ljetnih vrućina.

Cjelovite namirnice poput neprerađenih žitarica također sadrže velik udio vlakana, a kad bakterije iz crijeva izazovu fermentaciju tih vlakana, proizvode se kratkolančane masne kiseline koje potpomažu optimalno funkcioniranje zidova crijeva. Kada zidovi funkcioniraju, funkcionira cjelokupan metabolizam koji je baza zdravlja.

Zeleno lisnato povrće također je odličan izvor vlakana, no naučnici su otkrili još jednu važnu funkciju. Naime namirnice poput kelja i špinata sadrže posebnu vrstu šećera koji potpomaže rast dobrih bakterija u crijevima. Kombiniranje cjelovitih žitarica poput riže i ječma u salatama sa zelenim lisnatim povrćem najbolji je izbor za održavanje zdravlja crijeva ljeti, a osim što ne opterećuju crijeva imaju i rashlađujući učinak. Ljeti je probavni sistem pod većim opterećenjem jer nam vrućina crpi energiju i otežava regulaciju svih tjelesnih sustava stoga je naš zadatak ne opterećivati dodatno crijeva. Jedan od načina je unošenje dovoljno vode jer dehidracija može izazvati konstipaciju i otežati probavu.

Ljeto nas prirodno zove na konzumaciju ribe i bijelog mesa. Osim što ove namirnice podržavaju zdravlje crijeva, pokazalo se da crveno meso potiče razvoj loših bakterija u crijevima koje proizvode hemikalije povezane s ubrzavanjem procesa začepljenja krvnih žila. Stoga, ako vas privuče miris roštilja na ljetnim zabavama, odlučite se grilati zdravije opcije.

Iako je voće općenito zdravo jer sadrži mnoštvo vitamina, fitohemikalija i antioksidansa, ako ste skloni nadimanju, dobro je izbjegavati voće bogato fruktozom poput jabuka i krušaka. Citrusno i bobičasto voće mnogo je bolji ljetni izbor. Banana također ne sadrži puno fruktoze, ali sadrži vlakna inulina i stoga će pomoći kod napuhavanja i vjetrova. Neka banana samo bude zrela, jer je nezrela puna tanina, a oni mogu izazvati zatvor.

Ljeto i alkohol, gazirana pića i hladna hrana poput sladoleda idu ruku pod ruku u našem podneblju, no jako je važno paziti na umjerenost. Ove namirnice mogu nadražiti crijeva i izazvati brojne probavne teškoće poput proljeva. I kafa spada u ovu grupu namirnica ako imamo osjetljiva crijeva. Izbjegavajte prženu hranu ljeti jer je potrebno dulje vremena za njezinu probavu, a to opterećuje cijeli organizam koji je već iscrpljen vrućinom i promjenom životnih navika, ako ste na putovanju. Isto vrijedi za zasoljenu hranu jer će ona dehidrirati tijelo.

Kojim god naporima probavni sistem izložen, možete ga poduprijeti probioticima. Zdrave bakterije mogu pomoći dovesti crijeva u ravnotežu ako ste tokom ljetnih večeri pretjerali ili ako ste odabrali pogrešne namirnice.