Vijesti

Vranić pitao Ljekarsku komoru KS šta su uradili da zaštite 13 anesteziologa sa KCUS-a. Rekli da nisu ništa, opet brane Sebiju

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo je, prvo u Bosni i Hercegovini, obezbijedilo sredstva i nabavilo HPV vakcina

Nakon što je 13 anesteziologa dalo otkaze na Kličničkom centru Univerziteta u Sarajevu, Vlada KS odlučila ih je zaposliti u Općoj bolnici. Umjesto da objektivno razmotre slučaj, Ljekarska komora, koja je pod potpunom kontrolom Sebije Izetbegović, stala je na stranu menadžmenta KCUS-a i saopćenjem izrazila svoje negodovanje zapošljavanjem 13 anesteziologa.

"Način javnog anatemisanja jedne renomirane zdravstvene ustanove kakva je KCUS, potaknutog odlaskom 13 anesteziologinja, nije pravi put. Šta bi reklo 648 “zadovoljnih” ljekara iz KCUS-a, koji časno i vrijedno rade uz zadovoljstvo svojih pacijenata, pri tome ne posustajući ni u svom naučnom djelovanju koje rezultira unapređenjem kvaliteta tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Ustanove, čiji je menadžment zajedno sa svojim zdravstvenim radnicima, stao na prvu liniju borbe sa COVID-19. Kao i u svim drugim branšama, uvijek ima nezadovoljnih radnika, koji iz ovih ili onih razloga, mijenjaju radno mjesto", napisali su tada.

Ministar zdravstva KS Haris Vranić pisao je Ljekarskoj komori i zatražio da mu odgovore koje su korake poduzeli prema menadžmentu KCUS-a u vezi sa zahtjevima 13 anesteziologa.

"U okviru svojih nadležnosti, a osnovnog načela autonomije, pravednosti i neškodljivoti, obraćam Vam se sa molbom da mi u pisanoj formi odgovorite koje ste aktivnosti poduzeli ispred Ljekarske komore KS prema menadžmentu KCUS-a u predmetu rješavanja po zahtjevima 13 doktora specijalista anesteziologa, kao podnosioca zahtjeva za raskid radnog odnosau KCUS-u”, naveo je Vranić.

Stigao mu je odgovor koji prenosimo u cijelosti:

"Ljekarska-Liječnička komora KS ne nalazi razlog za preduzimanje aktivnosti prema menadžmentu Kliničkog Centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), vezanih za 13 doktorica specijalista anesteziologije reanimacije, podnosioca zahtjeva za raskid radnog odnosa u KCUS. Naime, radni odnos ljekara nije u nadležnosti Komore".

Komora ne dovodi u vezu raskid radnog odnosa na lični zahtjev sa zaštitom prava, digniteta ili dostojanstva ljekarske struke. Prema Kodeksu medicinske etike i deontologije svaki ljekar je dužan obavijestiti Komoru čiji je član, o eventualnoj povredi etike ili deontologije. U slučaju gore navedenih doktorica, Ljekarska-Liječnička komora KS nije zaprimila nikakve pritužbe.

Koristim ovu priliku da Vas podsjetim da ćete kao resorni ministar uveliko doprinijeti poboljšanju organizacije zdravstvene zaštite u našem kantonu, ispunjavajući obavezu izrade naredbe kojom se utvrdjuje potreba obavljanja dopunskog rada i odredjuju specijalnosti za koje se obavlja dopunski rad na području kantona, shodno članu 184. Zakona o zdravstvenog zaštiti FBiH", navodi se u odgovoru Ljekarske komore KS ministru Vraniću.