Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić zahvalio je kineskom predsjedniku Xi Jinpingu, koji boravi u dvodnevnoj posjeti Srbiji, što podržava teritorijalni integritet Srbije kao što i Srbija podržava teritorijalni integritet Kine po pitanju Tajvana te dodao kako u svakoj prilici ističe da je Tajvan Kina.
"Čvrsti smo i nepokolebljivi kada je u pitanju Povelja UN-a, kod nas nema komplikacija, a kada nas pitaju o Tajvanu, naši odgovori su jasni i jednostavni u skladu s načelima međunarodnog javnog prava", kazao je Vučić koji je također zahvalio kineskom predsjedniku na ekonomskoj podršci koju Kina pruža Srbiji od 2016. godine i koja doprinosi privrednom napretku te zemlje.
Xi Jinping je doputovao u Srbiju na dan kad je u zračnim napadima NATO-a 1999. godine bombardirana kineska ambasada u Beogradu u kojima su poginula tri kineska novinara, a 20 osoba je ranjeno.
"Bili su uz nas u najtežim trenucima, bili su uz nas i prije 25 godina kada je ova zemlja uništena i bombardirana, zajedno s nama su platili visoku cijenu. Sve što smo izgradili u Beogradu izgradili smo zahvaljujući jačoj ekonomiji, podršci rudniku u Boru, a možemo i moramo puno više idemo zajedno, samo nebo je granica”, rekao je Vučić ispred Palače Srbije gdje je u srijedu za kineskog predsjednika priređen svečani službeni doček uz najviše počasti.
Vučić je tom prigodom zahvalio srbijanskim građanima što su u velikom broju došli pozdraviti "velikog, čeličnog prijatelja Srbije", Xi Jinpinga te istaknuo kako je posjet kineskog predsjednika povijesni jer samo ugovor o slobodnoj trgovini potpisan s Kinom donosi sigurnost, omogućit će izvoz junećeg mesa na ogromno kinesko tržište, izvoz jabuka, borovnice i šljive.
Svoju ekonomsku šansu i proboj na kinesko tržište Srbija upravo vidi u Sporazumu o slobodnoj trgovini koji će stupiti na snagu od srpnja ove godine.
Također Kina je u Srbiji angažirana u brojnim infrastrukturnim projektima od gradnje željeznice i autocesta, nacionalnog stadiona do rekonstrukcije termoelektrana. Kineske tvrtke vlasnici su i važnih resursa i to željezare u Smederevu, te rudnika bakra i zlata u Boru, a u Beogradu i diljem Srbije otvorene su brojne robne kuće i trgovine s kineskom robom.
Kineski predsjednik je zahvalio Vučiću na dočeku koji mu je sinoć priređen na beogradskom aerodromu, te danas ispred Palače Srbije te dodao kako se danas uvjerio da srpski narod Kineze smatra svojim najboljim, "čeličnim prijateljima".
"Bio sam počašćen vidjeti ovako veličanstvenu ceremoniju, bio sam zaista impresioniran i duboko dirnut. Kao što ste i sami rekli, svjedoci smo iz prve ruke da srpski narod Kineze smatra čeličnim, najboljim prijateljima. Ovo je zaista obostrano i iskreno prijateljstvo, postoji snažan osjećaj prijateljstva između naših zemalja, ja to zaista pozdravljam i to je zaista ostavilo izuzetno dubok dojam na mene," rekao je Xi Jinping.
Posjeta Srbiji i to drugi u posljednjih osam godina kineski šef države Xi Jinping započeo je u utorak navečer a na beogradskom aerodromu dočekao ga je kompletan srbijanski državni vrh predvođen predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Avion kineskog predsjednika doletio je u pratnji MIG-ova Vojske Srbije, a na aerodromu dočekao ga je počasni vod garde VS-a, uz kratak folklorni program i poruke dobrodošlice na kineskom jeziku.
Xi Jinping, je na petodnevnoj europskoj turneji po Evropi prvo posjetio Francusku, a nakon Srbije gdje se očekuje da će biti potpisano tridesetak bilateralnih sporazuma, otputovat će u Mađarsku.