odlazak vulina

‘Vučićev megafon’ i odani sluga Rusije i ‘srpskog sveta’ primoran na ostavku. Sa Von der Leyen je došao pritisak…

Ovo je mala pobjeda SAD-a i EU, ali moja velika pobjeda jer sam dokazao da su Srbija i srpski narod vrijedni svake žrtve, rekao je Vulin

Često su ga u medijima zvali "Vučićev megafon", a danas je Aleksandar Vulin podnio ostavku na čelo srbijanske obavještajne agencije BIA.

Vulin se već duže vrijeme nalazi na crnoj listi sankcinisanih SAD-a, ne bez razloga. On važi za jednog od vodećih ljudi ruskog predsjednika Vladimira Putina i smetnja je kako američkim, tako i evropskim snagama.

Vulin je u saopćenju za medije naveo kako su "SAD i EU tražile njegovu glavu kao preduvjet za neuvođenje sankcija Srbiji".

Nije tajna da se Vulin od početka ruske agresije na Ukrajinu dva puta nalazio u Moskvi, gdje se sastajao s ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, ali i najvažnijim Putinovim obavještajcem Nikolajem Patruševom.

"Sankcije Rusiji nisu dobili, srpsko priznanje Kosova nisu dobili, ali jednu srpsku glavu jesu. Odbijam da zbog bilo kojeg položaja postanem dio antiruske i antisrpske histerije, da se prestanem brinuti o Republici Srpskoj i njenom opstanku i da prestanem vjerovati u neminovnost ujedinjenja Srba i stvaranja "srpskog sveta", odbijam odustati od politike vojne neutralnosti i bratstva s Rusijom i Kinom, navodi Vulin u obrazloženju svoje ostavke. Vučića proglašava predsjednikom ne samo Srbije, nego svih Srba, a govorio je i o pravu Srba na jedinstvenu državu: - Beograd mora u sebi i oko sebe okupiti sve Srbe, a predsjednik Srbije mora biti predsjednik svih Srba, govorio je Vulin.

"Nisam uzrok ucjena i pritisaka na Srbiju i srpski svet, ali neću dopustiti da postanem povod za takve ucjene i pritiske. Zato podnosim neopozivu ostavku na mjesto direktora BIA-e, navodi Vulin. Dodao je, navodi beogradski Danas, "kako su sankcije koje su mu uvedene dokaz njegove uporne borbe za jedinstvo Srba".

"Uvođenje sankcija Srbiji, za što bi se iskoristilo moje dalje rukovođenje BIA-om, bile bi dokaz moje sebičnosti, naveo je Vulin. Čini se, navode neki analitičari, da je ovo isposlovala Ursula von der Leyen, šefica EU-a, koja je nedavno boravila u Beogradu. Razlog je vjerojatno BIA-ina umiješanost (ili čak organiziranost) u "incident u Banjskoj, kada je srpska paravojna skupina pokušala "balvan revoluciju" na sjeveru Kosova, a tada je u pucnjavi ubijen jedan kosovski policajac te četvorica srpskih napadača.

"Od nas se traži priznanje Kosova, napuštanje Republike Srpske i uvođenje sankcija Rusiji, traži se da prestanemo biti suverena zemlja i nacija. Ako bi pristali na to, sljedeći zahtjev bi bio protjerivanje kineskih investicija, bezuvjetna tehnološka i ekonomska ovisnost o Zapadu, kao i nastavak političke i teritorijalne dezintegracije Srbije i prihvaćanje zapadnih vrijednosti u kojima nema mjesta za tradicionalnu obitelj i naciju, a na kraju ni za socijalnu pravdu, napisao je Vulin.

Nije slučajno kako Vulinova ostavka dolazi neposredno nakon posjete predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen Beogradu.

Pritisci koje je Evropska unija "poslala" preko Von der Leyen bili su previše za Aleksandra Vučića u ovom trenutku, pa je predsjednik Srbije očito popustio, te sklonio Vulina.

Zanimljivo će biti vidjeti gdje će Vučić "skloniti" Vulina i koju mu je ulogu, u izbornoj kampanji koja će biti nesmiljena i žestoka, s udarcima ispod pojasa, odredio. Ova ostavka sigurno je dio ne samo pritisaka izvana, nego i Vučićeve izborne igre. On, naime, želi apsolutnu pobjedu na izborima, a Vulina kao dobrog "operativca" sigurno neće ostaviti bez posla.