Kineski predsjednik Xi Jinping uputio je u četvrtak čestitku budućem predsjedniku Evropskog vijeća Antoniu Costi, javili su kineski državni mediji, nekoliko sati prije nego što su ograničenja Evropske komisije za kineske električne automobile trebala stupiti na snagu.
Komisija je spremna potvrditi privremene uvozne carine do 37,6 posto na električna vozila kineske proizvodnje, nakon što je blok optužio drugu ekonomiju svjeta da svojim firmama daje velike državne subvencije.
Xi je naglasio da "pridaje veliki značaj razvoju odnosa Kine i EU" dok se Evropa sprema za mjere odmazde iz Pekinga i moguće otvaranje novog fronta u carinskom ratu Zapada s ekomijom od 18,6 triliona dolara.
Trgovinska politika EU-a postala je sve više zaštitnička zbog zabrinutosti da bi kineski razvojni model usmjeren na proizvodnju mogao biti preplavljen jeftinom robom dok kineske kompanije žele povećati izvoz u jeku slabe unutrašnje potražnje. Kina i Evropska komisija pregovaraju od prošle sedmice oko ograničenja koja Peking i neki evropski proizvođači automobila žele ukinuti. Peking odbacuje optužbe da su kineska električna vozila nepravedno subvencionirana.
Xi je rekao da je Kina "predana razvoju sveobuhvatnog strateškog partnerstva između Kine i EU", navodi se u vijesti.
"Kina je Evropu uvijek smatrala važnim polom u multipolarnom poretku", dodao je.
Na Costi, bivšem portugalskom premijeru, bit će da pronađe zajednički cilj među 27 država članica Vijeća, dok se one dvoume oko toga hoće li podržati komisiju u pogledu tarifa za električna vozila na savjetodavnom glasanju u narednim sedmicama.
Njemačka, čiji su proizvođači automobila prošle godine ostvarili trećinu svoje prodaje u Kini, navodno želi zaustaviti carine, dok je Francuska među najčvršćim njihovim pristalicaima.
Kina trenutno provodi antidampinšku istragu evropskog uvoza rakije. Skor sav izvoz rakije iz EU-a u Kinu došao je iz Francuske prošle godine, pokazuju podaci kineske carine.
Peking je također otvorio antidampinšku istragu o uvozu evropske svinjetine i njenih nusproizvoda, za koju analitičari kažu da ima za cilj izvršiti pritisak na Španiju, Nizozemsku i Dansku da raskinu s komisijom oko ograničenja, prenosi Reuters.