Vijesti

Za danas zakazan pretres u slučaju Dobrovoljačka protiv Ejupa Ganića i ostalih

Pred Sudom BiH za danas je zakazan početak glavnog pretresa u predmetu protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih vojnih i policijskih funkcionera. Optuženi su za napad na kolonu vojnika ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici, 3. maja 1992. godine. Kolona je u tom trenutku bila pod pratnjom mirovnih snaga Ujedinjenih nacija.

Optužnicom koju je podigao Sud BiH, osim Ejupa Ganića terete se i Jusuf Pušina, Zaim Backović, Bakir Alispahić, Fikret Muslimović, Enes Bezdrob, Mahir Žiško, Hamid Bahto i Ismet Dahić.

Kako se navodi u optužnici, oni su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa podređenima, planirali, podsticali i izvršili ovaj napad.

Svi optuženi su se na ročištu u julu izjasnili da nisu krivi ni po jednoj tački optužnice.

Incident u Dobrovoljačkoj ulici dogodio se 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici (danas: Ulica Hamdije Kreševljakovića).

Kolona vozila JNA, koja se povlačila iz zgrade Komande 2. armijske oblasti na Bistriku u pravcu Lukavice, napadnuta je od strane pripadnika Armije RBiH, Teritorijalne odbrane BiH, Patriotske lige i Zelenih beretki, kao i jedinica specijalne policije MUP BiH prilikom čega je ubijeno između 6 (5 vojnika i jedan civil). Napad na kolonu JNA, uslijedio je nakon oružanih sukoba u Sarajevu 2. maja 1992. godine.

General Milutin Kukanjac, koji je također bio u koloni. 1994. godine dao je intervju za Radio televiziju Republike Srpske (RTRS). Gdje je izjavio da je poginulo 6 osoba i da je ogorčen što je ostavljen u koloni na cjedilu. Tužilaštvo Srbije je preko Interpola 2009. raspisalo potjernice za 19 osoba. Između ostalima i Ejupom Ganićem i Jovanom Divjakom, koji su bili i uhapšeni. Haški tribunal donio je zaključak da nijedna od 19 navedenih osoba nije odgovorna za poginule u Dobrovoljačkoj ulici.