Amina Valjevac, dekanesa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, izjavila je da se domaće zdravstvo suočava s hroničnim nedostatkom pulmologa, ali da se trend odlaska mladih medicinara iz Bosne i Hercegovine u inozemstvo smanjuje.
Valjevac je to izjavila na marginama simpozija "Advances in Asthma and Allergy: Training the Next Generation of Specialists", koji je okupio veliki broj stručnjaka u cilju prenosa znanja i iskustava u oblasti astme i alergije.
"Hronočni je nedostatak pulmologa. Mislim da to bolje znaju kolege na Kliničkom centru, ali znam da ih jako puno nedostaje. Mi zaista obrazujemo vrhunski kadar, ali im trebamo i ponuditi uslove da imaju želju i da nastave ovdje raditi. Ovo je vrlo težak studij, vrlo zahtjevan. Sam studij medicine traje šest godina, a iza toga slijedi još specijalizacija koja može trajati četiri, pet, šest godina", rekla je Valjevac.
Govoreći o odlasku mladih ljekara iz BiH, Valjevac je istakla da oni to ne čine isključivo zbog finansijske situacije, već zbog nedovoljnog razumijevanja za provođenje novih ideja.
Smatra da se mladima treba dati mogućnost da idu vani i da se vrate kako bi stečeno znanje primjenjivali u BiH.
"U jednom periodu, u 2017. godini, vidjeli smo veliki odliv tek svršenih studenata medicine u inostranstvo. Čini nam se da se taj trend polako smanjuje, da se sve više njih odlučuje ostati ovdje u Bosni i Hercegovini i raditi. Naravno, programi koji omogućavaju zapošljavanje mladih ljekara medicine sigurno da doprinose njihovom ostanku", poručila je Valjevac.