sastanak lidera

Zagrljaj Rusije i Sjeverne Koreje u krucijalnom trenutku. Šta se krije iza osmijeha dvojice autokrata?

Ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski lider Kim Jong-un sastali su se u srijedu u Pjongjangu u nastojanju da prošire svoju ekonomsku i vojnu saradnju i pokažu ujedinjeni front protiv Washingtona.

Kako javlja euronews, po noćnom dolasku Putina je dočekao Kim, rukovao se, dvaput ga zagrlio i pridružio mu se u limuzini.

Nakon što je ostatak noći proveo u državnoj kući za goste, Putin je prisustvovao zvaničnoj ceremoniji dobrodošlice na glavnom gradskom trgu prije nego što je započeo razgovore na samitu s Kimom, prenose ruski mediji.

Posjeta ruskog čelnika dolazi u jeku rastuće zabrinutosti oko dogovora o naoružavanju u kojem Pjongjang obezbjeđuje Moskvi prijeko potrebnu municiju za podsticanje ruskog rata u Ukrajini u zamjenu za ekonomsku pomoć i transfer tehnologije koji bi pojačali prijetnju koju predstavlja Kimovo nuklearno oružje i raketni program.

Sjeverna Koreja po sankcijama

Sjeverna Koreja podliježe strogim sankcijama Vijeća sigurnosti UN-a za svoje nuklearno oružje i raketne programe, dok se Rusija suočava sa sankcijama Sjedinjenih Država i zapadnih saveznika zbog agresije na Ukrajinu.

Američki i južnokorejski zvaničnici optužuju Sjever da Rusiji daje artiljeriju, projektile i drugu vojnu opremu za upotrebu u Ukrajini, vjerovatno u zamjenu za ključne vojne tehnologije i pomoć. Obojica poriču optužbe o sjevernokorejskom transferu oružja, što bi prekršilo višestruke sankcije Vijeća sigurnosti UN-a koje je Rusija prethodno odobrila.

Zajedno s Kinom, Rusija je pružila političko pokriće za Kimove stalne napore da unaprijedi svoj nuklearni arsenal, više puta blokirajući napore koje predvode SAD da uvedu nove sankcije UN-a Sjeveru zbog njegovih testova oružja.

U martu je ruski veto u Ujedinjenim nacijama okončao praćenje sankcija UN-a protiv Sjeverne Koreje zbog njenog nuklearnog programa, što je potaknulo optužbe Zapada da Moskva nastoji izbjeći kontrolu jer kupuje oružje od Pjongjanga za upotrebu u Ukrajini. Američki i južnokorejski zvaničnici rekli su da razgovaraju o opcijama za novi mehanizam za praćenje Sjevera.

Šta Sjeverna Koreja može učiniti za Rusiju - i može li Moskva uzvratiti uslugu?

Iako Kimov vojni nuklearni program uključuje interkontinentalne balističke rakete koje mogu doseći kopno SAD-a, daljnji napredak može zahtijevati vanjsku tehnološku pomoć.

Postoje naznake da bi Rusija mogla pomoći Sjevernoj Koreji s tehnologijama za svemirske rakete i vojne izviđačke satelite, što Kim smatra ključnim za praćenje Južne Koreje i povećanje prijetnje nuklearnih projektila.

Prema izvještaju južnokorejskog Instituta za strategiju nacionalne sigurnosti, Sjeverna Koreja bi potencijalno mogla povećati izvoz radne snage u Rusiju i uključiti se u nezakonite aktivnosti kako bi stekla stranu valutu, prkoseći sankcijama UN-a. Izvještaj također predviđa razgovore o jačanju saradnje u poljoprivredi, ribarstvu, rudarstvu i jačanju ruskog turizma u Sjevernu Koreju.

U Washingtonu, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Putinova posjeta Sjevernoj Koreji ilustruje kako Rusija pokušava "u očaju da razvije i ojača odnose sa zemljama koje joj mogu pružiti ono što joj je potrebno za nastavak agresorskog rata protiv kojeg je započela Ukrajina”.

Oružje protiv civila

“Sjeverna Koreja daje značajnu municiju Rusiji… i drugo oružje za upotrebu u Ukrajini. Iran isporučuje oružje, uključujući dronove, koje se koristi protiv civila i civilne infrastrukture”, rekao je Blinken novinarima nakon sastanka sa šefom NATO-a Jensom Stoltenbergom u utorak.

Tenzije na Korejskom poluostrvu su na najvišoj tački u godinama, a tempo i Kimovih testova naoružanja i kombinovanih vojnih vježbi koje uključuju Sjedinjene Države, Južnu Koreju i Japan se intenziviraju.

Koreje su se također uključile u psihološki rat u stilu hladnog rata koji je uključivao Sjevernu Koreju koja je bacala tone smeća na jug balonima, a Južna je emitirala antisjevernokorejsku propagandu na svojim zvučnicima.

Putin je stigao u pratnji nekoliko najviših zvaničnika, uključujući zamjenika premijera Denisa Mantrurova, ministra odbrane Andreja Belousova i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, rekao je njegov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov i dodao da će tokom posjete biti potpisan niz dokumenata, uključujući i sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.

Sjevernokorejski državni mediji opisali su sastanak lidera kao historijski događaj koji pokazuje "nepobjedivost i izdržljivost" prijateljstva i jedinstva dva naroda.