Bosna i Hercegovina je kroz historiju bila država vakifa i dobrotvora i bez obzira na okolnosti, ni danas ne zaostaje za tom praksom, rekao je direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zajimović, te ističe da je ponosan na činjenicu da ima priliku radni život posvetiti napretku šire društvene zajednice.
Manifestacija „Dani vakufa u BiH“ svečano je otvorena 19. aprila u Sarajevu, a tim povodom je Zajimović u izjavi za Fenu ukazao na važnost ove manifestacije posvećene vakufima na prostoru BiH.
"Tokom ovih 12 godina, radili smo na afirmaciji i unapređenju vakufske imovine, proučavajući i promičući naše vjersko i kulturno naslijeđe. Predanim radom, brojnim projektima potvrđujemo put trajnog dobra i svjedočimo nesebičnosti prijašnjih i sadašnjih generacija", kazao je Zajimović.
Ove godine će, kako ističe, pohoditi bh. gradove i evocirati uspomene na neizbrisivi trag koji je vakuf ostavio u nastanku i urbanizaciji tih gradova, ali će, isto tako, utkati i nove tragove koji će generacijama koje dolaze biti svjedok "da smo i mi bili generacija koja je, slijedeći praksu predaka, iza sebe ostavila trag".
Zajimović je podsjetio na niz različitih kapitalnih projekata koji su realizirani ili je započela njihova realizacija u 2023. godini.
Tako je prošle godine svečano otvoreno nekoliko reprezentativnih vakufskih objekata: ženski internat Behram-begove medrese u Tuzli, Centar za islamsko obrazovanje u Matuzićima, novoizgrađena džamija u Pećigradu, vakufski kompleks sa ponovo izgrađenom munarom i rekonstruisanom Ferhat-begovom džamijom u Tešnju, Islamski centar u Donjim Humcima u Čeliću, džamija “Osman Muhammed” na Kovačićima u Sarajevu.
"Započeli smo izgradnju Dugalića džamije u Nevesinju, Hadži Baline džamije i Opijačeve tekije u Mostaru. Ove godine planiramo otvoriti projekte neprocjenjive vrijednosti kao što su: Vakufski tržni centar u Sanskom Mostu, Kizlar-agina džamija u Mrkonjić Gradu, Roditeljska kuća u Tuzli, Islamski centar Sultan Ahmed u Zenici, Arnaudija džamija u Banjoj Luci, Sinan-begova džamija u Čajniču i druge", naveo je Zajimović.
Također, dodao je, planiraju postaviti kamen temeljac za izgradnju Arnaudija džamije u Rogatici, kao i sahat kule u Banjoj Luci.
Pored tih projekata, Zajimović je istakao projekte edukativnog karaktera u vidu organizacije seminara, simpozija i konferencija u oblasti vakufa, kao i razmjenu iskustava između istih ili sličnih institucija, seminare na kojima se educiraju kadrovi medžlisa o pravnim pitanjima i u kontekstu pojave novih zakonskih rješenja koja mogu biti pogubna za imovinu Islamske zajednice ukoliko se ne obraća pažnja na iste.
Vakufska direkcija posebnu pažnju poklanja povratničkim džematima i projektima u bh. entitetu RS.
"Cilj nam je da osvijetlimo vjersku, ekonomsku, obrazovnu, humanitarnu i općedruštvenu ulogu vakufa u razvoju zajednice i države, te da ukažemo na njihovu historijsku dimenziju u nastanku i urbanizaciji bosanskohercegovačkih gradova, jer su isti nastajali i razvijali se upravo zahvaljujući vakufima", naglasio je Zajimović.
Stoga je manifestacija „Dani vakufa u BiH“, zaključuje Zajimović, vrijedno svjedočanstvo kontinuiranog rada koje potvrđuje da se upornim i predanim radom uz kvalitetan plan, sistem i viziju ostvaruju rezultati i postižu promjene.