Politika

Epidemiolog Zarina Mulabdić za Raport: Muškarac koji je jučer umro u Bihaću nije imao kontakte s migrantima

Muškarac koji je jučer umro u Bihaću pod sumnjom da je možda zaražen koronavirusom, na Infektivni odjel bihaćke bolnice primljen je jučer ujutro s razvijenim simptomima otežanog disanja. Pacijent je u tom trenutku bio komunikativan, a na prijemu je rekao ljekarima da se problemi s disanjem pojavili jučer ujutro, kazala je za Raport prim. dr. Zarina Mulabdić, načelnica Službe epidemije pri Zavodu za javno zdravstvo Unsko-sanskog kantona.

„Simptomi su se razvijali brzo i pacijent je, nažalost, preminuo. Kako je bio suspektan, napravljen je test i rezultate čekamo“, kaže prim. Mulabdić.

 

Direktor Kantonalne bolnice Dr. Irfan Ljubijankić iz Bihaća Hajrudin Havić za Raport je rekao kako je pacijent rođen 1962. godine.

 

Iako su se u javnosti pojavile informacije da je preminuli pacijent bio u kontaktu s migrantima u kampu Borić, gdje su uglavnom smještene porodice, prim. Mulabdić ističe kako su njegovi kontakti bili minimalni te da je u kamp dolazio povremeno ako je trebalo nešto popraviti.

„Prema našim podacima, on je imao kontakt s osobom koja je došla u posjetu iz Švicarske, ali je još rano o tome govoriti. Jučer je u Borićima bila ekipa iz doma zdravlja, bila sam i ja tamo, ali kamp je zatvoren i policija nije dozvolila da uđem. Kolege iz doma zdravlja su, prema mojim uputama, napravile trijažu i za sada je sve pod kontrolom i nadzorom“, kaže Mulabdić.

Ona ističe da je mnogo osoba ušlo u USK, odnosno u BiH, u vrijeme dok za zemlje iz kojih su dolazili nije bilo uputa o izdavanju rješenja o samoizolaciji. Dodaje da su se mnogi javljali u Zavod i tražili upute.

 

„Pratimo prve kontakte, ko je ulazio u zemlju, osobe koje su dobile rješenja o samoizolaciji. Problem je što su ljudi tek shvatili da trebaju biti oprezni, pa sada imamo mnogo upita i veliki je pritisak na zdravstveni sistem. U USK smo uspjeli napraviti trijažni sistem koji može odgovoriti trenutnim uvjetima. Pratimo veliki broj osoba. Oni koji imaju eventualne blage simptome trebaju se javiti nadležnoj službi telefonom, biti u izolaciji, praviti socijalnu distancu s ukućanima. Kod pojave težih simptoma poput izrazito visoke tjelesne temperature i otežanog disanja, opet se trebaju javiti kako bi dobili upute o sljedećim koracima. Klinička slika infekcije koronavirusom je različita, ponekad se akutni distres sindrom javi iznenada. To će tek biti predmet naučnih istraživanja“, govori Mulabdić.

 

Dodaje da je prva zaražena osoba iz Bihaća, koja je došla autobusom iz Njemačke, dobro i da ima blage simptome. Starija žena koja je umrla, imala je druge ozbiljne hronične zdravstvene probleme, pa je bilo teško očekivati drugačiji ishod.