Svijet

Zašto je odgovor Rusije ciljao baš Poljsku i Bugarsku?

Ruski energetski gigant Gazprom obustavio je izvoz plina u Poljsku i Bugarsku nakon što su te zemlje odbile zahtjev Moskve da isporuku plaća u rubljama.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije je naredio "neprijateljskim" zemljama da plaćaju gas u ruskoj valuti - a Gazprom je rekao da usluge neće biti obnovljene dok to ne učine, piše BBC.

Zašto Rusija cilja na Poljsku i Bugarsku?

Moskva još nije rekla zašto su Poljska i Bugarska posebno ciljane.

Obje države su odbili zahtev Moskve da plaćaju gas u rubljama, ali i druge članice EU. Jedina zemlja EU koja nudi da plati svoj ruski gas u rubljama je Mađarska.

Poljska ima dugu granicu s Ukrajinom i od početka rata pomaže Kijevu vojnom i finansijskom pomoći. Također je sankcionirala 50 ruskih oligarha i kompanija, uključujući Gazprom.

Bugarska, nekada jedan od najbližih saveznika Moskve, osudila je rusku invaziju na Ukrajinu i glasala za podršku sankcijama Evropske unije protiv Rusije. Iako je Bugarska oklijevala da pruži vojno oružje Ukrajini, ona je isporučivala humanitarnu pomoć tokom rata.

Šta jsu šire posljedice?

Ako prestanu isporuke ruskog plina - koje trenutno čine 40 posto uvoza prirodnog gasa u EU - Evropa bi se mogla obratiti postojećim izvoznicima plina kao što su Katar, Alžir ili Nigerija.

Rusija obezbjeđuje samo oko 5 posto britanskih zaliha plina i planira postepeno izbaciti rusku naftu do kraja godine, a gas će uslijediti što je prije moguće - a SAD ne uvoze nikakav ruski plin.

Smanjenje isporuke plina moglo bi uzdrmati energetska tržišta i još više povećati cijene plina i račune za domaćinstva i preduzeća, kada su troškovi života već dramatično porasli.

Mađarska je do sada jedina zemlja koja se približila Kremlju i odvojila se od drugih zemalja u pogledu njihovog stava prema ruskom snabdevanju plinom.

Desničarski premijer ove zemlje Viktor Orban poznat je po toplim odnosima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a Mađarska postaje sve izolovanija u EU i NATO-u.