Zdravlje

Zašto je sad važno da ne nosite prstenje i satove

Studija objavljena 2018. godine, koja je sprovedena na Univertitetu u Georgiji otkrila je da, kada su zdravstveni radnici nosili prstenje na svojim poslovima, dijelovi gdje prstenje naliježe na kožu predstavljaju “zaštićeno područje na kome bakterije mogu da se množe”.

Također, u studiji je otkriveno da su ljudi, koji nisu nosili prstenje, imali bolji efekat pranja ruku sa više ubijenih bakterija, od onih koji su nosili prstenje.

Dezinfekcija ruku sa sredstvima za dezinfekciju je, također, manje efikasna ako se prstenje nosi. Studija iz 2003. godine pokazala je da su medicinske sestre, koje su nosile prstenje i nanosile sredstva za dezinfekciju ruku, koristile maramice za dezinfekciju ili prale ruke antimikrobnim sapunom, nakon toga imale više bakterijama na rukama od onih koji nisu nosili prstenje, a obavili su iste higijenske postupke, navodi Insider.

Prstenje koje se skine sa prstiju, a prije nego što se vrati nazad, mora takođe da se opere.

"Ako je prstenje kontaminirano i vi ga vratite na prste nakon pranja ruku, ponovo ste kontaminirali ruke" – navodi za “HuffPost” Lucy Wilson, profesorica na odjeljenju za hitne zdravstvene usluge sa Univerziteta Meriland.

Ukoliko ne možete da se razdvojite od svog prstenja, historičarka nakita Elizabeth Doyle savjetuje da se prstenje pere vrućom vodom i sapunom kako bi ih dezinfikovali bez bojazni od oštećenja, a što bi se moglo da se desi upotrebom sredstava za dezinfekciju ruku.