Ako spavamo loše ili prekratko, trpe zdravlje srca, hormonska ravnoteža, imunološki sistem i raspoloženje.
Ako nas zvono budilice trgne iz snova, posljednja noć je često bila prekratka. Neki sebi dobrovoljno uskraćuju san jer je kriminalistički triler trajao do iza ponoći ili je zabava jednostavno trajala duže. Drugi se ne mogu prepustiti snu jer moraju da rade ili se beba stalno budi. Drugi ne mogu zaspati i stalno se bude noću. Zdravstveni časopis Apotheken Umschau objašnjava zašto je dovoljno sna toliko važno za nas.
Lijepo spavajte, živite duže
Uz jelo i piće, zdrav san je osnovna potreba koja produžava naš životni vijek. Analiza 172.000 upitnika iz National Health Interview Surveyja, godišnje ankete o zdravlju američke populacije, pokazala je da muškarci koji su posebno dobro spavali žive u prosjeku pet godina duže. Za žene je to bilo više od dvije godine.
Hormoni rasta u fazi dubokog sna
Čak i ako spavamo trećinu svog života, to nije izgubljeno vrijeme. Tokom spavanja stimulišu se procesi za zdrav metabolizam, koji su između ostalog važni za srce, cirkulaciju i mišiće. Na ovaj način ljudi se regenerišu sve do ćelija, kažu doktori za spavanje. Tokom faze dubokog sna oslobađaju se hormoni rasta, koji nam omogućavaju da rastemo kao djeca, ali su također važni za razvoj naše kože i kostiju i zacjeljivanje rana tokom života.