rani svemir

Zašto otkriće najstarije supermasivne crne rupe zbunjuje naučnike

Naučnici kažu da su otkrili najstariju crnu rupu ikada, datira iz ranog svemira prije više od 13 milijardi godina.

Supermasivna crna rupa - oko šest miliona puta veća od mase Sunca - toliko je ogromna da joj je trebalo milijardu godina da naraste do svoje uočene veličine, prema trenutnim teorijama.

Umjesto toga, ovaj behemot je izrastao samo 400 miliona godina nakon Velikog praska, što ga čini oko 200 miliona godina starijim od bilo koje druge poznate crne rupe.

"Veoma je rano u svemiru da vidimo ovako ogromnu crnu rupu, tako da moramo razmotriti druge načine na koje je ona mogla nastati", rekao je Roberto Maiolino sa Univerziteta Cambridge, koji je predvodio tim naučnika.

Uočena pomoću svemirskog teleskopa James Webb, crna rupa proždire drevnu galaksiju zvanu GN-z11, udaljenu 13,4 milijarde svjetlosnih godina.

On guta materijal iz galaksije mnogo brže od crnih rupa iz kasnijih epoha, potencijalno pet puta brže.

Astronomi procjenjuju da su se crne rupe poput one u centru naše galaksije, Mliječnog puta, razvijale milijardama godina, piše Sky News.

Ali veličina najnovijeg otkrića sugerira da se neki mogu formirati na druge načine i da bi se mogli "roditi velikim".

"Veoma rane galaksije bile su izuzetno bogate gasom, tako da bi bile kao bife za crne rupe", rekao je profesor Maiolino.

Ove mase se formiraju od ostataka mrtvih zvijezda, prema trenutnim modelima, i kolabiraju stvarajući crnu rupu koja je oko 100 puta veća od mase Sunca.

Ako bi rasla na očekivani način, ovoj novootkrivenoj crnoj rupi trebalo bi oko milijardu godina da naraste do svoje uočene veličine.

Kao i sve crne rupe, i ova troši materijal iz svoje galaksije domaćina, koja je zbog toga vjerovatno oko 100 puta manja od Mliječnog puta.

Kada crna rupa potroši previše plina, ona odbacuje zrak poput ultrabrzog vjetra, koji bi mogao zaustaviti formiranje zvijezda i polako ubijati galaksiju.

Takođe će ubiti i samu crnu rupu, jer bi prekinuo njen izvor goriva.

Kako je crna rupa tako daleko, potrebno je više od 13 milijardi godina da svjetlost oko nje stigne do Zemlje - što znači da je ono što naučnici posmatraju prizor iz tako davne prošlosti.

Kao rezultat toga, nemoguće je znati koliko su dugo trajale masa i galaksija domaćin.

Studija sa detaljima o nalazima tima objavljena je u časopisu Nature.