Sport

Zašto “Zmajevi” nemaju svjetsko ime na mjestu selektora? Ovo je razlog

Član Izvršnog odbora Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine Fuad Čolpa jučer je u izjavi za naš portal otkrio da je plaća od oko 40.000 KM mjesečno neki maksimum koji naša federacija može izdvojiti za angažman novog selektora.

Dodao je da bi želio da kormilo "Zmajeva" preuzme neko veliko ime, koje se dokazalo i napravilo uspjehe na međunarodnoj sceni.

Maksimalne mogućnosti

"Međutim, naše maksimalne finansijske mogućnosti iznose nekih 40.000 KM mjesečno, pitanje je koji se sve veliki treneri mogu uklopiti u taj budžet", rekao je Čolpa.

Na prvi pogled, njegov skepticizam kad se radi o tome mogu li "Zmajevi" za ovu plaću dobiti to neko "veliko ime", mogao bi zvučati čudo.

Spomenutih 40.000 KM ne samo da je naše prilike astronomska plaća, već je respektabilna cifra i u "međunarodnim" razmjerama, čak i u dobro plaćenom svijetu nogometa.

Međutim, stvari dobivaju drugačiju perspektivu kad pogledamo, recimo, koliko su bili plaćeni selektori reprezentacija koje su prošle godine učestvovale na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Tako je Nijemac Hans-Dieter Flick godišnje imao 6,5 miliona eura, odnosno 12,7 miliona KM, prema podacima portala Football Finance! To je više od milion maraka mjesečno.

Flick: Rekorder među selektorima

Slijedi ga francuski selektor Didier Deschamps sa 3,8 miliona eura godišnje. Louis van Gaal (Nizozemska) radio je za 2,9 miliona eura, koliko je imao i Gerardo Martino u Meksiku.

Selektor novih svjetskih prvaka Argentinaca Lionel Scaloni imao je ugovor vrijedan 2,6 miliona eura godišnje.

Milionske cifre

Blizu su Felix Sanchez Bas (Katar), sa 2,4 miliona, te već bivši selektor Portugala Fernando Santos (2,2 miliona).

Debelo preko milion eura godišnje zarađivali su još Murat Yakın (Švicarska, 1,6 miliona), Paulo Bento (Južna Koreja, 1,3), Graham Arnold (Australija, 1,3), Roberto Martinez (Belgija, 1,2 - sada vodi Portugal, našeg rivala u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2024. godine), Luis Enrique (Španija, 1,5)...

Naravno, ne treba se Nogometni savez BiH porediti sa spomenutim reprezentacijama, odnosno državama, čiji su ekonomski standardi za nas nedostižni.

Martinez: Sada na klupi našeg rivala u kvalifikacijama

No, čak i kad pogledamo selekcije koje su stepenicu ispod, kad je u pitanju platežna moć, pominju se cifre od kojih bi vjerovatno svakom članu Izvršnog odbora NSBiH pao mrak na oči ako bi ih neki od potencijalnih selektora spomenuo.

A to nije uopće nemoguće, uostalom, jedan naš stručnjak, kojeg bi navijači vjerovatno najviše željeli na klupu "Zmajeva", do prošle godine je radio za 920 hiljada eura godišnje, odnosno blizu 150.000 konvertibilnih maraka mjesečno, prema podacima Football Financea!

Vaha vodio Maroko

Naravno, riječ je o Vahidu Halilhodžiću koji je toliko zarađivao u Maroku, selekciji koju je kroz kvalifikacije doveo do Katara, ali je i nije vodio na završnici Mundijala.

A kad to uporedimo s našim savezom, ispada da bi popularni Vaha trebao pristati, ni na dva, ni na tri, već na četiri puta manju plaću nego što je doskora zarađivao, kako bi vodio "Zmajeve"!

Halilhodžić: Vodio reprezentaciju Maroka

Naravno, ništa nije nemoguće, pa ni to, ali je poenta postaviti stvari u pravi kontekst, vidjeti kolike se cifre vrte u nogometu, koliko su plaćeni vrhunski trener i koliko je novca potrebno da bi se dobilo pravo, "top ime" na selektorskoj klupi.

I kad pogledamo u regionu, recimo Hrvatsku i Srbiju, njihovi savezi prema platežnim mogućnostima daleko su ispred NSBiH.

Tako je Dragan Stojković na klupi "Orlova" radio za 650.000 eura godišnje, odnosno 100.000 eura više od selektora "Vatrenih" Zlatan Dalića...