Skupština Kantona Sarajevo trenutno raspravlja o finanijskom planu Zavoda za zdravstveno osiguranje KS za ovu godinu. Zastupnik je komentirao stavku o povećanju potrošnje lijekova.
"Komentarisali smo i podsjetili smo vas na ovo povećanje potrošnje lijekova, da je Vlada u kojoj je bio i Nenadić i Halebić u zadnjih 6 ili 7 godina smanjila potrošnju lijekova za oko 30 miliona, jer je potrošnja bila oko 62 miliona, a i tada je bila najveća u BiH, iako Tuzla ima veći broj stanovnika. Tada smo dobili bitku s farmaceutskom industrijom ili mafijom jer smo zaštitili domaće proizvođače i napravili uštede koje smo usmjerili u poboljšanje zdravstva. Vi sada opet povećavate za 9 miliona. Povećali ste ponovo lijek na recepte, sa 1,6 na 1,9. Tvrdim da to nema nikakve zdravstvene logike. Ne možete nam prodati priču o mogućoj povećanoj potrošnji zbog kobiva koronavirusa. Taj novac trebamo iskoristi na za nešto što je potrebno. Ovo je nemoralno u ovom trenutku", rekao je Konaković.
Nakon njega javio se zastupnik Aljoša Čampara.
"Imamo li mi mogućnost da tih 9 miliona preusmjerimo u nabavku respiratora i opreme koja je potrebno u borbi protiv koronavirusa. Ako ima ta mogućnost da to odmah danas uradimo, naravno pod uslovom da je tačno ovo što je Konaković govorio. Nema potrebe da se sada nešto povećava što je već ranije bilo povećano", rekao je Čampara.
Vildana Bešlija je istakla da sredstva za izdavanje recepata mogu biti usmjerena u nabavku iako ZZO nema nadležnost kupovine opreme.
"ZZO može kupiti sebi opremu pa davati bolnicama na korištenje"
Damir Marjanović je predložio da se počne razmišljati o kupovini, ako ne aparata, onda reagenasa.
Elvedin Okerić, pitao je zbog čega je povećana stavka za informatizaciju za 3,5 miliona KM.
Nakon toga, direktor ZZO Sakib Katana je kazao
"ZZO je poduzeo sve moguće korake u prethodnom periodu radio sve da se lista lijekova stavi pod kontrolu. U ovom periodu koji smo imali krajem 2019. i početkom 2020. iskazano je povećanje lijekova na recept. Sve mjere koje smo uveli nisu imale efekta. Zato smo povećali tu stavku. RAzlozi su rast potrošnje novih lijekova i korištenje elektronskih recepata. Upravni odbor je donio podluku da se nakanda za izdavanje recepte sa 1,65 poveća na 1,90 KM. U toj odluci je eksplicitno to navedeno. Upitno je da li UO imao ingerencije da spusti na 1,65. 2019. godine imali smo i potpisivanje kolektivnog ugovora s doktorima kojima je povećan koeficijent. To utječe na povećanje cijene rada. I farmaceuti spadaju u tu kategoriju kojima treba povećati plaću. Ako se radi o tome da omogućimo i apotekama da povećaju plate, onda se morala povećati naknada za izdavanje recepta za lijek", rekao je Katina. Dodao je kako Zavod mora jačati informatizaciju te da je za to izdvojeno 3,5 miliona KM.
On je istakao da Skupština može povećanje od 9 miliona prebaciti na drugu stavku, ali da on ne zna kako će Zavod pokriti povećanje troškova lijekova.
Zastupnici su potom rekli da je su ovom trenutku važnije da se osigura novac za borbu protiv koronavirusa, a da će se kasnije svakako raditi rebalans budžeta kojim će se neke druge stavke popuniti.
Konaković je naveo da objašnjenja koja je dao direktor Katana nisu tačna, jer je trenutno isti broj osiguranika kao što je bilo ranije.
"Sarajevo godinama ispunajva A listu lijekova, sa našom B listom se niko ne može mjeriti. I potrošnja je porasla za 150 miliona! Znate li šta su radnici mogli dobiti od toga novca? Nema logike da recept bude 1,9 KM. U Goraždu košta 1 marku. Mi idemo 1,65 KM. Dakle od toga farmaceuti odlično žive", rekao je Konaković, dodajući da je sada teško išta promijeniti u finansijskom planu.
Na to je reagirao Čampara ističuću da Vlada može regairati, što je govorio i Mahir Dević, tako da se sredstva prebace u drugu srvrhu. Na kraju su skoro svi zastupnici, i pozicija i opozicija bili na tom fonu da ZZO izdvoji novac za ono što je hitno.
Predsjedavajući Mirza Čelik je rekao da će to na kraju biti zaklkjučak.