Nesporazum

“Zaustavite utakmicu!” Objavljen snimak VAR sobe. Šta su pričali suci prije skandaloznog ofsajda za Liverpool

PGMOL, udrženje engleskih sudaca, objavio je snimku razgovora u VAR sobi tokom poništenog pogotka Luisa Diaza u utakmici u kojoj je Liverpool u subotu izgubio 2:1 od Tottenhama.

Puno kontroverzi izazvalo je suđenje Simona Hoopera i njegovih pomoćnika te VAR sobe, a najviše se priča o poništenom golu Liverpoola. Diaz je u 34. minuti zabio za vodstvo Liverpoola 1:0, no pomoćni sudac označio je ofsajd.

Ta je odluka potvrđena nakon vrlo kratke VAR provjere, a u VAR sobi zaključili su da uopće nema potrebe crtati linije kako bi se vidjelo radi li se o ofsajdu. Ipak, već golim okom moglo se vidjeti da je ofsajd u najmanju ruku upitan, a onda su i brojne TV kuće povukle svoje linije i pokazale da ofsajdanema.

Nakon utakmice sudijska organizacija priznala je grešku i poručila da je Diazov gol trebao biti priznat. Potom su izdali saopćenje kojim tvrde da je sudac Darren England mislio kako je gol isprva priznat. Nakon kratke provjere uvjerio se da ofsajda nema te je samo javio sucu Hooperu da je "provjera gotova" i da nema ništa sporno.

Tu poslušajte snimku, a u nastavku prenosimo tekstualni zapis koji je objavio PGMOL.

Evo šta su razgovarali suci

"Pregled gotov, pregled gotov, sve je u redu."

Glavni sudac Hooper potom je signalizirao nastavak igre, nakon čega se javio operater iz VAR sobe zadužen za ponavljanje snimke, koji je rekao: "Jesi li zadovoljan ovime?"

AVAR: Ofsajd, da. Ovo je pogrešno.

Operator: Čekaj, čekaj, čekaj… Odluka na terenu bila je da je ofsajd. Jesi li zadovoljan uglom?

AVAR: Da. Ofsajd, gol. To je pogrešno.

VAR: Šta?

Operator: Odluka na terenu bila je ofsajd.

Operator: Jesi li zadovoljan uglom? Da, nije bio ofsajd. Slika koju smo pokazali pokazuje da nije bilo ofsajda.

AVAR: Odigrao ga je, otišao je u ofsajd.

VAR: E, jebiga.

Operator: Zaustavite igru.

VAR: Molim?

Operator: Nije bilo ofsajda.

VAR: Više ništa ne možemo napraviti.

Operator: Govore nam da zaustavite utakmicu.

VAR: Nastavili su igrati. Ništa ne možemo napraviti.

AVAR: Da, nastavili su igrati.

VAR: Ništa ne mogu napraviti, ništa.

VAR i AVAR sudac su kažnjeni

PGMOL je u nastavku saopćenja, ispod audiosnimke, ponovio kako je donesena pogrešna odluka i da je Diazov pogodak trebao biti priznat. Objasnili su kako su glavni VAR sudac i njegov asistent sve napravili kako treba što se tiče postupka, ali je VAR sudac pogrešno shvatio odluku na terenu jer je mislio da je potrebno utvrditi kako nije bio ofsajd.

Razmatrali su može li se utakmica zaustaviti i odluka promijeniti, no VAR i AVAR sudac zaključili su da ne smije prema pravilima nogometne igre. Podsjetimo, VAR sudac Darren England i AVAR Dan Cook kažnjeni su nakon utakmice, odnosno zamijenjeni su za utakmice Nottingham Forest - Brentford i Fulham - Chelsea.