Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), prije tri dana dostavio je Ažurirane preporuke za otpuštanje osoba iz izolacije-COVID-19 kriznim štabovima kantonalnih ministarstva zdravstva.
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo nove preporuke je proslijedio JU Dom zdravlja KS. Prema najnovijim preporukama nalaže se otpuštanje pacijenata i članova njihovih porodica iz kuće izolacije nakon perioda praćenja i perioda liječenja (da su bez simptoma najmanje 10 plus tri dana), bez retestiranja na kraju.
U rješenju Ministarstva zdravstva KS, koje porodica dobije za kućnu izolaciju piše da su članovi porodice u kućnoj izolaciji dok se zarazna bolest kliničku u dijagnostički ne isključi.
„Ovo zahtijeva dijagnostički parametar koji se mora formalno zadovoljiti nakon izlječenja i praćenja svih članova, te prikazati u e-kartonu pacijenta, na osnovu kojeg će se moći predložiti otpust pacijenta. Nakon toga će Zavod za javno zdravstvo poslati prijedlog za razrješenje osoba iz kućne izolacije koje izdaje Ministarstvo zdravstva KS“, navodi se u dopuni smjernica, koje je potpisala direktorica Zavoda Aida Pilav.
Prema dopuni, Zavod predlaže da kod osoba koje imaju otpusno pismo iz bolnice gdje piše da su „izliječeni“ od covid-19 i da imaju dva negativna nalaza u roku od 14 dana, to bude dijagnostički kriterij za otpuštanje.
Osobe koje su imale upalu pluća zbog covid-19 i prošle su kroz covid ambulantu te imaju nalaz RTG pluća od pneumofiziologa koji ih je pratio, da se za njih na kraju, ukoliko više ne kašlju, uradi kontrolni RTG pluća. Ukoliko nema infiltrativnih svježih promjena, da to bude dijagnostički kriterij za otpuštanje, navodi se.
Osobe koje su imale blaže kliničke slike sa blagim simptomima, prijedlog je da im se na kraju 13. dana praćenja uradi kompletna krvna slika (KKS) i CRP te, ukoliko su vrijednosti referentne, to bude kriterij za njihovo otpuštanje, kao i za asimptomatske pacijente.
U praksi to znači da osobe koje su bile zaražene koronavirusom, niko neće testirati nakon 13, odnosno 14 dana nakon povlačenja simptoma. Dr. Pilav i direktoru Zavoda za javno zdravstvo FBiH Saninu Musi htjeli smo postaviti pitanja da li je sigurno bez retestiranja osobe koje su bile pozitivne otputiti iz kućne izolacije, da li se ovakva praksa primjenjuje i u drugim evropskim državama te šta je sa savjetom da samo visok stepen testiranja pomaže u borbi s koronavirus, ali ni jedno nije odgovaralo na naše pozive.