U Vanu, na krajnjem istoku Turske, završeno je 170 kilometara sigurnosnog zida izgrađenog na iranskoj granici, čiji je cilj sprečavanje ilegalnih prelazaka, krijumčarenja te infiltriranja terorista.
Nastavljaju se radovi na izgradnji sigurnosnog zida i osmatračnice s ciljem osiguravanja 295 kilometara duge granične linije sa susjednim Iranom.
Do sada je izgrađen sigurnosni zid duž dionice od 170 kilometara, a radovi na sprečavanja prelaska ilegalnih migranata u Tursku preko Irana se nastavljaju.
Timovi Komandi specijalnog bataljona za traženje i uklanjanje mina pri Komandi žandarmerije u Ankari čiste mine na granici kako bi se radovi na izgradnji zidova mogli izvesti sigurnije. Potom se betonski blokovi polažu radnim mašinama na prethodno pripremljenu graničnu liniju.
Kako bi se u potpunosti spriječio ilegalni prelazak granice, ispred sigurnosnog zida iskopan je jarak širine četiri metra i isto toliko dubok.
Do sada je iskopano 346 kilometara rovova duž granične linije, na pojedinim mjestima i u dva reda. Dovršena su 74 od 103 elektrooptička tornja na granici, uključujući svu komunikaciju i nadzor, a u toku je postavljanje dalekovoda.
Završetkom izgradnje svih 210 tornjeva u kratkom roku, planira se granična linija držati pod stalnom kontrolom.
Dva i tri reda bodljikave žice postavljena su na dionici od 154 kilometra sigurnosnog zida od 170 kilometara čija je izgradnja završena.
Sigurnosne mjere su na visokom niovu kako bi se spriječio prelazak granice ilegalnim imigrantima, krijumčarenje i infiltracija terorista.
Sigurnosne snage koriste sve mogućnosti tehnologije, termalnu kameru Sahinoz koju je razvio ASELSAN s domaćim i nacionalnim resursima i koja je sposobna detektirati s udaljenosti od 10 kilometara, zatim radarski sistem ACAR Land Surveillance koji je sposoban detektirati s udaljenosti od 40 kilometara, sistem SEDA Shot Site Detection, termo i PTZ kamere, sistem rasvjete i seizmičke kamere koje senzorima drže granicu pod stalnom kontrolom.