Vijesti

Završne riječi Tužilaštva u slučaju Mutap i drugi: Do smrti ćemo tvrditi da Alisa zna napadača!

Pred Apelacionim odjeljenjem Suda Bosne i Hercegovine danas su tužioci Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara iznijeli završne riječi u predmetu protiv Zijada Mutapa, Alise Ramić, Hasana Dupovca, Josipa Barića i Muamera Ožegovića, a koje je sudija Branko Perić i prvostepeno Vijeće oslobodio optužnice za prikrivanje dokaza i načina na koji je mladić Dženan Memić stradao u februaru 2016. godine.

Tužilac Hasanspahić je na početku obraćanja Apelacionom odjeljenju istakao da je u toku glavnog pretresa saslušano 65 svjedoka, a da je doktor Kemal Dizdarević, koji je saslušan pred Apelacionim odjeljenjem, bio je 66.

Kazao je da će napomenuti na određene specifičnosti predmeta.

"Činjenice se utvrđuju dokazima, a siguran sam da ćete vi izvlačiti pravične zaključke. Ne sumnjamo u to da je jedina moguća odluka u ovom predmetu da se svi optuženi proglase krivima.

Na početku postupka smo rekli da ćemo do smrti tvrditi određene činjenice iz ovog predmeta, pa i danas ostajemo pri njima. Molimo vas da kroz ovaj postupak vratimo zrnce istine porodici Memić", kazao je Hasanspahić.

Kaže da je osnovni cilj ove organizovane kriminalne grupe bilo prikrivanje dokaza i načina na koji je stradao mladić Dženan Memić. Izrazio je žaljenje što su, kako kaže, pripadnici te grupe postali i policijski službenici.

Zijad Mutap vodio dnevnik

"Ovaj događaj je fingiran i izmišljen i to je bolna istina ovog predmeta", poručio je pa se osvrnuo na dnevnik koji je vodio prvooptuženi Zijad Mutap, a koji je izveden kao dokaz u prvostepenom postupku.

"Zijad Mutap ga nije slučajno počeo voditi 8. 2. 2016. godine", kazao je.

Osvrnuo se na početku izlaganja na riječi vještaka Hamze Žuje koji je prije nekoliko sedmica bio svjedok pred Apelacionim vijećem i koji je rekao da je Dženan bio u položaju 'face to face' s napadačem.

Tada je kazao da je Žujo jedan od onog dijela "časnih ljudi" koji su pokušali utjecati istinom na rješavanje slučaja a koji su potom bili pritisnuti od ove organizovane grupe.

Zatim se vratio na dnevnik Zijada Mutapa.

"Ne samo da ga vodi od 8. februara 2016. godine, nego je to tragična noć kada je Alisa izašla prvo s prijateljicom, pa se kasnije našla s Dženanom.

Da Zijad Mutap rukovodi organizovanom grupom jasno je jer je već sutradan u kontaktu s Hasanom Dupovcem. Dakle, zna da on vodi istragu i javlja mu da će sa Alisom i suprugom doći da daju izjave. Nisu li to činjenice koje govore da od starta imaju plan? Zijad izdaje naredbe ko će se saslušavati jer on punoljetnu osobu, zajedno sa suprugom vodi da da izjavu", navodi Hasanspahić.

Kaže da sva komunikacija ide preko Mutapa i Dupovca i da njih dvojica nabavljaju automobil Renault Clio, znajući da on nije učestvovao u saobraćajnoj nesreći.

"Dupovca nema na uviđaju u noći stradanja, ali je već sutradan na svim lokacijama. Sve to organizator grupe bilježi u svom dnevniku", kaže Hasanspahić.

Ističe da to nije dnevnik "ucviljenog oca" osvrćući se na riječi iz prvostepene presude Branka Perića, nego kaže da ucviljeni otac sjedi iza njega, aludirajući na Muriza Memića.

"Njegovo dijete je prekrila crna zemlja. A, s ovim ocem niko ne komunicira. Komunicira se sa Zijadom Mutapom, čije dijete je, hvala Bogu, živo", navodi Hasanspahić.

Pita se i kako jedan građanin, aludirajući na Mutapa, može biti nadređeni šefu Odjela za saobraćajne nesreće, aludirajući na Dupovca i to da mu Mutap predlaže svjedoke i dokaze.

Ističe i činjenicu da je Renaul Clio i dan danas u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova i da nema nikakve veze sa događajem što su, kako kaže, potvrdili svjedoci.

Kaže da je 15. februar najtužniji dan u predmetu jer je tada Dženan preminuo na Kliničkom centru, a da je to bio ponedjeljak može se saznati iz dnevnika Zijada Mutapa.

Mirza Ploskić ima istetovirano Alisino ime

"Iz dnevnika saznajemo da je to uradio Mirza Ploskić, da je imao istetovirano ime Alise, da je to lažov, petljanac…", prepričava Hasanspahić dijelove iz Mutapovog dnevnika. Inače, Ploskić je bivši momak Alise Mutap koji je s njom bio godinu dana. I to prije nego što će ona započeti vezu sa Dženanom.

"Dakle, ističe u dnevniku da je Mirza odgovoran za Dženanovo ubistvo, a kasnije s Dupovcem traži Renaul Clio".

"Kasnije ponovo daje u dnevniku zaključak da Mirza, iako je petljanac, nema snage, autoriteta ni novca da naruči ubistvo. Dakle, ponovo pominje ubistvo", dodao je Hasanspahić.

Podsjeća šta se desilo kobne noći kada su stigli pripadnici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i pripadnici MUP KS.

"Kada je na mjesto nesreće stigao prvooptuženi, Alisa mu je rekla: 'Tata, zovi svoje ljude'. A, ko su ljudi saznajemo već sutradan jer porodica Mutap kolektivno ide kod Dupovca na saslušanje".

Ističe da je kobne noći Zijad Mutap bio na svakoj lokaciji.

"Ko odvodi Dženana u Aleju? Alisa! A, dva sata prije toga njen otac počinje voditi dnevnik. Da li je to on nešto znao? Dženan je odveden u smrt, to nam sve ovo govori", ispričao je tužilac.

Dodaje da se Mutap iste noći našao i ispred KUM-a gdje razgovara s policajcem Josipom Barićem i ističe da sa "ucviljenim ocem", aludirajući na Muriza Memića, još uvijek niko ne razgovara.

Hasanspahić se potom osvrće na dio iz prvostepene presude u kojem sudija Perić kaže da se pogrešno optužilo, odnosno da prvo treba naći ubicu.

"Časni sude, vi znate da je prikrivanje zločina teži prekršaj od zločina. Djelovanjem ove organizovane grupe mi nemamo ubicu, trebaju li zato proći nekažnjeno? Je li to pravda? Je li to rješenje", upitao je Hasanspahić.

Dotakao se dijelova svjedočenja zaštićenog svjedoka M 10.

"U pitanju je dugogodišnji prijatelj Zijada Mutapa. Sutradan je došao kod Zijada kući, a Alisa mu je rekla da ih je udarilo malo zeleno auto, kasnije je rekla da je u pitanju malo veće auto, pa onda kombi i potom se sjetila neke osobe sa tamnim licem i raščupanom kosom.

"Veliko umijeće je govoriti neistinu, a da se to ne otkrije", prokomentirao je Hasanspahić.

"Taj svjedok je rekao i da mu je Alisa rekla da je iz automobila izašlo lice tamnog tena s palicom koje je reklo 'eto vam sad'. Tad ne postoji Renaul Clio, ne postoji saobraćajna nesreća", kaže Hasanspahić.

Ističe da je Mutap znao da će se tražiti Renaul Clio, da o svemu nije obaviješten tužilac, da se tu nije vodila policijska istraga kakva je trebala biti vođena.

"Tek kasnije svjedok je rekao da je vidio u šta je uvučen i da to vozilo nije imalo veze sa istragom. Njemu i još jednom svjedoku Dupovac je rekao: 'Uradite sve da nađete to vozilo, samo nemojte ubiti'. Ovo jasno pokazuje namjere kriminalne grupe. Namjeravali su podmetnuti vozilo i skrenuti pažnju u pogrešnom pravcu", kazao je Hasanspahić.

'Alisa Mutap zna napadača'

Kratko se osvrnuo na drugooptuženu Alisu Mutap, kazavši da ona zna šta se desilo i da "joj je napadač poznat".

"I Kantonalni sud je u postupku za saobraćajnu nesreću u presudi rekao da je stekao uvjerenje da Alisa zna šta se desilo, ali da neće da kaže", kazao je.

Zatim je riječ preuzeo Hasanspahićev kolega Dubravko Čampara koji se osvrnuo posebno na Hasana Dupovca.

Čampara je istaknuo da je Dupovac samoinicjativno, bez znanja tužioca, izuzeo videonadzor s kuće Šerifa Konjevića i da do danas niko ne zna gdje ga je odnio.

"Bez odobrenja Suda i znanja tužioca je izuzeo CD, stavio ga u džep i nikad ga više niko nije vidio. Ista stvar je urađena s Kuvajtskom rezidencijom", podsjetio je Čampara.

Dupovac namjerno uništavao i skrivao dokaze

Čampara je istakao da "ovo nije urađeno slučajno, nego namjerno", jer "nije u pitanju policijski pripravnik koji tek uči posao, već iskusni službenik koji zna proceduru".

Osvrnuo se i na slučaj kada policijski službenici, dan nakon nesreće, odlaze na mjesto događaja i javljaju Dupovcu da su nešto pronašli.

"Dupovac im kaže da izuzmu dijelove stakla koje su pronašli, stave u kovertu i donesu. Kasnije, pred saradnicom, uzima tu plavu kovertu koju su oni donijeli i baca je u kantu za smeće. Zašto bi to neko uradio? Ima li ikakvo objašnjenje za ove stvari, osim zle namjere", upitao je Čampara.

Konstatovao je da je "nevjerovatno koliko se ovakvih protuzakonitih radnji desilo u postupanju Dupovca".

Čampara je zatim hrekao da je Tužilaštvo van razumne sumnje dokazalo navode iz tačke 2 optužnice.

Zatim je izlaganje ponovo preuzeo Hasanspahić koji se osvrnuo na Dupovca i kazao da su videozapisi koje je "samoinicijativno izuzeo" sadržavali, između ostalog, i mjesto nesreće.

Tužilac je rekao da je Dupovac s Mutapom bio u komunikaciji i nakon što je slučaj preuzeo Odsjek za krvne i seksualne delikte.

"Hasan Dupovac je prisutan u svim tim radnjama, a radnje su imale katastrofalne posljedice", kazao je.

Kasanspahić je rekao da su ti snimci bili dokazi koji su mogli biti iskorišteni da se sazna istina i bez svjedočenja Alise Mutap, ali su uništeni.

"Do smrti ćemo tvrditi da Alisa zna ko je ubica", kazao je Hasanspahić.

Podsjetio je i na ono što je rekao zaštićeni svjedok tokom glavnog pretresa, a tiče se presretanja Hitne pomoći i kako neko ulazi u kola i kaže Alisi Mutap: 'Ti od sada imaš amneziju'.

Podsjetio je i na to da je policija dala Zijadu Mutapu pred KUM-om telefon Dženana Memića, a ne porodici Memić.

Amnezija Alise Mutap

Hasanspahić je zatim govorio o amneziju Alise Mutap, kazavši da ju je Hitna pomoć po dolasku na mjesto nesreće ispitala i da nisu izrazili nikakvu sumnju u njenu komunikativnost i svjesnost.

"Gdje god je anamneza, ona kaže 'ne sjećam se', a gdje god je subjektivni osjećaj ona priča, komunicira, svjesna je…", kaže Hasanspahić.

On je podsjetio da su stručna lica isključila mogućnost organsko uvjetodavne amnezije i istakao da svjedočenje doktora Dizdarevića u vezi amnezije Alise Mutap ide u prilog tome da je amnezija fingirana.

"To dokazuju i subjektivni dokazi", naveo je.

Kasnije ponovo izlaganje preuzima Čampara koji je rekao da posljedice toga da neko "bez i jednog dokaza" govori da se nečeg ne sjeća mogu biti katastrofalne.

Čampara se potom osvrnuo na Josipa Barića koji je optužen po tački 4.

Krvavi džemper jedan od ključnih dokaza

Tužilac Čampara je podsjetio da se u optužnici navodi da je Barić namjerno izostavio da izuzme džemper Alise Mutap koji je bio krvav, a ona ga je odnijela kući i kasnije je, kako kaže Čampara, nestao.

Podsjeća da je tadašnji postupajući tužilac Meris Ćato naredio Bariću da izuzme i taj džemper, ali da je Barić sve izuzeo osim toga.

"Neko će reći što je to bitno kad imamo jaknu i pantalone koje je te noći nosila Alisa.

"Kad smo preuzeli predmet od Tužilaštva KS, vidjeli smo da je to jako bitno. Ako postoji sukob, onda postoji mogućnost da je trag krvi napadača ostao na tom džemperu. Ako je tužilac izdao naredbu da se izuzme taj džemper, zašto onda nije izuzet? To je mogao da bude jedan od ključnih dokaza", ističe Čampara.

Podsjetio je da je Ćato te noći izdao naredbu Bariću da ne razgovara ni s kim, a on je ipak obavio razgovore sa Zijadom i Alisom Mutapom i kasnije dao dijametralno različite izjave o tome šta mu je Alisa rekla, zbog čega je i tadašnja glavna kantonalna tužiteljica Dalida Burzić poslala pismo rekavši da ih je to odvelo u krivom smjeru.

"Saslušali smo i radnice KUM-a koje su nam rekla da se u takvim slučajevima sva odjeća izuzima. Iz svega smatramo da je Barić počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret", rekao je Čampara.

Hasanspahić je ponovo preuzeo glavnu riječ i kazao da "je postalo jasno da krv na džemperu Alise Mutap ne potiče od nje i da ju je trebalo ukloniti".

"A, čuli smo kako je to urađeno", rekao je Hasanspahić.

Prešao je na tačku 5 optužnice koja se odnosi na odgovornost Muamera Ožegovića koji je radio na recepciji hotela Crystal.

Kamere prikazivale mjesto gdje je Dženan parkirao

"Kad ovoj grupi promakne jedan dokaz, a to je dokaz s hotela Crystal koji, između ostalog, prikazuje mjesto gdje Dženan ostavlja automobil, onda oni to rješavaju na način koji smo obrazložili u optužnici", kaže Hasanspahić aludirajući na to da su zbog nestanka struje za period od 8. do 11. februara izbrisani snimci s ovog hotela.

Za nestanak snimaka Tužilaštvo tereti upravo Ožegovića.

"Svjedoci koji su radili u hotelu su potvrdili da je Ožegović imao najviše znanja oko videonadzora, da je i ranije kad je trebalo izdavao videonadzor, on to radio", kazao je Hasanspahić.

Podsjetio je da u trenutku kad su policajci Konaković i Bešlija tražili da im Ožegović ustupi snimke koje su prethodno vidjeli, nestaje struje.

"Niko tim licima nije prezentirao videonadzor nego Ožegović. On je zapisao koje videozapise su pregledali i koji im trebaju. Struja ne dolazi do kraja tog dana, pa se policijski službenici vraćaju u ponedjeljak. I tad ih dočekuje Ožegović. U ponedjeljak videozapisa nema, pa se traži od Suda dozvola za izuzimanje hard diska", objasnio je tužilac.

On je podsjetio da su svi istražni organi stava da su videozapisi namjerno izbrisani i da su rezultat ljudskih napora. Podsjetio je da je tužilaštvo pitalo vještaka Irhada Kosa da li su snimci mogli nestati usljed nestanka struje, na šta je on odgovorio negativno.

Hasanspahić se osvrnuo i na presudu Branka Perića u kojoj, između ostalog, kaže da "znamo ko u dane vikenda sve dolazi u hotele", aludirajući vjerovatno na to da su možda i turisti izbrisali snimke.

"Možemo li mi sad, časni sude, otići u neki hotel i doći na recepciju i izbrisati snimke? Ovdje to radi Ožegović, i radi to namjerno. Ne znam šta ovdje ima biti nejasno", kazao je Hasanspahić.

"Oni dokazi koji su se mogli koristiti, a ne uklapaju se u fingiranje, brisani su. Eto kako je djelovala ova grupa", podvukao je.

"Molimo vas da donesete jedinu ispravnu odluku i optužene proglasite krivima. Ova grupa zna ko su počinioci ubistva, zna i Alisa. Ovo zaslužuje veoma strogo kažnjavanje. Građani zaslužuju da im kažemo da su dužni svjedočiti. Imajte suosjećanja prema ovoj porodici i prema pravosuđu", zaključio je na kraju Hasanspahić.

Barićev advokat ponovo o saobraćajnoj nesreći

Potom je priliku za završnu riječ dobila i odbrana Josipa Barića koja je zahtijevala da, zbog obaveza advokata Kadrije Kolića, danas ima završnu riječ, a ne sutra.

Kolić je odmah u startu podvukao da je jedina moguća presuda u slučaju njegovog klijenta oslobađajuća.

Istakao je da se sudske odluke donose na bazi činjenica, a ne na bazi emocija, aludirajući na to da se Tužilaštvo u postupku vodilo emocijama, a ne dokazima.

"Oni koji pokušavaju emocijama nadomjestiti nedostatak dokaza, trebaju ići kući i sa suprugom dijeliti emocije", rekao je.

Istakao je svoje mišljenje da se tužioci "sami sa sobom nisu mogli dogovoriti da li je Alisa imala krvavu majicu, krvav džemper ili jako krvav džemper".

Također je istaknuo mišljenje da se Sud u ovkavim slučajevima uvijek mora voditi motivom i kaže da motiv ove organizovane grupe ne postoji.

Podsjetio je da je tadašnji postupajući tužilac Meris Ćato na njegovo pitanje u prvostepenom postupku potvrdio da na mjesto događaja nije pronađena krv trećih lica.

"Svjedok Arijana Memić rekla je da se krv slijevala sa kose Alise Mutap prema grudima. Jedini logičan zaključak zašto Barić nije izuzeo majicu jeste taj što je bila krvava", kaže Kolić i ističe da je zaključak tužioca da Barić namjerno nije izuzeo majicu Alise Mutap "zlonamjeran".

Kolić je rekao da će bh. pravosuđe biti u ponoru ako izrekne osuđujuće presude u ovom predmetu jer se ne može donijeti presuda "na osnovu priča s ulice".

"Apsolutno je netačno da su policijski službenici u ovom predmetu krili bilo šta. Barić ništa nije fingirao, sve što je izuzeo bilo je dokumentovano, a tužilac nije imao primjedbe. Žalosno je da tužioci ignorišu materijalne dokaze koji su dokumentovani", ističe Kolić.

On je rekao da se tek u završnoj riječi čulo da je Dženan Memić ubijen, a da to nije postojalo u optužnici.

Kolić je kazao i to da dokazi potvrđuju da je Barić samo jednom razgovarao s Alisom i da su to na identičan način zapisali policijski službenici koji su s Pala i Zenice, a koji su te noći bili prvi na mjestu događaja i pričali s Alisom. Pale i Zenicu je advokat Kolić je pomenuo kako bi, prema njegovim tvrdnjama, dokazao da Barić, koji je s Ilidže, s njima nema nikakve veze.

Ponovio je prigovor nenadležnosti državnog tužilaštva u ovom predmetu.

Kaže da se "ne može neko pozivati na odgovornost a da se pri tome ignorišu materijalni dokazi kojih je i previše u ovom predmetu".

Istakao je i to da je njegovom klijentu zbog nekoliko razloga kršeno pravo na pravično suđenje, a jedan od razloga je oduzeti kompjuter prilikom hapšenja koji mu, kako kaže, još nije vraćen.

"Nerazumno kršenje prava i proizvoljno tumačenje zakona prema Bariću", rekao je Kolić.

Zanimljivo, advokat Kadrija Kolić se tokom iznošenja završne riječi ponovo pozivao na dokaze koji su korišteni u optužnici za saobraćajnu nesreću koja je čak tri puta 'padala', dva puta na Kantonalnom i jednom na Vrhovnom sudu Federacije BiH.

Nastavak iznošenja završnih riječi zakazan je za sutra u 9 sati.